Do Poznaniaków i okolicy :-)

Po najnowszej aktualizacji stylu domyślnego na mapie pojawiły się rurociągi. Niestety nie wszystkie z tych które są ukryte pod ziemią są odpowiednio otagowane lub podzielone na nadziemne/ podziemne fragmenty.

Prośba o weryfikację dłuższych linii otagowanych jako nadziemne i ewentualne poprawki; nie powinno stanowić to dużo roboty. Wierzę, że znajdzie się jakiś śmiałek :slight_smile:

Dla ułatwienia link do Overpass: http://overpass-turbo.eu/s/SLi

Czy ktoś z Poznania wie gdzie to jest? https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Givebox_%C5%81azarz,_Poznan.jpg
I przy okazji czy mógłby zmapować :sunglasses: Tag: amenity=give_box

Znalazłam to: https://www.lazarz.pl/?id=2&nr=11019&fbclid=IwAR1xHw3kyfjlp0e0L4wrST9uw9TfnNVNUC2kkJyecdHYWBLenSFmYV5QwY0

@Maro21 Dodane :slight_smile:

https://www.openstreetmap.org/node/7551371896

Zaktualizowane https://www.openstreetmap.org/way/614519545

Nim więcej informacji tym lepiej.
Konkurencyjne mapy na “G” przereklamowane do porzygu tego nie mają i tylko mogą pozazdrościć. :smiley:

@km2bp Z linku do facebookowej strony internetowej można usunąć te znaczki po głównej części adresu (link będzie działał tak samo, a dzięki temu będzie bardziej przejrzyście). Drugi z linków oznaczyłbym natomiast nie jako “Url”, a “Source”, bo prowadzi do strony z potwierdzeniem informacji o istnieniu takiego punktu :wink:

Dzięki za poradę Co do linków to wolę się nie bawić w ich przycinanie bo próbowałem kiedyś z linkami do mapillary postępować tak jak zaleca Wiki niestety działać potem nie chciały.
Klucz “Źródło” na pewno też będę wykorzystywał w swych edycjach do opisywania rożnych obiektów o których informacje są porozrzucane gdzieś w internecie a wystarczy je tylko zebrać w jednym miejscu na OSM. Dobrym przykładam jest Strona poświęcona jedynie wieżom ciśnień https://wiezecisnien.eu/ Danych tam umieszczonych raczej importować się nie da. Tylko trzeba będzie bawić się w kopiowanie ręczne. Mozolna to praca ale za to jaka ciekawa.

Takie strony to nie wszystko są jeszcze blogi artykuły z gazet całe portale poświęcone obrazowaniu świata lub wideo-przewodniki na YouTube o obiektach historycznych i nie tylko historycznych.
Chodzi mi zasadę aby mapując robić coś więcej niż tylko wprowadzanie suchych danych kartograficznych i podlinkować jakiekolwiek źródła do obiektu.
Naturalnie priorytetowo Strona własna WWW , Wikipedia , nr.tel czy link do oficjalnej strony na facebooku

Ja stosowałem się do zasady żeby wszelkie nieoficjalne strony o obiekcie przypisywać jako URL. Www. jest zarezerwowane jako odnośnik oficjalnej strony internetowej nie wiem czy “URL” zamiast “Source” to jakiś wielki błąd
Wykorzystuję też “Description” gdzie umieszczam poza słownym opisem link albo nawet 2 różne linki po przecinku
Teraz na pewno też skorzystam z klucza “Source” choć szczerze przyznaję że nie będę w stanie ocenić kiedy będzie to bardziej właściwe niż zastosowanie “URL” które po prostu szybciej się wpisuje.
W Poznaniu już niewiele pozostało Ci do mapowania.
Jeśli zgadzasz się ze mną w kwestii przypinania do map różnych odnośników to na początek aż 9 wież ciśnień czeka w Poznaniu na dokładniejsze opisanie. Pozdrawiam i wielki szacun za precyzję w wyrysowaniu poznańskich osiedli.

Jesteś absolutnie pewien, że givebox to cały ten budynek oraz że znajduje się właśnie tam? Jeszcze w zeszłym roku była to kasa sąsiadującej pływalni (zdjecia są tu https://lazarz.pl/?id=2&nr=12796).
I tu pojawia się drugi wątek, artykuł który jest w url pochodzi z 2016 roku, od tego czasu wykonano remont basenu (wcześniej był nieczynny), obawiam się że przy okazji givebox mógł zostać zlikwidowany (jeżeli tam się mieścił).

EDIT: Powstał tam nowy pawilon kasowy i wygląda na to że nowe ogrodzenie: https://lazarz.pl/?id=2&nr=13384, pawilon który obecnie jest oznaczony jako givebox został rozebrany.

Wyjątkowo poedytowałem bez wizji lokalnej i możliwe że popełniłem błąd. Należało by poprosić jakiegoś Poznaniaka o wizję lokalną i weryfikację. Sam nie mogę rozpowszechnić tej prośby na Facebookowej grupie OSM gdyż jestem wygnańcem i mam zlikwidowane konto za mówienie prawdy na FB . Chciałem jedynie zwrócić uwagę że warto przypinać do obiektów linki zresztą sam to robisz we Wrocławiu dodając artykuły z Fotopolski jako klucz “Image”

Good news! :slight_smile:
Łazarski givebox istnieje nadal i ma się dobrze, choć faktycznie jest trochę w innym miejscu i wygląda nieco inaczej niż jak na zdjęciu z 2017 roku.

Praca nad reformą administracyjną kraju idzie pełną parą :wink: https://i.imgur.com/x2fevxE.jpg

Cześć, spojrzycie na adresację tych bloków - czy adresy bez liter są potrzebne?
https://www.openstreetmap.org/note/2217357

Hej!
Funkcjonują adresy zarówno bez litery (dla całego bloku) jak i z literą (dla poszczególnych klatek) .
Te z bez litery przeniosłem z węzła na obrys całego bloku, to powinno załatwić sprawę.

Prośba do osób które często odwiedzają Dębinę:

Ostatnio zająłem się tymi terenami w OSM, ale z racji, że nawet Ortofoto Geopozu z 2018 z prześwitującymi drzewami nie jest idealne, a ja bywam w tamtych okolicach tylko od czasu do czasu, to proszę o ew. poprawki (ew. korekta ścieżek, dodanie brakujących ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych/ map itd.) :slight_smile:

https://www.openstreetmap.org/#map=15/52.3729/16.9259

To moje strony więc z chęcią zerknę i co będę wiedziała to uzupełnię od razu, a czego się nie da to przy najbliższej okazji.

Ostatnio natknąłem się na przygotowany przez Geopoz zbiór danych o placach zabaw i boiskach sportowych. Zawiera odpowiednio 1269 i 1013 obiektów, (w tym wiele ukrytych na dziedzińcach) wraz z informacją o dostępności i właścicielu.
Dane są wrzucone w maproulette:
Place zabaw: https://maproulette.org/browse/challenges/15321
Place sportowe: https://maproulette.org/browse/challenges/15322

Dane źródłowe: https://gist.github.com/kasmar00/ece4a00ac05f934d33d37b4c5fa8868e

Nie usuwałem z maproulette obiektów już istniejących w OSM, ze względu na dodatkowe dane o dostępności, czasie otwarcia itp.

“przygotowany przez Geopoz zbiór danych” - na jakiej licencji są te dane? Czy jesteś pewien że można je kopiować?

Patrz też https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines - powinieneś się najpierw zapytać czy można kopiować, potem zacząć kopiowanie

Tak, możemy kopiować, było o tym niedawno w sąsiednim wątku.
Zarząd Stowarzyszenia dostał w tym zakresie potwierdzenie mailowe od Michała Michałowskiego, kierownika Działu Rozwoju i Wdrożeń SIP Geopoz.
Informacje są udostępniane jako dane publiczne.

O, jak można kopiować to największego problemu nie ma (pisałem o tym bo nie pamiętałem o tym konkretnym pozwoleniu a na wycofywanie importów schodzi więcej czasu niż na ich zrobione).

Ale dalej warto się zapytać przed wrzuceniem na MR zadania typu “kopiujcie z tego”

Najwyższy czas na pochwalenie się, co udało się zmapować w nieszczęsnym 2020 roku :slight_smile:

No to po kolei:

Kończący się dziś rok zacząłem od mapowania kilku-kilkunastu niezwiązanych ze sobą miejsc w Poznaniu, które z różnych powodów znalazły się na mojej liście do zrobienia. Były to m.in. kwartały wzdłuż ul. Roosevelta pomiędzy ul. Dąbrowskiego, a ul. Bukowską; Kampus Morasko (część zachodnia i część wschodnia) oraz miejsce, które odegrało w tym roku w życiu Poznania i Wielkopolski bardzo wielką rolę, czyli szpital na os. Rusa.

Potem zająłem się poznańskimi centrami handlowymi. Z racji tego, że większość z nich była już zmapowana lub zmapowanie ich było drobnostką, to wspomnę tutaj tylko o kompleksie handlowym przy węźle Komorniki.

Następna seria miejsc jaką wziąłem na “tapet” to najpopularniejsze obiekty poznańskiej architektury współczesnej. Zmapowałem wtedy m.in. osiedla Ułańskie i City Park oraz lotnisko Ławica. Do tego tematu pewnie wrócę w 2021 (i kolejnych latach), bo siłą rzeczy cały czas pojawiają się w Poznaniu kolejne tego typu obiekty :slight_smile:

Potem przyszedł czas na poznańskie place i skwery. Było tego naprawdę sporo, ale z racji, że są to z natury bardzo drobne obszary to wymienię tylko te ciekawsze: plac Asnyka; plac Skłodowskiej-Curie; skwer Kurczewskiego i skwer Policji Państwowej II RP.

Latem skupiłem się na terenach rekreacyjnych, które sam wówczas często odwiedzałem: lasy pomiędzy Antoninkiem, a Kobylepolem (przy okazji zrobiłem też loftowe Osiedle Warzelnia); Dębina; Rusałka i Strzeszynek.

Następnie zająłem się poznańskimi parkami, nad czym nadal pracuję. Do tej pory udało się zmapować m.in. parki Czarneckiego; na os. Chrobrego; Kasprowicza; Jasińskiego i Sołacki.

2021 rok z różnych powodów pewnie nie będzie już w moim przypadku tak intensywny, no ale zobaczymy. Zachęcam pozostałych do podzielenia się swoimi dziełami z tego roku :slight_smile: