Ja też opisuję Dealz jako variety_store.
W takich przypadkach przydaje się edytor iD :D. A bez jego włączania też można sprawdzić np. na https://github.com/osmlab/name-suggestion-index/search?q=dealz&unscoped_q=dealz
albo na https://nsi.guide
Przydałby się taki agregator presetów integrujący bazę iD z JOSM (najlepiej online)
Name Suggestion Index jest też w JOSM, tylko trzeba go sobie aktywować w Presetach.
Jak tagować park linowy?
landuse=recreation_ground + sport=climbing czy leisure=sports_centre?
Jak tagować park linowy?
landuse=recreation_ground + sport=climbing czy leisure=sports_centre?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/high_rope_course
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport%3Dclimbing_adventure
Tagowanie parków linowych jest bardzo niejednolite, nawet tourism=theme_park się trafia.
Witam,
mam pytanie związane z wyznaczaniem tras przez oprogramowanie OSRM.
Jeśli jest to niewłaściwy wątek/zakładka, to uprzejma prośba o wskazanie właściwszego miejsca.
Mianowicie szukam przyczyny dla której trasa jak poniżej jest wyznaczana inaczej przez OSRM niż przez Graphhopper (GH). Droga jest w budowie, ale mimo to GH wyznacza trasa, co by oznaczało że jest jakoś przejezdna. Chciałbym, aby również OSRM wyznaczał tę trasę w podobnym przebiegu jak GH.
Czy jest to błąd w danych OSM (opisach/znacznikach dróg)? Jeśli tak to gdzie można zgłosić taki błąd? Nie mam jeszcze doświadczenia i wiedzy, aby samemu zabierać się za edycję mapy.
Pozdrawiam,
Marek F.
Może to wynikać z tego, że ta jedna jezdnia ma jednocześnie highway=trunk i construction=trunk, czyli jakby była w budowie i jednocześnie nie była. Nie wiem, jak jest naprawdę, w grudniu użytkownik “otworzył” drogę w OSM nie usuwając przy tym tego drugiego tagu.
Może to wynikać z tego, że ta jedna jezdnia ma jednocześnie highway=trunk i construction=trunk, czyli jakby była w budowie i jednocześnie nie była. Nie wiem, jak jest naprawdę, w grudniu użytkownik “otworzył” drogę w OSM nie usuwając przy tym tego drugiego tagu.
Trafiłeś:) W OSRM przy profilu samochodowym każda wartość klucza construction różna od no,widening,minor skutkuje brakiem routingu.
Dodane:
Takich dróg jest pełno w całej Polsce i OSRM tam nie działa:
przykład1
przykład2
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.
Czyli w zasadzie, jeśli dobrze rozumiem, to przy drogach (czy ich odcinkach) które są oznaczone jako “highway != construction”, to nie powinno być tagu “construction” lub ostatecznie może być “construction=minor” ?
Czy jeśli zmodyfikowałbym któryś z obiektów, to czy zmiany będą widoczne w plikach pbf (np. polski, europy) wygenerowanych w najbliższym czasie?
Czy jeśli zmodyfikowałbym któryś z obiektów, to czy zmiany będą widoczne w plikach pbf (np. polski, europy) wygenerowanych w najbliższym czasie?
Przy tych plikach jest informacja, jakie dane (do której godziny) są tam zawarte. Porównaj tę datę z datą dokonania edycji.
Jeśli masz własną instancję OSRM to nie musisz robić poprawek w OSM. Po prostu zmodyfikuj profil samochodowy.
Tak, mam serwer OSRM-a, tylko w dockerze.
Muszę rozpoznać temat jak zmodyfikować car.lua w nim.
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Tak, mam serwer OSRM-a, tylko w dockerze.
Muszę rozpoznać temat jak zmodyfikować car.lua w nim.
Tylko pamiętaj, że profile w OSRM działają w momencie importu danych, a nie wyznaczania trasy:)
Czyli w zasadzie, jeśli dobrze rozumiem, to przy drogach (czy ich odcinkach) które są oznaczone jako “highway != construction”, to nie powinno być tagu “construction” lub ostatecznie może być “construction=minor” ?
Tak, takie tagowanie nie ma raczej sensu. Teoretycznie przy przebudowie drogi w drogę wyższej klasy, bez jej zamknięcia… Ale to dość abstakcyjny pomysł i nie wart zamieszania.
-
Mam pytanie odnośnie rond/skrzyżowań. Gdy program streetcomplete pyta mnie pod jaką ulice podlega zjazd z ronda/skrzyżowania. Nazwa ulicy zjazdu podlega na której stoi pojazd przed zjazdem z ulicy w prawo, czy pod ulicę na której pojazd się pojawi po zjechaniu z ronda/skrzyżowania.
-
W okolicy znajduje się budynek w którym są garaże oraz sklepy. Jaki jest rodzaj tego budynku. Do ciągu garaży znajdujących się pod budynkiem. Zjeżdża się po jednej strony budynku.
https://youtu.be/1-fxRCdmWdU -
Ile pięter wpisywać w tym budynku. Użytkowany parter oraz piwnica
-
Program wypytuje o konkretne numery budynków na terenie policji. Cały teren ma jeden opisany na wjeździe. Tutaj każdy budynek jest oddziałem.
-
W systemie jest wpisany pas rowerowy, który już nie istnieje. Został przeniesiony na chodnik. Przed wybudowaniem ronda skrzyżowanie posiadało zjazdy. Jeden z nich jest drogą rowerową https://westnordost.de/p/14095.jpg
-
W systemie jest do wyboru publiczny/płatny parking. Należy on do mieszkańców danej spółdzielni.
-
Na osiedlach rodzaju chodników nie ma. Tych starych PRLowskich już poniszczonych. Czasami rozrzuconymi w trawie
https://bi.im-g.pl/im/0d/63/17/z24526605V,Chodnik-przy-ul–Dzialkowej-po-przejezdzie-zamiata.jpg
Wiem, że sporo pytań proszę o informację.
Cześć:)
- Mam pytanie odnośnie rond/skrzyżowań. Gdy program streetcomplete pyta mnie pod jaką ulice podlega zjazd z ronda
Zjazd z ronda - zawsze nazwa ulicy dochodzącej/odchodzącej z ronda.
Zjazd ze skrzyżowania - nie wiadomo - podobno nie ma ustalonego schematu, choć ja jestem innego zdania.
- W okolicy znajduje się budynek w którym są garaże oraz sklepy. Jaki jest rodzaj tego budynku. Do ciągu garaży znajdujących się pod budynkiem. Zjeżdża się po jednej strony budynku.
Jeśli to StreetComplete, to zapewne ten rodzaj to ma być wygląd budynku. Tu nie mam pojęcia.
- Ile pięter wpisywać w tym budynku. Użytkowany parter oraz piwnica
Piwnicy nie wlicza się do pięter. Do podania liczby kondygnacji podziemnych jest osobny tag. Są wyjątki, gdy piwnice wlicza się do kondygnacji nadziemnych. Mam wrażenie, że to jest przypadek z filmu. Dlaczego jest on do góry nogami?
- Program wypytuje o konkretne numery budynków na terenie policji. Cały teren ma jeden opisany na wjeździe. Tutaj każdy budynek jest oddziałem.
Przypisz ten adres do głównego budynku, tam gdzie jest amenity=police.
- W systemie jest wpisany pas rowerowy, który już nie istnieje. Został przeniesiony na chodnik. Przed wybudowaniem ronda skrzyżowanie posiadało zjazdy. Jeden z nich jest drogą rowerową https://westnordost.de/p/14095.jpg
Tu jestem w kropce. Nie widzę żadnego pasa rowerego w systemie, widzę od dawna zmapowaną ddrip w miejscu pokazanym na zdjęciu.
A ta budowa ronda to chyba miała miejsce kilkanaście lat temu.
- W systemie jest do wyboru publiczny/płatny parking. Należy on do mieszkańców danej spółdzielni.
Na podstawie tej informacji oznaczyłbym go jako parking publiczny i bezpłatny. Są tam jakieś znaki/tablice/szlabany?
- Na osiedlach rodzaju chodników nie ma. Tych starych PRLowskich już poniszczonych. Czasami rozrzuconymi w trawie
https://bi.im-g.pl/im/0d/63/17/z24526605V,Chodnik-przy-ul–Dzialkowej-po-przejezdzie-zamiata.jpg
Zapomniałeś zadać pytanie:)
Może to wynikać z tego, że ta jedna jezdnia ma jednocześnie highway=trunk i construction=trunk, czyli jakby była w budowie i jednocześnie nie była. Nie wiem, jak jest naprawdę, w grudniu użytkownik “otworzył” drogę w OSM nie usuwając przy tym tego drugiego tagu.
O tym tagu często się zapomina. Ludzie zapominają usunąć construction=* przy otwarciu jezdni.
Kiedyś poprawiłem dużo takich błędów w mojej okolicy, pozostałości, które zostały tam przez wiele lat, nie wiedząc nawet, że to mogło wpływać na nawigację.
Czyli w zasadzie, jeśli dobrze rozumiem, to przy drogach (czy ich odcinkach) które są oznaczone jako “highway != construction”, to nie powinno być tagu “construction” lub ostatecznie może być “construction=minor” ?
Tag construction=* jest dopełnieniem highway=construction i tylko wtedy powinien być stosowany.
Analogicznie w drugą stronę: jeśli zmieniamy highway=coś na highway=construction, to powinniśmy uzupełnić tagiem construction=coś.
- W okolicy znajduje się budynek w którym są garaże oraz sklepy. Jaki jest rodzaj tego budynku. Do ciągu garaży znajdujących się pod budynkiem.
Ja bym dał building=retail.
- Ile pięter wpisywać w tym budynku. Użytkowany parter oraz piwnica
Tyle, ile jest kondygnacji nadziemnych.
Jeśli chcesz uwzględnić podziemne to dodatkowo building:levels:underground=
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:building:levels
Tag construction=* jest dopełnieniem highway=construction i tylko wtedy powinien być stosowany.
construction=no,widening,minor akurat nie są dopełnieniem construction, dlatego też OSRM je uwzględnia w wyjątkach.
Czy to są dziś użyteczne tagi i czy są stosowane to jest inna sprawa.
Deweloper Murapol (https://www.murapol.pl/) ma swoje osiedla w 15 miastach. Na ich stronie są nazwy - Murapol Śląskie Ogrody, Murapol Dzieci Warszawy (xD), Królewskie Tarasy, Murapol Siewierz Jeziorna, Apartamenty Staromiejskie itd.
Czy mapując ich osiedla dodajemy do nazwy nazwę dewelopera - “Murapol”? Czy to zależy od tego, jak jest na ich stronie? Np. “Murapol Apartamenty Trzy Stawy” czy samo “Apartamenty Trzy Stawy”?