Pytania początkujących

Jeszcze jedno - ostatnio narzekaliśmy, że ktoś w porcie dodał wszystkie pasy osobno. Jak to się ma do punktów poborów opłat na autostradach? Fizyczne oddzielanie pasów występuje tylko tam, gdzie się płaci, podczas gdy rozdzielenie pasów na mapie zaczyna się o wiele wcześniej. Czy rozdzielanie jednej autostrady na 20 osobnych linii ma jakieś zastosowanie? Czy zmiana wszystkich w jedną namiesza w nawigacjach czy coś?

Osobiście tego nie lubię, zwłaszcza że czasem jest stosowan gdy jedynym oddzieleniem jest namalowana biała linia.

Choć przyznaję że highway=path + segregated=yes + bicycle=designated + foot=designated to koszmarek, więc rozumiem czemu ludzie to robią.

Natomiast jeśli ktoś rozdziela highway=path + na highway=footway + highway=cycleway to trzeba uważać by nie zgubić informacji o nawierzchni i innych.

Można, choć tu rozdzielenie na dwa osobne linie pomaga. Takie mapowanie ma sens głównie w przypadku nowych odcinków, bez zaktualizowanych zdjęć lotniczych.

Nie.

Nie jestem pewien która wersja jest lepsza.

https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.08312/19.79133 vs https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.25903/18.67372

Osobiście przemawia do mnie przypadek A (Balice)

Zdecydowanie 1., z trzech powodów:

  1. Zlikwiduje potencjalne komendy o wyborze pasa w nawigacji, które w tej sytuacji będą wręcz mylące.
  2. Jest bardziej zgodne z zasadami osm, ponieważ fizyczne rozdzielenie jezdni pojawia się dopiero przy barierkach, a z reguły przy tagowaniu 2. jezdnie błędnie rozdzielane są w momencie pojawienia się pasa na jezdni.
  3. W rzeczywistości bardzo rzadko wszystkie bramki są otwarte co nie ma odzwierciedlenia w tagach (istnieje tag access=zależy_jak_leży?) co znowuż może skutkować błędami w nawigacji.

A jak ktoś chce to jest tag lanes i inne do tagowania zwiększonej szerokości i ilości pasów. Jak komuś zależy to nawet specjlalne branki można tak oznaczyć.

To zależy od znaków drogowych, zatem jeśłi jest C13|C16 to jest rozdzielona (niezależnie jak) i można mapować jako dwie osobne linie.

Na wjazdach na autostrady też zmieniamy? Np. tu: https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.87638/17.19940

Mała aktualizacja. Przejechałem w pobliżu i okazało się, że sytuacja jest nieco inna i zastosowano znak C16+tabliczkę “dopuszczalny ruch rowerowy”, a nie “nie dotyczy rowerów” jak napisałem wcześniej.

Czy znak “zakaz wjazdu” z jednej strony drogi, ale brak znaku “droga jednokierunkowa” z drugiej strony implikuje oneway=yes na drodze w OSM?

Tak, na odcnku gdzie ruch legalny jest tylko w jednym kierunku (na ogół do następnego wyjazdu/skrzyżowania).

Co więcej, znak “droga jednokierunkowa” z jednej strony bez “zakaz wjazdu” z drugiej oznacza brak jednokierunkowości (choć taki niebezpieczny bubel jest rzadki).

A “zakaz wjazdu” z obu stron lub z jednej jednokieunkowej oznacza “access=no” (lub inny wariant jeśli są wyjątki).

Rzymski numer klatki schodowej wrzucacie bardziej w name czy bardziej w addr:unit ?

addr:unit=421-430 lub jeszcze lepiej addr:flats=421-430

addr:door=XLIII (lub inny, nieczytelne to zdjęcie jest)

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:addr#Detailed_subkeys

Wyszukiwarka forum twierdzi, że gdzieś w tym wątku padło hasło “skup żywca”, ale gdzie dokładnie?
W wiki nie znalazłem, więc szukałem na forum. Pamięta ktoś/umie odtworzyć, jak to oznaczać?

Co? Gdzie? Kiedy? Jak to zdelegalizowali?

EDIT: O, rzeczywiście uchylili tabliczkę T-22 i nikt mi o tym nie powiedział…

wyguglanie

"skup żywca" site:https://forum.openstreetmap.org 

znajduje

https://duckduckgo.com/?q=%22skup+%C5%BCywca%22+site%3Ahttps%3A%2F%2Fforum.openstreetmap.org&t=canonical&ia=web

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=713761#p713761 https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=713779#p713779

Nie czytałem czy jest tam odpowiedź na to pytanie.

Wygląda na to, ze nie ma, ale i tak dzięki :slight_smile:

Tak jak myślałem użytkownik C2oc4 nie odpowiedział na komentarz. Zacząłem usuwać nazwy dróg dojazdowych ale najwyraźniej mu się to nie podoba bo znowu przywraca nazwy.
https://www.openstreetmap.org/way/175607164/history

Polecam:
amenity=marketplace
lub
shop=trade
z
trade=livestock

Nie bałdzo, bo to zwykłe targowisko jest, a punkt skupu żywca (zboża, owoców, czego bądź) to taki stały budynek, gdzie ktoś siedzi i skupuje. Zupełnie co innego. A naciąganie istniejących tagów kończy się tym, że nie wiadomo co sie kryje pod tagiem.

Podobnie - co innego. shop=trade to sklep obsługujący zarówno firmy (na zasadach mnij-więcej hurtowni) i klientów indywidualnych.

Na razie najbardziej do mnie trafia propozycja, do której się Mateusz dokopał:

Przekopałem taginfo, użycie amenity=collect wynosi okrągłe 0, podobne jest tylko amenity=collection_point (punkt odbioru zamówionych wcześniej towarów, sześć sztuk na świecie).

Obejrzałem też, co taginfo ma pod “buy=" (cuda, Panie, cuda) i "buying=” (sklepy, które równie również skupują, całe dwa na świecie, oba w Bernie). Nic na temat takiego klasycznego, wiejskiego skupu produktów rolnych.

To może pójść tak, jak Cz ja proponował? Do tego opis według schematu “collect:fruit=yes”, “collect:livestock=yes”, a nie “collect=fruit”, bo punkt skupu owoców oraz ziemniaków (i złomu przy okazji), to ja nawet u siebie na wsi za płotem mam.

Co Wy na to?

Ja już kiedyś wspomniałem o tym, że bardzo brakuje na OSM tagu “skupuje=”. Powinien to być uniwersalny tag, który wszędzie można dodać (jak np. opening_hours) i działałby jak cuisine=, gdzie można podać wiele wartości.
Nie żadne amenity=cośtam, tylko tag, który można by doczepić do różnych obiektów. Coś jakby recykling, ale skup to nie zawsze recykling. Skup złota, srebra, złomu itp. tak, ale skup żywca już nie.
Może założymy osobny temat do tego i przedyskutujemy (po polsku) co może być skupowane i jak taki tag mógłby wyglądać? A potem ewentualnie móglbym przetłumaczyć na angielski i napisać gdzieś na międzynarodowym forum albo Wiki.

Więcej pisałem o tym tutaj

Czy ktoś tutaj orientuje się na jakiej podstawie powinno określać się nr DK?
Zadaję to pytanie, bo nie jestem pewien co do przebiegu DK19 w okolicy Rzeszowa; zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 15 lutego 2018 r. DK19 przebiega od węzła Świlcza wspólnie z DK94 do skrzyżowania Dąbrowskiego/Powstańców Warszawy, gdzie skręca na południe i biegnie dalej jako DK19. W tym samym rozporządzeniu wskazany jest przebieg S19 od węzła Świlcza do w. Rzeszów Południe, lecz opisany jest jako odcinek nie stanowiący zasadniczego przebiegu DK19. Zarządzenie nr 7 GDDKiA z dnia 2 marca 2020 roku także wskazuje na dwa przebiegi(S19 oraz przez Rzeszów, bez wyszczególnienia ulic); natomiast wykaz dróg krajowych na stronach GDDKiA informuje tylko o tym, że droga przebiega przez Rzeszów.

W terenie natomiast odcinek w. Świlcza - Dąbrowskiego/Powstańców Warszawy oznaczony jest tabliczkami z nr 94; tak też oznaczony jest na mapach OSM oraz Google Maps.

Inną kwestią jest to, że relacja DK19 w OSM zawiera w sobie DW883(nota bene bez własnej relacji) oraz biegnie po S19.

W związku z powyższym:
czy należy oznaczyć odcinek w. Świlcza-skrzyżowanie DW883/D19 jako DK19?
jak poprowadzić relację DK19?