Pytania początkujących

Zależy jak bardzo ktoś się przejmuje przepisami. W Krakowie znaki sobie spokojnie wisiały. Do czasu gdy zarząd dróg dostał od wojewody małopolskiego nakaz dostosowania oznakowania do przepisów, z terminem po którym dyrektor zarządu dróg odpowiadałby karnie.

Na ten przypadek nie mam artykułu (wiem o tym z prywatnych rozmów/korespondencji)

Ale podobnie było z nielegalnie wyznaczonymi miejscami parkingowymi w Krakowie. Miasto nielegalnie wyznaczyło kilka tysięcy miejsc parkingowych (zostawiając np. za mało chodnika). Zlikwidowali je po kontroli. By było śmiesznej, kontrola była wywołana staraniami osoby która była przez zarząd dróg zignorowana w kuriozalnym przypadku gdzie chodnik był tak zawężony że wózek się nie mieścił. Skończyło się na likwidacji kilku tysięcy miejsc parkingowych a nie tylko na zmianie w jednym miejscu.

https://tvn24.pl/krakow/krakow-likwidacja-zle-wyznaczonych-miejsc-postojowych-ra754464-2456766
https://gazetakrakowska.pl/krakow-nie-700-a-nawet-4-tys-miejsc-parkingowych-do-likwidacji/ar/12202757
https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/krakow-urzednicy-przyznaja-sie-do-bledu-i-wkrotce-rozpoczna-likwidacje-zle-wyznaczonych-miejsc-parkingowych/
https://dziennikpolski24.pl/okolo-1800-miejsc-parkingowych-ma-zniknac-ze-strefy-platnego-parkowania-w-krakowie-wideo/ar/11927149

Tylko że u mnie w mieście nigdy nie widziałem takiego znaku, a jest mnóstwo dróg tak oznaczonych:
https://overpass-turbo.eu/s/UDy
Z jakiego prawa to wynika?
Pomijając ścieżki w parkach.
To są jakieś uproszczenia dla nawigacji?

Bo nie wiem dlaczego np. ta ścieżka ma bicycle=yes, a sąsiednie nie.

We Wrocławiu nie było takiego zwyczaju. Jak się pozwiedza kraj, to widać, że istnieją regionalne ulubione oznakowania zarządców dróg a Wrocław jest miastem pod tym względem konserwatywnym.

Co nie jest zabronione to jest dozwolone?

Szeroka, prosta droga zapewniająca wygodny skrót i bez zakazu jazdy rowerem. Dlatego dodałem tam bicycle=yes do już istniejącego highway=footway.

Krótkie, wąskie i kręte ścieżki są mało przydatne dla rowerzystów, szczególnie jeśli kończą się na placu zabaw. Podobnie jest z “chodnikami” bronionymi krawężnikami. Jeśli wyraźnie widać, że droga nie była projektowana pod rower i jest dla niej lepsza alternatywa to samo highway=footway pasuje. Tym bardziej, że to nie implikuje wprost zakazu jazdy rowerem i niektóre nawigacje rowerowe potrafią takim chodnikiem prowadzić.

Zamiast dodawać bicycle=yes można także zmieniać na highway=path, co często jest bliższe prawdy, bo jeśli nie ma formalnego zakazu, to można jeździć czymkolwiek co da tam radę wjechać, np. skuterem.

Dodane:
Podana ścieżka wygląda jak driveway z zablokowaną możliwością wjazdu samochodem. Nie ja dawałem tam footway i nie wnikałem wówczas, czy to jest poprawne.
Na takich osiedlach z wielkiej płyty zdarza się, że to, co jest oznakowane jako chodnik i tak używane jest tak naprawdę jezdnią.

Nawet jeśli na zarówno głównej ścieżce jak i bocznych jazda rowerem jest legalna - możliwe że ktoś dał bicycle=yes tylko tam gdzie zmieni to coś w nawigacji rowerowej.

Choć warto zauważyć że jeśli na tych bocznych jazda rowerem też jest legalna - to bicycle=yes też tam byłoby poprawne (nawet jeśli jazda rowerem nie ma tam sensu).

bicycle=yes informuje że jazda rowerem jest legalna i możliwa, to czy jest sensowna jest osobną sprawą (dawania bicycle=yes tam gdzie jazda rowerem jest legalna ale niemożliwa jest raczej słabym pomysłem)

Użytkownik C2oc4 znowu robi dziwne edycje, dałem mu komentarz ale ja słaby w pisaniu jestem, są dużo lepsi w perswazji :smiley:
Mianowicie dodaje drogom dojazdowym nazwy, nawet takim których nikt nie nazywa :x

https://www.openstreetmap.org/user/C2oc4

Link do edycji z komentarzem: https://www.openstreetmap.org/changeset/86272314

https://www.openstreetmap.org/way/754063921 - Przejście dla zwierzyny. Czy tunel tu jest adekwatny?
Patrząc na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwildlife_crossing wystarczy covered=yes.
Jestem ciekaw, czy mogłoby to wprowadzić w błąd jakąś nawigację unikającą (prawdziwych) tuneli.

Bardziej przejmowałbym się tagowaniem np. obwodnicy Inowrocławia – również autorstwa owego usera. Od 2 lat trwa w tym miejscu regularna bitwa edycyjna z uporczywym przywracaniem highway=trunk, tylko dlatego, że droga jest na odcinku dwupasmowa i bezkolizyjna…

A jak to wygląda? Podobnie do https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Ecoduct.jpg ?

Bo to szczerze mówiąc wygląda mi na tunele.

szalona_entropia zmienił też kategorię DTŚ-ki na trunk. https://www.openstreetmap.org/changeset/86135677 . Co prawda w przypadku DTŚ-ki nie jest to takie złe, jednak w wypowiedziach widać, że ma w planach przeprowadzanie innych podobnych zmian. Próbuję mu delikatnie wytłumaczyć, żeby najpierw przedyskutował zmiany w tagowaniu trunków, z kiepskim jednak skutkiem.

Potwierdzam. Dzisiaj dostało się też Szczecinowi. Co prawda nie była to kwestia trunków, ale zmiana niektórych dróg tertiary na secondary.

Wyglądało to identycznie: brak dyskusji na forum (ani z lokalnymi userami) i brak podanego wyjaśnienia zmian. “Sieć głównych ulic” to bardzo subiektywna kwestia. Takie zmiany powinien raczej przeprowadzać lokalny maper (oczywiście po przedyskutowaniu tego zamiaru np. na forum), a nie osoba która w Szczecinie co najwyżej mapowała kilka remontów ulic (z zewnętrznych źródeł) i nic więcej.

Nie słyszałem, aby ktokolwiek narzekał na siatkę ulic w Szczecinie, ani na to, że nawigacje korzystające z OSM prowadzą złymi (bocznymi) drogami. Jako jedyny powód tej zmiany przychodzi mi na myśl tylko tagowanie pod render…

Mam szczerą ochotę wycofać ww. zmiany, ale na razie się wstrzymam. Poczekam, aż pojawi się tu jeszcze trochę więcej opinii na ten temat.

To wycofaj to, bo nie ma co liczyć tutaj na dyskutowanie. Kiedyś do upadłego były dyskutowane jego propozycje zmiany tagowania dróg. Odkąd jednak społeczność im gremialnie nie przytaknęła user stosuje metody faktów dokonanych, bo uważa że jego tagowanie i znajomość drogi są bardziej (lepsze, słuszniejsze, właściwsze) a tych którzy nie podzielają jego wizji zalicza do „betonowych”.

Dzięki za wyjaśnienie…

@diverpl już mnie wyprzedził i wszystko przywrócił :slight_smile:

Czy chodniki i ścieżki rowerowe rozdzielone pasem kostki brukowej można mapować jako dwie osobne linie highway=footway i cycleway? Czy może ten sposób „nie jest rekomendowany, robi się zamieszanie niepotrzebne, jest bałagan ze szlakami rowerowymi” i wszystko powinniśmy wrzucać do jednego wora highway=path?
Z drugiej strony, czy chodniki i ścieżki rowerowe rozdzielone pasem zieleni można mapować jako jedna linia?

Jeszcze jedno - ostatnio narzekaliśmy, że ktoś w porcie dodał wszystkie pasy osobno. Jak to się ma do punktów poborów opłat na autostradach? Fizyczne oddzielanie pasów występuje tylko tam, gdzie się płaci, podczas gdy rozdzielenie pasów na mapie zaczyna się o wiele wcześniej. Czy rozdzielanie jednej autostrady na 20 osobnych linii ma jakieś zastosowanie? Czy zmiana wszystkich w jedną namiesza w nawigacjach czy coś?

Osobiście tego nie lubię, zwłaszcza że czasem jest stosowan gdy jedynym oddzieleniem jest namalowana biała linia.

Choć przyznaję że highway=path + segregated=yes + bicycle=designated + foot=designated to koszmarek, więc rozumiem czemu ludzie to robią.

Natomiast jeśli ktoś rozdziela highway=path + na highway=footway + highway=cycleway to trzeba uważać by nie zgubić informacji o nawierzchni i innych.

Można, choć tu rozdzielenie na dwa osobne linie pomaga. Takie mapowanie ma sens głównie w przypadku nowych odcinków, bez zaktualizowanych zdjęć lotniczych.

Nie.

Nie jestem pewien która wersja jest lepsza.

https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.08312/19.79133 vs https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.25903/18.67372

Osobiście przemawia do mnie przypadek A (Balice)

Zdecydowanie 1., z trzech powodów:

  1. Zlikwiduje potencjalne komendy o wyborze pasa w nawigacji, które w tej sytuacji będą wręcz mylące.
  2. Jest bardziej zgodne z zasadami osm, ponieważ fizyczne rozdzielenie jezdni pojawia się dopiero przy barierkach, a z reguły przy tagowaniu 2. jezdnie błędnie rozdzielane są w momencie pojawienia się pasa na jezdni.
  3. W rzeczywistości bardzo rzadko wszystkie bramki są otwarte co nie ma odzwierciedlenia w tagach (istnieje tag access=zależy_jak_leży?) co znowuż może skutkować błędami w nawigacji.

A jak ktoś chce to jest tag lanes i inne do tagowania zwiększonej szerokości i ilości pasów. Jak komuś zależy to nawet specjlalne branki można tak oznaczyć.

To zależy od znaków drogowych, zatem jeśłi jest C13|C16 to jest rozdzielona (niezależnie jak) i można mapować jako dwie osobne linie.

Na wjazdach na autostrady też zmieniamy? Np. tu: https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.87638/17.19940