Nie wiem czemu w Chrome kafelki ładują się, po czym zaraz znikają i pojawiają się rozmyte. Sprawdziłem, że w innych przeglądarkach tego efektu nie ma. Wygląda to na jakiś wadliwy mechanizm ładowania z wyprzedzeniem. Czy ktoś wie, jak to wyłączyć/naprawić?
EDIT: na innych przeglądarkach to samo, ale po dłuższym czasie użytkowania.
Mnie się ładuje wszystko oprócz Krakowa i okolic. Z jakiegoś powodu od Czernichowa (małopolskiego Czernichowa) na wschód od pewnego czasu jest biała plama. Wygląda na to, że biała plama ciągnie się aż do Dębicy.
Mam ciekawą obserwację - Geoportal niekoniecznie wystawia najnowszą dostępną ortofotomapę na WMS/WMTS.
Przykład: Gdynia ma dostępne do darmowego pobrania orto z 2019, dobrej jakości, a w WMTS pokazuje się starsze o kiepskim pikselu 0,5 m.
Swoją drogą, ile ważyłaby ortofotmapa dla całej Polski, żeby ją hostować? Można by ją wystawić w TMS, w końcu użytkownicy iD byliby szczęśliwi.
A czy ta najnowsza ortofotomapa jest widoczna w geoportal.gov.pl?
Fanpage GUGIK na fb odpowiadał że od przyjęcia zdjęć do zasobu (i udostępnienia ich do pobrania) do aktualizacji usług sieciowych (WMTS) może minąć nawet do 2.5 miesiąca.
Nie jest, bo to co widzisz na geoportal.gov.pl to również WMTS.
Przykład: Centrum Gdyni, współrzędne N: 54°31’06.09" E: 18°32’55.79
W WMTS i na mapy.geoportal.gov.pl jest widoczny arkusz N-34-50-A-c-3-4 z 2016, a można pobrać arkusz N-34-50-A-c-3-4 z 2019.
Chyba filmik wieczorem zrobię z demonstracją.
Faktycznie :O. Np. dla całego Dolnego Śląska jest w ten sposób dostępne orto z 2019 roku, a przez WMS/WMTS najnowsze jest z roku 2017.
Te GeoTIFFy przynajmniej można sobie do Josma wczytać
Wtyczka https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/ImportImagePlugin
Opcja importu jest w tym samym miejscu co dla PicLayer. Konwersja przy pomocy gdal_translate jest tu konieczna.
JOSM jednak wyświetla taki podkład ociężale, więc to rozwiazanie jest raczej dla desperatów:)
Na Geoportalu właśnie trwa udostępnianie orto z 2020 roku dla dużego obszaru kraju, właśnie w postaci GeoTIFFów. Aktualnie jest już cały Wrocław, Poznań, Gdańsk. Braki na Dolnym Ślasku powinny być uzupełnione w najbliższych dniach.
To zielone to właśnie ta najnowsza orto, z kwietnia, więc roślinność nie wszystko zasłania.
Szkoda, że tylko na Geoportalu, a nie w WMS. W 2018 Orto dla Wrocławia też była robiona w kwietniu, a gotowa była już we wrześniu. Mapujących interesuje WMS, a nie samo zdjęcie…
Widzę, że niedawno ktoś dodał do iD historyczną ortofotomapę z Geoportalu z 2014 roku (fajnie, będzie można powspominać). A kiedy pojawi się ta z 2020?