Szukałem, czytałem, ale nie ma, albo nie wiem czego szukać, może poradzicie. Proszę o wyrozumiałość, jestem początkujący.
Wziąłem się za katalogowanie starych kapliczek, figur przydrożnych w mojej okolicy. Robię to excelu, każda kolumna to konkretny tag oraz jego wartość (typu historic=wayside_shrine, inscription=, start_date=, itp.), do tego mam współrzędne kapliczki zczytane z exif zdjęcia. Wszystko działa fajnie, tj. po imporcie xls lub csv do JOSM tworzą mi się punkty z nowymi kapliczkami, ale co w przypadku, gdy chcę zaktualizować dane istniejącej w OSM kapliczki. Każdy węzeł w OSM ma swój unikatowy numer. Może da się do jakoś wykorzystać?, “powiedzieć” JOSM, coś w stylu: “to jest numer węzła, nie twórz nowego który będzie kapliczką tylko zaktualizuj, a pozostałe bez numerów utwórz” ?
Hej! Ja akurat też często korzystam z Excela, więc jest nas dwóch
Ja zrobiłbym następująco.
Po zaimportowaniu węzłów do JOSM do tej samej warstwy ściągasz (w trybie eksperckim) wszystkie istniejące w tym obszarze kapliczki - to wklejasz do pola *zapytanie Overpass *poprzez opcję pobieranie przez API Overpass:
[out:json][timeout:925];
// gather results
(
// query part for: “historic=wayside_shrine”
node["historic"="wayside_shrine"]({{bbox}});
);
// print results
out body;
>;
out skel qt;
Po zaciągnięciu danych z serwera w oknie Zaznaczenie (Alt+Shift+T) dajesz wyszukiwanie i wpisujesz
new historic=wayside_shrine
To wyszuka Ci wszystkie “nowe” kapliczki które chcesz właśnie dodać. Teraz jedziesz obiekt po obiekcie i sprawdzasz gdzie powstanie węzeł z nową kapliczką. Jeśli trafi ona blisko już istniejącej, wiesz że dodając nowy węzeł najprawdopodobniej zdublowałbyś już istniejący. Jeśli nowy nie ma żadnych nowych tagów możesz go usunąć a jeśli ma jakieś dodatkowe to najlepiej jak scalisz oba węzły (zaznaczasz oba węzły i dajesz z klawiatury M-połącz węzły), w ten sposób stary węzeł zostanie uzupełniony o tagi z nowego węzła. W przypadku konfliktu wartości w tagach JOSM spyta Cię którą wartość wybrać. Jak dojedziesz do końca listy masz pewność że nic nie zdublowałeś.
Jak w JOSM narysować dwie równoległe linie w zadanej odległości? Jak sobie z tym radzicie? Rzecz trywialna w CAD a w JOSM nie mogę znaleźć takiego narzędzia.
Korzystając z funkcji o której pisał Mateusz obserwuj dolny pasek narzędzi - będziesz widział tam linijkę podającą bieżącą odległość jednej linii od drugiej.
@maraf24
Dzięki, wprawdzie ręczne dopisanie do rejestru nie dało pozytywnego rezultatu (nawet po ponownym uruchomieniu), ale wystarczy raz uruchomić JOSMa z uprawnieniami admina i problem znika.
Wpadłem na pomysł wykorzystywania rysowania okręgów do umiejscowienia dokładnie niektórych obiektów niedostępnych na mapie.
Pokażę o co mi chodzi.
Mam budynek i dalmierz laserowy. Chcę dodać obiekt którego znam dystanse od narożników budynku. Rysuję okręgi odpowiedniej średnicy i w miejscu przecięcia okręgów mam dokładne położenie danego obiektu wrzuta zdjec
Jak w ustawieniach JOSM zmienić rysowanie okręgów aby składały się z większej ilości punktów? Np. z 400 punktów?
Nie da się. JOSM oblicza liczbę węzłów na podstawie promienia okręgu.
Możesz więc narysować duży okrąg i potem go zmniejszyć.
Lub ręcznie dodać dodatkowe węzły do istniejącego okręgu i potem je równo rozmieścić (klawisz “O”).