Pytania początkujących

“Znaku tego nie umieszcza się na chodnikach oraz innych drogach, których przeznaczenie dla pieszych jest oczywiste.”
https://znaki-drogowe.dlakierowcy.info/s/4089/77039-lista/241273-Znak-C-16-Droga-dla-pieszych.htm
Więc jeśli te znaki dotyczą chodnika to są bez sensu postawione.

Trzeba takie przypadki zgłaszać. Identycznie bezsensownie postawiony C16 przez kilka lat straszył kierowców w Wilczycach (koło Wrocławia) na ul. Borowej, ale ostatnio już go tam nie było.

Czy highway=motorway_junction można i powinno się stosować na zjazdach do MOPów?

IP zgłasza że to błędne, mi wydaje się OK ale nie jestem pewien. Patrz też https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Tag:highway%3Dmotorway_junction#Exit-nodes_to_rest_areas_and_services.3F

https://www.openstreetmap.org/note/2269630

https://www.openstreetmap.org/note/2269624 https://www.openstreetmap.org/note/2269625 https://www.openstreetmap.org/note/2269628 https://www.openstreetmap.org/note/2269629 https://www.openstreetmap.org/note/2269630 https://www.openstreetmap.org/note/2269581 https://www.openstreetmap.org/note/2269583 https://www.openstreetmap.org/note/2269584 https://www.openstreetmap.org/note/2269585 https://www.openstreetmap.org/note/2269608 https://www.openstreetmap.org/note/2269611 https://www.openstreetmap.org/note/2269614 https://www.openstreetmap.org/note/2269615 https://www.openstreetmap.org/note/2269617 https://www.openstreetmap.org/note/2269619 https://www.openstreetmap.org/note/2269620 https://www.openstreetmap.org/note/2269621 https://www.openstreetmap.org/note/2269622 https://www.openstreetmap.org/note/2269623

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=751487#p751487

Podsyłam linka do wiki niektórym a teraz tak patrzę że dziwne rzeczy są powypisywane:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Rowery
wariant S3
wychodzi z tego że jeśli jest chodnik to nie ma żadnych tagów odnośnie pieszych a jeśli jest domniemany to są :confused:

chyba powinno być to tagowane jak w S4 ale też w Polsce głównie robi się ciągi pieszo rowerowe dwukierunkowe a tu nawet nie ma takich.

Szablon w JOSM z którego korzystam jeszcze inaczej taguje, a na wiki nic o tej wersji tagowania nie ma
highway=path
bicycle=designated
foot=designated
segregated=*

S5 https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle

https://www.openstreetmap.org/node/6487460418/history - poprawić kolor na zapis heksadecymalny? Czy jakąś nazwę z CSS wziąć? :smiley:

Nie sprecyzowałem, chodzi mi o sytuacje kiedy ciąg pieszo rowerowy jest przy ulicy, w Polsce rzadko daje się w takiej sytuacji jednokierunkową dla rowerów.
Przydał by się jeszcze rysunek z ulicą i ciagami pieszo rowerowymi dwukierunkowymi.
To wiki robi zamieszanie niepotrzebne, no i S3 chyba zawiera błędy. (teraz jeszcze zauważyłem że w wersji po polsku, po angielsku chyba naprawione)

aaa, po polsku nie ma S5 :smiley:

Jaką chcesz, ale “wyblakły czerwony” to nie jest poprawna wartość.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolor%C3%B3w#Czerwie%C5%84

To możesz dopisać.

Polski tekst jest tu niezrozumiały, w odróżnieniu od angielskiej wersji.

Wystarczy nie dawać oneway=yes i będzie dwukierunkowy.

Cała ta tabelka to przykład przekombinowania - wymienione są też rzadkie jak i nieprawidłowe sposoby mapowania ddrip.

Zrobiłem infografiki w wersji angielskiej i przykleiłem na polską, jeszcze przydało by się żeby ktoś przetłumaczył. Nie znam angielskiego a z translatora słabo może wyjść :smiley:

S3 w werji angielskiej trochę poprawił Mateusz Konieczny ale jeszcze jak dla mnie trzeba to pozmieniać, polskiej S3 nie ruszałem.

Dzięki za info - dobrze wiedzieć, że nie wszyscy są biegli z angielskiego i jednak tłumaczenie stron na Wiki na polski ma sens.
Przetłumaczyłem te rzeczy które dodałeś.

Co to jest shop=trade w polskiej rzeczywistości?

Chyba “zaopatrzenie” w artykuły.

Czy w rekomendowanym sposobie S3 zrobienie foot=designated i oneway=yes nie sprawia, że dwukierunkowy chodnik również staje się jednokierunkowy?

@olo81 Czy nadal uważasz, że należy łączyć wszystkie rozdzielone ścieżki w jedną linię? ;D

Cześć,

na mapie są naimportowane node’y z adresem. Teraz rysuję nad nimi budynki tracerem. Czy jest jakiś automatyczny sposób na automatyczne przeniesienie tagów z node na budynek? Próbuję zmusić building tools to jakiegoś przeniesienia, ale nie udaje mi się. Pomoże ktoś z instrukcją jak krowie na rowie?

Dzięki

Cześć, tracer2 powinien mieć opcję, aby scalać węzły z adresami z budynkami.
Ale trzeba jej używać ostrożnie. Kiedyś poprawiałem “dzieło” pewnego zapalonego mapowicza, który nie zauważył, że budynki (np. kamienice) miały w środku węzeł bankomatu z adresem (import z 2009 roku). To spowodowało przeniesienie tagów bankomatu na cały budynek…
Inna opcja jest taka: zaznaczasz budynki i węzły adresowe, które chcesz scalić, a potem klikasz Dane → Scal punkty adresowe.

Myślę, że jest to miejsce zaopatrujące w dobra przede wszystkim firmy usługowe lub produkcyjne rzadziej indywidualnych klientów. Sprzedawany towar jest ciężki, wielkowymiarowy i należy do jednego asortymentu np.: drewno, stal, cegła, beton, plastik.
Firma tego typu zajmuje duży obszar wykorzystywany w dużej części do przechowywania gotowego produktu w zależności od jego wrażliwości na czynniki atmosferyczne na otwartej przestrzeni lub pod dachem.
Na życzenie klienta shop=trade może wyprodukować lub pozyskać w dużej ilości zadaną linię produktu.

Przykładami takich miejsc oczywiście moim zdaniem może być tartak (belki drewniane, deski), cegielnia (cegły, płytki, dachówki), producent elementów betonowych i żel betonowych (Być może betoniarnia?), żwirownia (różne frakcje kamienia, pasku), fabryka rur (z tworzyw sztucznych), hurtownia stali, producent pap i pokryć dachowych, producent kabli, wytwórnia pasz, kopalnia torfu, szkółka roślin, zakład hodowli i nasiennictwa (produkuje i składuje w dużej ilości materiał np. bulwy, cebulki, nasiona). Mam wrażenie, że w branży rolniczej shop=trade pokrywa się z wielkopowierzchniowym shop=agrarian.

W polskich warunkach chyba najczęściej shop=trade to będzie skład materiałów.

Nie.

Hejho,

dzięki!
Po paru próbach okazało się, że tracer2 robi więcej złego niż dobrego, więc rysuję przy pomocy pluginu building tools.
A tam już nie ma problemu, automatyczne scalanie działa.