Po najnowszej aktualizacji stylu domyślnego na mapie pojawiły się rurociągi. Niestety nie wszystkie z tych które są ukryte pod ziemią są odpowiednio otagowane lub podzielone na nadziemne/ podziemne fragmenty.
Prośba o weryfikację dłuższych linii otagowanych jako nadziemne i ewentualne poprawki; nie powinno stanowić to dużo roboty. Wierzę, że znajdzie się jakiś śmiałek
@km2bp Z linku do facebookowej strony internetowej można usunąć te znaczki po głównej części adresu (link będzie działał tak samo, a dzięki temu będzie bardziej przejrzyście). Drugi z linków oznaczyłbym natomiast nie jako “Url”, a “Source”, bo prowadzi do strony z potwierdzeniem informacji o istnieniu takiego punktu
Dzięki za poradę Co do linków to wolę się nie bawić w ich przycinanie bo próbowałem kiedyś z linkami do mapillary postępować tak jak zaleca Wiki niestety działać potem nie chciały.
Klucz “Źródło” na pewno też będę wykorzystywał w swych edycjach do opisywania rożnych obiektów o których informacje są porozrzucane gdzieś w internecie a wystarczy je tylko zebrać w jednym miejscu na OSM. Dobrym przykładam jest Strona poświęcona jedynie wieżom ciśnień https://wiezecisnien.eu/ Danych tam umieszczonych raczej importować się nie da. Tylko trzeba będzie bawić się w kopiowanie ręczne. Mozolna to praca ale za to jaka ciekawa.
Takie strony to nie wszystko są jeszcze blogi artykuły z gazet całe portale poświęcone obrazowaniu świata lub wideo-przewodniki na YouTube o obiektach historycznych i nie tylko historycznych.
Chodzi mi zasadę aby mapując robić coś więcej niż tylko wprowadzanie suchych danych kartograficznych i podlinkować jakiekolwiek źródła do obiektu.
Naturalnie priorytetowo Strona własna WWW , Wikipedia , nr.tel czy link do oficjalnej strony na facebooku
Ja stosowałem się do zasady żeby wszelkie nieoficjalne strony o obiekcie przypisywać jako URL. Www. jest zarezerwowane jako odnośnik oficjalnej strony internetowej nie wiem czy “URL” zamiast “Source” to jakiś wielki błąd
Wykorzystuję też “Description” gdzie umieszczam poza słownym opisem link albo nawet 2 różne linki po przecinku
Teraz na pewno też skorzystam z klucza “Source” choć szczerze przyznaję że nie będę w stanie ocenić kiedy będzie to bardziej właściwe niż zastosowanie “URL” które po prostu szybciej się wpisuje.
W Poznaniu już niewiele pozostało Ci do mapowania.
Jeśli zgadzasz się ze mną w kwestii przypinania do map różnych odnośników to na początek aż 9 wież ciśnień czeka w Poznaniu na dokładniejsze opisanie. Pozdrawiam i wielki szacun za precyzję w wyrysowaniu poznańskich osiedli.
Jesteś absolutnie pewien, że givebox to cały ten budynek oraz że znajduje się właśnie tam? Jeszcze w zeszłym roku była to kasa sąsiadującej pływalni (zdjecia są tu https://lazarz.pl/?id=2&nr=12796).
I tu pojawia się drugi wątek, artykuł który jest w url pochodzi z 2016 roku, od tego czasu wykonano remont basenu (wcześniej był nieczynny), obawiam się że przy okazji givebox mógł zostać zlikwidowany (jeżeli tam się mieścił).
EDIT: Powstał tam nowy pawilon kasowy i wygląda na to że nowe ogrodzenie: https://lazarz.pl/?id=2&nr=13384, pawilon który obecnie jest oznaczony jako givebox został rozebrany.
Wyjątkowo poedytowałem bez wizji lokalnej i możliwe że popełniłem błąd. Należało by poprosić jakiegoś Poznaniaka o wizję lokalną i weryfikację. Sam nie mogę rozpowszechnić tej prośby na Facebookowej grupie OSM gdyż jestem wygnańcem i mam zlikwidowane konto za mówienie prawdy na FB . Chciałem jedynie zwrócić uwagę że warto przypinać do obiektów linki zresztą sam to robisz we Wrocławiu dodając artykuły z Fotopolski jako klucz “Image”
Hej!
Funkcjonują adresy zarówno bez litery (dla całego bloku) jak i z literą (dla poszczególnych klatek) .
Te z bez litery przeniosłem z węzła na obrys całego bloku, to powinno załatwić sprawę.
Ostatnio zająłem się tymi terenami w OSM, ale z racji, że nawet Ortofoto Geopozu z 2018 z prześwitującymi drzewami nie jest idealne, a ja bywam w tamtych okolicach tylko od czasu do czasu, to proszę o ew. poprawki (ew. korekta ścieżek, dodanie brakujących ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych/ map itd.)
Ostatnio natknąłem się na przygotowany przez Geopoz zbiór danych o placach zabaw i boiskach sportowych. Zawiera odpowiednio 1269 i 1013 obiektów, (w tym wiele ukrytych na dziedzińcach) wraz z informacją o dostępności i właścicielu.
Dane są wrzucone w maproulette:
Place zabaw: https://maproulette.org/browse/challenges/15321
Place sportowe: https://maproulette.org/browse/challenges/15322
Tak, możemy kopiować, było o tym niedawno w sąsiednim wątku.
Zarząd Stowarzyszenia dostał w tym zakresie potwierdzenie mailowe od Michała Michałowskiego, kierownika Działu Rozwoju i Wdrożeń SIP Geopoz.
Informacje są udostępniane jako dane publiczne.
O, jak można kopiować to największego problemu nie ma (pisałem o tym bo nie pamiętałem o tym konkretnym pozwoleniu a na wycofywanie importów schodzi więcej czasu niż na ich zrobione).
Ale dalej warto się zapytać przed wrzuceniem na MR zadania typu “kopiujcie z tego”
Potem zająłem się poznańskimi centrami handlowymi. Z racji tego, że większość z nich była już zmapowana lub zmapowanie ich było drobnostką, to wspomnę tutaj tylko o kompleksie handlowym przy węźle Komorniki.
Następna seria miejsc jaką wziąłem na “tapet” to najpopularniejsze obiekty poznańskiej architektury współczesnej. Zmapowałem wtedy m.in. osiedla Ułańskie i City Park oraz lotnisko Ławica. Do tego tematu pewnie wrócę w 2021 (i kolejnych latach), bo siłą rzeczy cały czas pojawiają się w Poznaniu kolejne tego typu obiekty
2021 rok z różnych powodów pewnie nie będzie już w moim przypadku tak intensywny, no ale zobaczymy. Zachęcam pozostałych do podzielenia się swoimi dziełami z tego roku