Przez przypadek załatwiłem coś fajnego dla OSM

No więc zadzwoniłem do Poznańskiego GEOPOZ z zapytaniem czy udostępnią nam bieżącą ortofotomapę. Zgodzili się, ale teraz uwaga co więcej zaproponowali udostępnianie danych budynków i adresów ale nie jako warstwy ale jako gotowe do bazy. Z tego co rozumiem chcą robiąc swoją mapę przy okazji robić naszą jednym systemem (sam do końca nie rozumiem). Podobno Warszawa i Kraków już z tego systemu korzystają. Teraz moje pytanie jak tą sprawę pokierować, gdzie pisać?

Możesz podać mi namiary do osoby, z którą rozmawiałeś? Znam tam kilka osób, może uda mi się coś więcej dowiedzieć…

Jasne, pozwól że prześlę na PW, tak na wszelki wypadek. Obiecałem że znajdę kogoś lepiej znającego OSM stąd ten wątek.
To co mu już zdążyłem podesłać to: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines

Mam nadzieję że da się coś fajnego dla OSM tą współpracą załatwić.

Adresy są już teraz dostępne poprzez API i zasadniczo uzupełniane (również przeze mnie) w miarę na bieżąco, ale faktycznie jeśli chodzi o dane budynków to brzmi interesująco.
Czy dobrze się domyślam, że “dane budynków” to obrysy ? Najchętniej w jakimś przystępnym formacie (np. *.shp) ?
No takie dane w skali miasta rzeczywiście byłyby o wiele korzystniejsze niż „ręczne” trasowanie obrysów z podkładów WMS, co już od jakiegoś czasu m.in. z Olgą robimy w Poznaniu.

Tak, wspomniał coś o obrysach połączonych od razu z adresami. Możliwe że będą mieli w jakimś fajnym formacie. Niestety więcej mi nie powiedział bo przyznałem się że to trochę wychodzi poza moje kompetencje. W związku z tym poprosił o osobę która będzie bardziej ogarniała nasz system i że z nią będzie gadał. Podesłałem Oldze kontakt do gościa, tobie Szydzio też mogę tylko proszę nie kontaktujcie się z nim wszyscy na raz. Generalnie gościu bardzo fajny z moich pierwszych odczuć.

Rozmawiałam z osobą decyzyjną w Geopozie, wszystko jest uzgodnione. Nie zadzieje się od razu bo sezon ogórkowy w pełni, ale jak wszyscy wrócą z urlopów to import dogramy do końca.
Asteliks, dzięki za czujność i przekazanie tematu :slight_smile:

Super, bardzo się cieszę, że coś udało się załatwić! Co konkretnie będziemy importować? W sumie mogłabyś gdzieś na forum pisać co z tym importem dzieje się na bieżąco, jestem ciekaw jak to pójdzie. Poza tym trzeba określić na ile jest dla nas przydatne. Jeżeli to jest bardzo fajne to mogę po próbować poszukać więcej źródeł danych do importu

Na razie ustaliłam że będą to obrysy budynków. Adresy Szydzio ostatnio zaktualizował więc nie ma potrzeby grzebać w tym zbiorze.
Zobaczymy jak pójdzie z tymi danymi, może w przyszłości coś jeszcze się znajdzie.
A póki co, jeżeli myślisz poważnie o temacie importów to przejrzyj zasoby oferowane w geoportalu: https://integracja.gugik.gov.pl/eziudp/
Najlepiej byłoby założyć w tym temacie zadanie i dokumentować które jednostki/zbiory zostały zaimportowane.
Czy ktoś może polecić jakieś narzędzie do takiej zespołowej dokumentacji inne niż MapCraft? (który ponoć nie działa…)

z tego jakiś PR można zrobić. (Tak tylko wtrącam :D)

Próbowałem ogarnąć jak importować, ale średnio mi to wychodzi, więc to chyba pozostawię bardziej kompetentnym osobą.

W sumie jak nie mamy nikogo do PR to ja mogę się tym zająć, pomęczyłbym jednostki lokalne w kraju o dostęp do danych dla nas, tylko parę uwag:
-Potrzebowałbym więcej info z kim po naszej stronie miałbym się komunikować jakbym coś załatwił,
-Niekoniecznie byłbym jakoś absurdalnie aktywnym, robiłbym to w czasie wolnym dla przyjemności,
-Nwm do końca jak ale przydałoby się żebym to robił tak oficjalniej z ramienia OSM Polska - przynajmniej tak bym wolał

Skontaktuj się w tej materii najlepiej na maila z Zarządem Stowarzyszenia, lub bezpośrednio z jendruskiem (najszybciej poprzez Messengera) lub Olgą.

Zarząd dziś się spotyka, będziemy rozmawiać między innymi o Twojej propozycji, Asteliks - dam znać co uradziliśmy.

niestety mail chyba gdzieś zabłądził.

Wysłałam przez profil OSM