Pytania początkujących

Ogólnie do nazw trafiają te realnie używane lub chociaż oficjalne.

Raczej nikt nie używa “Murapol Apartamenty Trzy Stawy”, jeśli już to Apartamenty Trzy Stawy" lub Trzy Stawy".

Ale trudno mi powiedzieć na ile te nazwy osiedli są używane poza materiałami Murapola.

Np. https://www.murapol.pl/oferta/krakow/murapol-parki-krakowa jest taka że jej użycie spowodowałoby raczej niezłe zamieszanie niż zrozumienie i wątpie by weszła do użycia.

Nazwy dewelopera dla osiedli stosujemy w czasie budowy oraz w czasie sprzedaży mieszkań - bo wtedy te nazwy są używane i łatwo je też sprawdzić.
Później zwykle zostają, ale tylko dlatego, że ich usunięcie wymagałoby sprawdzenia, czy jednak nadal nie są w użyciu. Automatycznie nie radzę ich usuwać, niektórzy deweloperzy potrafią taką nazwę umieścić na stałe przy bramie wjazdowej.

Ja takie osiedla w trakcie budowy oznaczam nazwą, którą wymyślił deweloper a dewelopera wrzucam do tagu ‘operator’. Wydaje mi się to słusznym rozwiązaniem.

W jaki sposób w osm odróżnić ciąg pieszo-rowerowy od chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerów? Czy w ogóle istnieje potrzeba ich odróżniania?


bicycle=designated
foot=designated
highway=path
segregated=?


bicycle=yes
highway=footway

Są to różne byty, mamy dla nich różne tagi, a np. OsmAnd rozróżnia bicycle=designated i bicycle=yes.

Dzięki, przyda mi się to do ogarniania budowanych na kolanie skawińskich ścieżek rowerowych :slight_smile:

A skąd to się bierze?
Chodzi mi o to, na jakiej podstawie dodajemy tam bicycle=yes?
W tym pierwszym przypadku (ciąg pieszo-rowerowy) to bierze się ze znaku.

Zdarzają się znaki ‘droga dla pieszych’ a pod nią tabliczka ‘nie dotyczy rowerów’ czy jakoś tak. Później wrzucę przykładowe foto o ile ktoś mnie nie uprzedzi :slight_smile:

Przykładowy obrazek, który wg mnie pasuje do układu

bicycle=yes
highway=footway

https://www.mapillary.com/map/im/KypiyMyMBp3KOUVMcr01Nw

bicycle=yes dodajemy, gdy jazda rowerem jest legalna, a nie wynika to z użytego highway - czyli w praktyce przy highway=footway oraz highway=pedestrian.
To mogą być np. ścieżki w parku - choć tu warto wcześniej sprawdzić regulamin. Także na większości chodników na terenach prywatnych jazda rowerem jest w pełni legalna, ale dodawanie do nich bicycle=yes uważam za nieco kontrowersyjne.

Rowerzysta ma obowiązek jazdy CPR[1] a przy chodniku z dopuszczeniem ruchu rowerów nie ma obowiązku, więc różnica jest.

Kombinacja znaków “droga dla pieszych” i “nie dotyczy rowerów” zanika, bo to zdelegalizowali ale nadal mamy np. legalizację ruchu regulaminem parku lub chodniki które nie są chodnikiem w rozumienia prawa o ruchu drogowym więc można po nich legalnie jeździć.

[1] jeśli jest w “kierunku jazdy” co można na przynajmniej dwa sposoby interpretować.

Nie do końca, typowe CPR oznaczamy highway=path + bicycle=designated + foot=designated + segregated=no (nie wynika to z użytego highway).

Trochę mnie zaskoczyłeś tą informacją, bo w Skawinie użyto tej kombinacji na mającym dosłownie miesiąc chodniku.

Zależy jak bardzo ktoś się przejmuje przepisami. W Krakowie znaki sobie spokojnie wisiały. Do czasu gdy zarząd dróg dostał od wojewody małopolskiego nakaz dostosowania oznakowania do przepisów, z terminem po którym dyrektor zarządu dróg odpowiadałby karnie.

Na ten przypadek nie mam artykułu (wiem o tym z prywatnych rozmów/korespondencji)

Ale podobnie było z nielegalnie wyznaczonymi miejscami parkingowymi w Krakowie. Miasto nielegalnie wyznaczyło kilka tysięcy miejsc parkingowych (zostawiając np. za mało chodnika). Zlikwidowali je po kontroli. By było śmiesznej, kontrola była wywołana staraniami osoby która była przez zarząd dróg zignorowana w kuriozalnym przypadku gdzie chodnik był tak zawężony że wózek się nie mieścił. Skończyło się na likwidacji kilku tysięcy miejsc parkingowych a nie tylko na zmianie w jednym miejscu.

https://tvn24.pl/krakow/krakow-likwidacja-zle-wyznaczonych-miejsc-postojowych-ra754464-2456766
https://gazetakrakowska.pl/krakow-nie-700-a-nawet-4-tys-miejsc-parkingowych-do-likwidacji/ar/12202757
https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/krakow-urzednicy-przyznaja-sie-do-bledu-i-wkrotce-rozpoczna-likwidacje-zle-wyznaczonych-miejsc-parkingowych/
https://dziennikpolski24.pl/okolo-1800-miejsc-parkingowych-ma-zniknac-ze-strefy-platnego-parkowania-w-krakowie-wideo/ar/11927149

Tylko że u mnie w mieście nigdy nie widziałem takiego znaku, a jest mnóstwo dróg tak oznaczonych:
https://overpass-turbo.eu/s/UDy
Z jakiego prawa to wynika?
Pomijając ścieżki w parkach.
To są jakieś uproszczenia dla nawigacji?

Bo nie wiem dlaczego np. ta ścieżka ma bicycle=yes, a sąsiednie nie.

We Wrocławiu nie było takiego zwyczaju. Jak się pozwiedza kraj, to widać, że istnieją regionalne ulubione oznakowania zarządców dróg a Wrocław jest miastem pod tym względem konserwatywnym.

Co nie jest zabronione to jest dozwolone?

Szeroka, prosta droga zapewniająca wygodny skrót i bez zakazu jazdy rowerem. Dlatego dodałem tam bicycle=yes do już istniejącego highway=footway.

Krótkie, wąskie i kręte ścieżki są mało przydatne dla rowerzystów, szczególnie jeśli kończą się na placu zabaw. Podobnie jest z “chodnikami” bronionymi krawężnikami. Jeśli wyraźnie widać, że droga nie była projektowana pod rower i jest dla niej lepsza alternatywa to samo highway=footway pasuje. Tym bardziej, że to nie implikuje wprost zakazu jazdy rowerem i niektóre nawigacje rowerowe potrafią takim chodnikiem prowadzić.

Zamiast dodawać bicycle=yes można także zmieniać na highway=path, co często jest bliższe prawdy, bo jeśli nie ma formalnego zakazu, to można jeździć czymkolwiek co da tam radę wjechać, np. skuterem.

Dodane:
Podana ścieżka wygląda jak driveway z zablokowaną możliwością wjazdu samochodem. Nie ja dawałem tam footway i nie wnikałem wówczas, czy to jest poprawne.
Na takich osiedlach z wielkiej płyty zdarza się, że to, co jest oznakowane jako chodnik i tak używane jest tak naprawdę jezdnią.

Nawet jeśli na zarówno głównej ścieżce jak i bocznych jazda rowerem jest legalna - możliwe że ktoś dał bicycle=yes tylko tam gdzie zmieni to coś w nawigacji rowerowej.

Choć warto zauważyć że jeśli na tych bocznych jazda rowerem też jest legalna - to bicycle=yes też tam byłoby poprawne (nawet jeśli jazda rowerem nie ma tam sensu).

bicycle=yes informuje że jazda rowerem jest legalna i możliwa, to czy jest sensowna jest osobną sprawą (dawania bicycle=yes tam gdzie jazda rowerem jest legalna ale niemożliwa jest raczej słabym pomysłem)

Użytkownik C2oc4 znowu robi dziwne edycje, dałem mu komentarz ale ja słaby w pisaniu jestem, są dużo lepsi w perswazji :smiley:
Mianowicie dodaje drogom dojazdowym nazwy, nawet takim których nikt nie nazywa :x

https://www.openstreetmap.org/user/C2oc4

Link do edycji z komentarzem: https://www.openstreetmap.org/changeset/86272314

https://www.openstreetmap.org/way/754063921 - Przejście dla zwierzyny. Czy tunel tu jest adekwatny?
Patrząc na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwildlife_crossing wystarczy covered=yes.
Jestem ciekaw, czy mogłoby to wprowadzić w błąd jakąś nawigację unikającą (prawdziwych) tuneli.

Bardziej przejmowałbym się tagowaniem np. obwodnicy Inowrocławia – również autorstwa owego usera. Od 2 lat trwa w tym miejscu regularna bitwa edycyjna z uporczywym przywracaniem highway=trunk, tylko dlatego, że droga jest na odcinku dwupasmowa i bezkolizyjna…