Witam.czy ktos moze opisac jak do osm importowac plik dxf. sciaglem juz wtyczke ale nie wiem jak ja uruchomic w josm.
Tworzysz nową warstwę w menu [Plik].
Przypisujesz do warstwy odpowiedni układ współrzędnych - zgodny z układem pliku dxf.
Będąc na nowej warstwie poprzez okno [Otwórz] wskazujesz plik dxf.
Powinien się wczytać.
Czy ten uklad wybiera sie w ustawieniach. Tylko ze tam nie ma opcji wyboru ukladu do danej warstwy.na razie. Zmienilem uklad w ustawieniach zrobilem jak piszesz ale nie przeszlo. Nie wiwm czy to nie wina jak to w dxf ze x i y sa na odwrot.
Zmieniasz układ dla całego programu. Na czas importu.
No i plik powinien być jednak w układzie współrzędnych kartograficznych, ponieważ układ lokalny nie zaimportuje się we właściwe miejsce sam z siebie. A poza tym plik dxf najlepiej zapisać w starszej wersji (np. 2000, albo nawet 12) pozbawiając wcześniej rysunek wszelkich dodatków typu skomplikowane layouty, zbędne definicje bloków, linii i innych elementów (purge).
Cześć, dołączę się do wątku.
Korzystam z JOSM i wtyczki dxfImport. Po wyczyszczeniu dxf, JOSM nie ma problemu żeby otworzyć dxf, ale dwa problemy, na które napotykam to:
- Wkleja go gdziekolwiek. Nie ma znaczenia, które układy współrzędnych ustawię, dxf po prostu ląduje na środku “ekranu”. Dodam, że mam mapy sporządzone przez geodetów, moje rysunki z Autocada też opierają się tych plikach, nic nie przesuwam w cadzie, nie skaluję, itp.
- JOSM strasznie zniekształca linię. Pomija niektóre wierzchołki wieloboków, np. kwadraty są jakimiś koślawymi czterobokami, itp.
Czy coś robię źle, czy to niedoskonałość wtyczki, ew. JOSM źle współpracuje z dxf? Mógłbym edytować OSM bazując na rysunkach mojego autorstwa tj. podkładach dwg/dxf, tylko jak?
Wsparcie dla GPX jest wbudowane i nie powodowało problemów. A jeśli powoduje, to byłby to bug w JOSMie.
Czy masz może możliwość wyeksportowania GPX lub może konwersji do GPX?
https://duckduckgo.com/?q=dxf+gpx&t=canonical&ia=web znajduje kilka konwerterów które może działają i powinny być OK do użycia jeśli nie są to dane prywatne.
Z dxf nigdy nie korzystałem.
PS Witam na forum!
Dzięki za powitanie, cześć wszystkim z tego miejsca!
I dzięki za odpowiedź, bo dużo mi pomogłeś. Po konwersji dwg, gpx otwiera się bez problemu, osiada gdzie trzeba i JOSM nie zniekształca geometrii.
O, cieszę się że się przydało! A zastanawiałem się czy to proponować.