Uwagi do zgłaszania błędów w OSM - porady, statystyki

Na DTŚ w Chorzowie jest znak “monitorowany odcinek drogi”.
https://www.openstreetmap.org/note/2216103#map=16/50.2875/18.9369&layers=N
https://www.google.com/maps/@50.2870715,18.9364208,3a,15y,77.22h,89.3t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTvenm6hmowpgfWQH-2prCw!2e0!7i13312!8i6656
Ktoś wie jak to oznaczyć?

Mapowanie trochę na siłę i bez sensu (co to oznacza) ale może man_made=sign (właśnie wymyśliłem) + inscription=“monitorowany odcinek drogi”?

Nie wygląda na prawdziwy znak drogowy, nie ma w http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002310

A co mówi ten znak? Monitorowany znaczy, że:

Na to są inne znaki, z tego co wiem.

A teraz zeszliśmy poniżej 7200 i idziemy w dół.

Co sądzicie o tworzeniu uwag “dla siebie”? Mam w okolicy mapowicza który tworzy setki uwag które po kilku dniach sam je rozwiązuje. Chyba nie po to została stworzona funkcjonalność “uwag”. Tutaj przykład: https://www.openstreetmap.org/note/2241991#map=14/54.1649/15.5978&layers=N

Też sądzę, że optymalnie jest używać np. zakładek - ale spójrz, że ten user skrupulatnie zamyka swoje uwagi, chyba jako jedyny z tych, którzy stawiają je dla siebie.
Obecnie leży kilkanaście uwag jego autorstwa, ale większość jest świeża.

Racja, zamyka je. To może warto w naszym polskim gronie dodać jakiś tag używany w treści uwagi? Wtedy aktywni userzy będą wiedzieć aby tej uwagi nie ruszać.

Takie użycie uwag jest prawidłowe i praktykowane, pod warunkiem, że uwaga jest zrozumiała także dla innych.
Patrz https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Notes - “Don’t use notes for yourself in a way which is useless to others. Although you can use notes as a reminder to yourself, you are also inviting others to look at it. Descriptions must make sense to other people.”

Te uwagi nie są anonimowe, zapamiętaj autora i potem ignoruj uwagi od niego.

Tworzę (dość obszerny) poradnik dotyczący rozwiązywania uwag.

Większość już jest zrobiona, na stronie dyskusji śledzę listę rzeczy do zrobienia.

Gdy będzie on gotowy, to przeniosę go do głównej przestrzeni nazw i podepnę do artykułu Pl:Uwagi.

Potem postaram się podesłać go najaktywniejszym użytkownikom, którzy do tej pory nie rozwiązywali żadnej uwagi (najlepiej, gdyby udało mi się skorelować obszary z dużą koncentracją uwag albo dużą liczbą długo nierozwiązanych uwag z lokalnymi mapowiczami).

Dokonałem drobnej edycji :wink:

Poza tym - może warto dodać sekcję “Gdzie pytać” z linkami do forum, kanału na Telegramie i grupy na facebooku, z zaznaczeniem że kanały informacyjne są uporządkowane według prawdopodobieństwa uzyskania odpowiedzi?

Myślę, że lepiej zalinkować do innej strony jeśli taka jest - bo sam artykuł już jest ekstremalnie długi :smiley:
*
Tak mnie zebrało na przemyślenia, że ciągle dochodzi nam sposobów na generowanie uwag i cały układ się ledwie równoważy.
Zaczęło się od MAPS.ME, onosm.org, potem StreetComplete, teraz mapy.cz.
Można niby powiedzieć, że w wielu (zwłaszcza mniej zamieszkanych) regionach kraju po prostu nie ma mapowiczów. Ale nawet tam gdzie są, a użytkownicy wiedzą o istnieniu funkcji uwag, nikomu nie chce się ich rozwiązywać. Patrz chociażby Kraków.
Miłym wyjątkiem jest Wrocław, głównie dzięki maro21 i maraf24 :slight_smile:

Chętnie się dowiem, jakie wg Was narzędzia usprawniłyby rozwiązywanie uwag - oraz czy dałoby się ich rozwiązywanie jakoś usystematyzować. Jak na wolontariuszy jesteśmy mało skoordynowani.

Dla mnie rozwiązywanie uwag jest istotne z tego powodu, że (przynajmniej jeśli są tworzone “organicznie” przez nie-mapowiczów) pozwalają poprawić mapę tam, gdzie jest zapotrzebowanie. Mapa zawsze będzie niekompletna, ale może spełnić lepiej potrzeby użytkowników.

Nie uważałbym obecności uwag za zło.

Np. w Krakowie uwagi przetwarzam przy okazji nomalnego poruszania się po mieście.

Co oznacza że uwag na obszarze Bronowice-centrum dużo nie ma, bo tam najczęściej jeżdżę - https://www.openstreetmap.org/#map=13/50.0642/19.9222&layers=N

Ale gdzie indziej rzadziej mi się zdarza tam być i mieć czas/chęci na zboczenie z trasy by mapować. No i dochodzi do tego setki zadań z StreetComplete które konkurują o uwagę, wolę na ogół pomapować z StreetComplete na mojej trasie niż jechać gorszą trasą a uwagę zamknąć.

Innymi słowy, przynajmniej w moim przypadku więcej uwag na terenie gdzie jestem oznacza że częściej na jakąś wpadnę i ją przerobię.

Dla ścisłości, nie mówię konkretnie o Tobie, bo nie tylko Ty mapujesz w Krakowie. :wink:
Ja z kolei robię w Trójmieście spacery specjalnie po to, aby zweryfikować uwagi i ew. sprawdzić jakieś najważniejsze POI po drodze.
Gęstość rozmieszczenia uwag np. w krakowskim starym mieście jest tak duża, że spokojnie można by sobie w weekend zrobić dwugodzinny spacer i kilkadziesiąt z nich odstrzelić. Tym bardziej, że teraz nie powinno być tłumów turystów.
Chyba, że nie robisz spacerów “bez celu”, to wtedy rozumiem :wink: Ja swoją Gdynię lubię i wypady celem mapowania pozwoliły mi odkryć wiele ciekawych miejsc.

Zastanawiam się, czy liczba uwag nie wynika raczej z tego, że Kraków jest dużym i bardzo tursytycznym miastem, a co za tym idzie więcej osób używa mapy, więc więcej zgłasza uwagi.

Zdjęcia z drona (lub zwykłe zdjęcia z poziomu ulicy), nie starsze niż tydzień :slight_smile:

We Wrocławiu od 1 stycznia 2019 utworzono 534 uwagi, w Krakowie - 1157 (dane przybliżone, wg NotesReview, w obu przypadkach mapa przybliżona na zoom 13, ten sam prostokątny obszar).
Otwartych uwag jest teraz w Krakowie 316, we Wrocławiu 20.
Sądzę więc, że to nie to - na porównywalnym obszarze powinniśmy się spodziewać 43 uwag.

Zejdźmy na ziemię :smiley:

Na stronie http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country?c=Poland nastąpiło parę zmian i jest kilka nowych zestawień.
Niestety póki co nie ma listy wszystkich uwag bez limitu, jest tylko ostatnie 2000 otwartych.

Nie ma wyjścia, trzeba posprzątać z 5500 uwag i wszystkie otwarte będą widoczne na liście 2000 :slight_smile:

Jeśli mi się będzie nudzić w przerwie świątecznej, to może napiszę sam jakieś parę raportów na swojej stronce np.

  • uwagi, które są potencjalnymi duplikatami (blisko siebie)
  • uwagi zamknięte przez osoby mające 0 edycji
  • rankingi użytkowników (kiedyś był na resultmaps, ale podobno z powodów wydajnościowych został wycofany)
  • jakaś heat-mapa?
    Większość tych rzeczy ręcznie analizowałem i napisałem kwerendy, wystarczy tylko dodać oskryptowanie i wypluć tabelkę w HTML-u.
    Skrypt do importu do bazy PostGIS już mam, choć chciałbym go rozszerzyć o parsowanie RSS z uwagami z openstreetmap.org.

Nie lepiej wstawić na OSM Polska, jeszcze się zmieści :wink:

Mamy już budynki, więc będzie następne. Pomyśl czy nie dodać jeszcze kategorii np. tych anonimowych i super przedawnionych …