Pytania początkujących

Trzeba takie przypadki zgłaszać. Identycznie bezsensownie postawiony C16 przez kilka lat straszył kierowców w Wilczycach (koło Wrocławia) na ul. Borowej, ale ostatnio już go tam nie było.

Czy highway=motorway_junction można i powinno się stosować na zjazdach do MOPów?

IP zgłasza że to błędne, mi wydaje się OK ale nie jestem pewien. Patrz też https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Tag:highway%3Dmotorway_junction#Exit-nodes_to_rest_areas_and_services.3F

https://www.openstreetmap.org/note/2269630

https://www.openstreetmap.org/note/2269624 https://www.openstreetmap.org/note/2269625 https://www.openstreetmap.org/note/2269628 https://www.openstreetmap.org/note/2269629 https://www.openstreetmap.org/note/2269630 https://www.openstreetmap.org/note/2269581 https://www.openstreetmap.org/note/2269583 https://www.openstreetmap.org/note/2269584 https://www.openstreetmap.org/note/2269585 https://www.openstreetmap.org/note/2269608 https://www.openstreetmap.org/note/2269611 https://www.openstreetmap.org/note/2269614 https://www.openstreetmap.org/note/2269615 https://www.openstreetmap.org/note/2269617 https://www.openstreetmap.org/note/2269619 https://www.openstreetmap.org/note/2269620 https://www.openstreetmap.org/note/2269621 https://www.openstreetmap.org/note/2269622 https://www.openstreetmap.org/note/2269623

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=751487#p751487

Podsyłam linka do wiki niektórym a teraz tak patrzę że dziwne rzeczy są powypisywane:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Rowery
wariant S3
wychodzi z tego że jeśli jest chodnik to nie ma żadnych tagów odnośnie pieszych a jeśli jest domniemany to są :confused:

chyba powinno być to tagowane jak w S4 ale też w Polsce głównie robi się ciągi pieszo rowerowe dwukierunkowe a tu nawet nie ma takich.

Szablon w JOSM z którego korzystam jeszcze inaczej taguje, a na wiki nic o tej wersji tagowania nie ma
highway=path
bicycle=designated
foot=designated
segregated=*

S5 https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle

https://www.openstreetmap.org/node/6487460418/history - poprawić kolor na zapis heksadecymalny? Czy jakąś nazwę z CSS wziąć? :smiley:

Nie sprecyzowałem, chodzi mi o sytuacje kiedy ciąg pieszo rowerowy jest przy ulicy, w Polsce rzadko daje się w takiej sytuacji jednokierunkową dla rowerów.
Przydał by się jeszcze rysunek z ulicą i ciagami pieszo rowerowymi dwukierunkowymi.
To wiki robi zamieszanie niepotrzebne, no i S3 chyba zawiera błędy. (teraz jeszcze zauważyłem że w wersji po polsku, po angielsku chyba naprawione)

aaa, po polsku nie ma S5 :smiley:

Jaką chcesz, ale “wyblakły czerwony” to nie jest poprawna wartość.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolor%C3%B3w#Czerwie%C5%84

To możesz dopisać.

Polski tekst jest tu niezrozumiały, w odróżnieniu od angielskiej wersji.

Wystarczy nie dawać oneway=yes i będzie dwukierunkowy.

Cała ta tabelka to przykład przekombinowania - wymienione są też rzadkie jak i nieprawidłowe sposoby mapowania ddrip.

Zrobiłem infografiki w wersji angielskiej i przykleiłem na polską, jeszcze przydało by się żeby ktoś przetłumaczył. Nie znam angielskiego a z translatora słabo może wyjść :smiley:

S3 w werji angielskiej trochę poprawił Mateusz Konieczny ale jeszcze jak dla mnie trzeba to pozmieniać, polskiej S3 nie ruszałem.

Dzięki za info - dobrze wiedzieć, że nie wszyscy są biegli z angielskiego i jednak tłumaczenie stron na Wiki na polski ma sens.
Przetłumaczyłem te rzeczy które dodałeś.

Co to jest shop=trade w polskiej rzeczywistości?

Chyba “zaopatrzenie” w artykuły.

Czy w rekomendowanym sposobie S3 zrobienie foot=designated i oneway=yes nie sprawia, że dwukierunkowy chodnik również staje się jednokierunkowy?

@olo81 Czy nadal uważasz, że należy łączyć wszystkie rozdzielone ścieżki w jedną linię? ;D

Cześć,

na mapie są naimportowane node’y z adresem. Teraz rysuję nad nimi budynki tracerem. Czy jest jakiś automatyczny sposób na automatyczne przeniesienie tagów z node na budynek? Próbuję zmusić building tools to jakiegoś przeniesienia, ale nie udaje mi się. Pomoże ktoś z instrukcją jak krowie na rowie?

Dzięki

Cześć, tracer2 powinien mieć opcję, aby scalać węzły z adresami z budynkami.
Ale trzeba jej używać ostrożnie. Kiedyś poprawiałem “dzieło” pewnego zapalonego mapowicza, który nie zauważył, że budynki (np. kamienice) miały w środku węzeł bankomatu z adresem (import z 2009 roku). To spowodowało przeniesienie tagów bankomatu na cały budynek…
Inna opcja jest taka: zaznaczasz budynki i węzły adresowe, które chcesz scalić, a potem klikasz Dane → Scal punkty adresowe.

Myślę, że jest to miejsce zaopatrujące w dobra przede wszystkim firmy usługowe lub produkcyjne rzadziej indywidualnych klientów. Sprzedawany towar jest ciężki, wielkowymiarowy i należy do jednego asortymentu np.: drewno, stal, cegła, beton, plastik.
Firma tego typu zajmuje duży obszar wykorzystywany w dużej części do przechowywania gotowego produktu w zależności od jego wrażliwości na czynniki atmosferyczne na otwartej przestrzeni lub pod dachem.
Na życzenie klienta shop=trade może wyprodukować lub pozyskać w dużej ilości zadaną linię produktu.

Przykładami takich miejsc oczywiście moim zdaniem może być tartak (belki drewniane, deski), cegielnia (cegły, płytki, dachówki), producent elementów betonowych i żel betonowych (Być może betoniarnia?), żwirownia (różne frakcje kamienia, pasku), fabryka rur (z tworzyw sztucznych), hurtownia stali, producent pap i pokryć dachowych, producent kabli, wytwórnia pasz, kopalnia torfu, szkółka roślin, zakład hodowli i nasiennictwa (produkuje i składuje w dużej ilości materiał np. bulwy, cebulki, nasiona). Mam wrażenie, że w branży rolniczej shop=trade pokrywa się z wielkopowierzchniowym shop=agrarian.

W polskich warunkach chyba najczęściej shop=trade to będzie skład materiałów.

Nie.

Hejho,

dzięki!
Po paru próbach okazało się, że tracer2 robi więcej złego niż dobrego, więc rysuję przy pomocy pluginu building tools.
A tam już nie ma problemu, automatyczne scalanie działa.

Dzięki, to już się bardziej rozjaśniło.

Czyli coś jakby hurtownia, ale z możliwością sprzedaży detalicznej?

Czy shop=trade sprzedaje tylko materiały budowlane, czy dowolne? Może sprzedawać np. warzywa?

Te rzeczy pasują, bo nie ma innych tagów na nie,
a co do

to nie pasuje tu bardziej shop=garden_centre?

Jaka będzie różnica między shop=trade a shop=wholesale [hurtownia]?

Jak powinien nazywać się preset do niego? W iD jest obecnie “Skład branżowy”, co niewiele mówi. Nie jest to jakieś utarte wyrażenie w języku polskim, bo fraza “skład branżowy” występuje tylko 344 razy w popularnej wyszukiwarce. “skład budowlany” daje już 519 000 wyników.

Czy “skład materiałów budowlanych” to będzie dobre określenie? Obecnie nie ma tagu na sklep sprzedający materiały budowlane, więc myślę że to ten tag. shop=doityourself mają w ofercie materiały budowlane, ale nie stanowią one większości oferowanych towarów i raczej przeznaczone do domowych prac, na małą skalę.

Czy może “skład materiałów”, jeśli nie muszą być to materiały budowlane?