import dxf dp josm

Witam.czy ktos moze opisac jak do osm importowac plik dxf. sciaglem juz wtyczke ale nie wiem jak ja uruchomic w josm.

Tworzysz nową warstwę w menu [Plik].
Przypisujesz do warstwy odpowiedni układ współrzędnych - zgodny z układem pliku dxf.
Będąc na nowej warstwie poprzez okno [Otwórz] wskazujesz plik dxf.
Powinien się wczytać.

Czy ten uklad wybiera sie w ustawieniach. Tylko ze tam nie ma opcji wyboru ukladu do danej warstwy.na razie. Zmienilem uklad w ustawieniach zrobilem jak piszesz ale nie przeszlo. Nie wiwm czy to nie wina jak to w dxf ze x i y sa na odwrot.

Zmieniasz układ dla całego programu. Na czas importu.
No i plik powinien być jednak w układzie współrzędnych kartograficznych, ponieważ układ lokalny nie zaimportuje się we właściwe miejsce sam z siebie. A poza tym plik dxf najlepiej zapisać w starszej wersji (np. 2000, albo nawet 12) pozbawiając wcześniej rysunek wszelkich dodatków typu skomplikowane layouty, zbędne definicje bloków, linii i innych elementów (purge).

Cześć, dołączę się do wątku.
Korzystam z JOSM i wtyczki dxfImport. Po wyczyszczeniu dxf, JOSM nie ma problemu żeby otworzyć dxf, ale dwa problemy, na które napotykam to:

  1. Wkleja go gdziekolwiek. Nie ma znaczenia, które układy współrzędnych ustawię, dxf po prostu ląduje na środku “ekranu”. Dodam, że mam mapy sporządzone przez geodetów, moje rysunki z Autocada też opierają się tych plikach, nic nie przesuwam w cadzie, nie skaluję, itp.
  2. JOSM strasznie zniekształca linię. Pomija niektóre wierzchołki wieloboków, np. kwadraty są jakimiś koślawymi czterobokami, itp.

Czy coś robię źle, czy to niedoskonałość wtyczki, ew. JOSM źle współpracuje z dxf? Mógłbym edytować OSM bazując na rysunkach mojego autorstwa tj. podkładach dwg/dxf, tylko jak? :slight_smile:

Wsparcie dla GPX jest wbudowane i nie powodowało problemów. A jeśli powoduje, to byłby to bug w JOSMie.

Czy masz może możliwość wyeksportowania GPX lub może konwersji do GPX?

https://duckduckgo.com/?q=dxf+gpx&t=canonical&ia=web znajduje kilka konwerterów które może działają i powinny być OK do użycia jeśli nie są to dane prywatne.

Z dxf nigdy nie korzystałem.

PS Witam na forum!

Dzięki za powitanie, cześć wszystkim z tego miejsca!

I dzięki za odpowiedź, bo dużo mi pomogłeś. Po konwersji dwg, gpx otwiera się bez problemu, osiada gdzie trzeba i JOSM nie zniekształca geometrii.

O, cieszę się że się przydało! A zastanawiałem się czy to proponować.