ΚΔΑΠ - ποιά τα κατάλληλα tags?

Σε πολλές πόλεις της Ελλάδας συναντάμε τα ΚΔΑΠ (Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών) και κάποια από αυτά υπάρχουν ήδη στον χάρτη, αλλά με διάφορα tags το καθ’ένα. Εσείς με τι tags θεωρείτε πρέπει να προσθέσουμε τα ΚΔΑΠ στον χάρτη;

Μια συζήτηση που κάναμε στο Riot, σαν πρώτο tag προτείνεται είτε amenity=kindergarten είτε amenity=childcare, ενώ δεύτερο tag που θα συνοδεύει το πρώτο να είναι το after_school=yes.
Το “after_school” προτείνεται με το σκεπτικό ότι σύμφωνα με το wiki στην Γερμανία, έχουν παρόμοιες υποδομές με τα ΚΔΑΠ και χρησιμοποιούν amenity=kindergarten after_school=yes (μαζί με “min_age” και “max_age”, αλλά προσωπικά δεν τα θεωρώ πρωτευούσης σημασίας).

Εγώ θα πρότεινα τα amenity=childcare και after_school=yes, καθώς το “childcare” είναι πιο σχετικό με φροντίδα παίδων που προσφέρουν τα ΚΔΑΠ, παρά το “kindergarten” όντας νηπιαγωγείο που είναι κάπως πιο light, θεωρώ.

Και για το τέλος, για τα ΚΔΑΠμεΑ (Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών και Ατόμων με Αναπηρία) τι επιπλέον tags θεωρείται πρέπει να μπαίνουν;

Κι εγώ amenity=childcare θα τα έβαζα :slight_smile:

Το after_school=yes δεν θα το χρησιμοποιούσα γιατί, κατα τη γνώμη μου:

  • υπάρχει ήδη ετικέτα για το ωράριο, την οποία θα προτιμούσα στην θέση της :slight_smile:
  • απομονωμένη η ετικέτα δεν είναι ξεκάθαρο σε τι αναφέρεται. Από τη χρήση της ξέρουμε ότι φαίνεται να αναφέται στο ωράριο, άλλα θα μπορούσε να αναφέρεται σε ηλικία (μετα-σχολική) ή κάτι άλλο.
  • νομίζω οτι υπάρχουν ακόμη νυχτερινά σχολεία στην χώρα μας, οπότε το “after school” δεν είναι ακριβές λαμβάνοντας υπόψη κι αυτές τις περιπτώσεις.

Μιας και απασχολούν και ενήλικες, προσωπικά δεν θα τα έβαζα ως amenity=childcare άλλα ως:
social_facility = outreach
social_facility:for = child; disabled

… μέχρι να βρεθεί καλύτερος συνδυασμός :slight_smile:

Όποτε αποφασίσεις ποιον συνδυασμό ετικετών θεωρείς πιο σωστό, θα πρότεινα να ~μην~ αλλάξεις τα δεδομένα που βάλανε άλλοι χρήστες, άλλα να τους αφήσεις ένα σχόλιο στo changeset τους, προτείνοντας ό,τι ετικέτες θεωρείς καλύτερες.