Czy ktoś potrafi podpiąć w JOSM geoportalowy WMS Państwowego Rejestru Granic?
Z granicami czy adresami? Bo z adresami to mam tutaj:
wms_endpoint:http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaPunktowAdresowych
Granice mam skonfigurowane jak poniżej:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGiK/PRG/WMS/Boundaries?REQUEST=GetMap&SERVICE=WMS&TRANSPARENT=TRUE&FORMAT=image/png8&VERSION=1.3.0&LAYERS=Granice_obrebow_ewidencyjnych,Granice_jednostek_ewidencyjnych,Granice_gmin,Granice_powiatow,Granice_wojewodztw,Granice_panstwa,PunktyGraniczne&STYLES=,,,,,,&EXCEPTIONS=xml&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Trzeba mieć tylko projekcję ustawioną na PUWG.
A drugi powód niedziałania, gdy się to próbuje zrobić na podstawie informacji z Geoportalu, to brak dopisania na końcu User-Agent.
Dzięki, wychodzi na to, że w tym to rzecz. A żadna chyba inna warstwa, jaką miałem skonfigurowaną, tego kawałka nie zawiera.
Apple zrobiło styl do JOSM-a pomagający m.in. wychwycić różne błędy
https://github.com/osmlab/applepaintstyles/wiki/JOSM-MapCSS-Paint-Style-Wiki
Szukałem, czytałem, ale nie ma, albo nie wiem czego szukać, może poradzicie. Proszę o wyrozumiałość, jestem początkujący.
Wziąłem się za katalogowanie starych kapliczek, figur przydrożnych w mojej okolicy. Robię to excelu, każda kolumna to konkretny tag oraz jego wartość (typu historic=wayside_shrine, inscription=, start_date=, itp.), do tego mam współrzędne kapliczki zczytane z exif zdjęcia. Wszystko działa fajnie, tj. po imporcie xls lub csv do JOSM tworzą mi się punkty z nowymi kapliczkami, ale co w przypadku, gdy chcę zaktualizować dane istniejącej w OSM kapliczki. Każdy węzeł w OSM ma swój unikatowy numer. Może da się do jakoś wykorzystać?, “powiedzieć” JOSM, coś w stylu: “to jest numer węzła, nie twórz nowego który będzie kapliczką tylko zaktualizuj, a pozostałe bez numerów utwórz” ?
Hej! Ja akurat też często korzystam z Excela, więc jest nas dwóch
Ja zrobiłbym następująco.
Po zaimportowaniu węzłów do JOSM do tej samej warstwy ściągasz (w trybie eksperckim) wszystkie istniejące w tym obszarze kapliczki - to wklejasz do pola *zapytanie Overpass *poprzez opcję pobieranie przez API Overpass:
[out:json][timeout:925];
// gather results
(
// query part for: “historic=wayside_shrine”
node["historic"="wayside_shrine"]({{bbox}});
);
// print results
out body;
>;
out skel qt;
Po zaciągnięciu danych z serwera w oknie Zaznaczenie (Alt+Shift+T) dajesz wyszukiwanie i wpisujesz
new historic=wayside_shrine
To wyszuka Ci wszystkie “nowe” kapliczki które chcesz właśnie dodać. Teraz jedziesz obiekt po obiekcie i sprawdzasz gdzie powstanie węzeł z nową kapliczką. Jeśli trafi ona blisko już istniejącej, wiesz że dodając nowy węzeł najprawdopodobniej zdublowałbyś już istniejący. Jeśli nowy nie ma żadnych nowych tagów możesz go usunąć a jeśli ma jakieś dodatkowe to najlepiej jak scalisz oba węzły (zaznaczasz oba węzły i dajesz z klawiatury M-połącz węzły), w ten sposób stary węzeł zostanie uzupełniony o tagi z nowego węzła. W przypadku konfliktu wartości w tagach JOSM spyta Cię którą wartość wybrać. Jak dojedziesz do końca listy masz pewność że nic nie zdublowałeś.
Jak w JOSM narysować dwie równoległe linie w zadanej odległości? Jak sobie z tym radzicie? Rzecz trywialna w CAD a w JOSM nie mogę znaleźć takiego narzędzia.
Jest przycisk z dwoma liniami “make parallel copies” (shift + p).
Być może musisz włączyć tryb ekspercki by go zobaczyć.
Korzystając z funkcji o której pisał Mateusz obserwuj dolny pasek narzędzi - będziesz widział tam linijkę podającą bieżącą odległość jednej linii od drugiej.
O super. Wielkie dzięki. O to właśnie chodziło
Czy jest jakiś prosty sposób zamiany gpx na linię? A jeszcze lepiej - kawałka gpx?
Taki błąd mi się pojawia podczas uruchamiania JOSMa:
WARNING: Could not open/create prefs root node Software\JavaSoft\Prefs at root 0x80000002. Windows RegCreateKeyEx(…) returned error code 5.
To coś poważnego?
Win 10 Home, jakby coś.
Jest opcja na prawokliku do zmiany GPXa w warstwę danych.
Utwórz w rejestrze klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\JavaSoft\Prefs
To teraz będzie trudniej,
Wybieram sobie do załadowania o taki kawałek
pobiera się i dostaję komunikat, że nie znaleziono żadnych danych w tym obszarze…
Sprawdź, czy w oknie pobierania nie masz wybranej zakładki z Overpassem.
Dzięki, zasadniczo o to chodziło. Z tym, że wybrana była standardowa zakładka, ale tuż poniżej było miejsce na zapytanie Overpassa.
@maraf24
Dzięki, wprawdzie ręczne dopisanie do rejestru nie dało pozytywnego rezultatu (nawet po ponownym uruchomieniu), ale wystarczy raz uruchomić JOSMa z uprawnieniami admina i problem znika.
Od jakiegoś czasu używam JOSM-a w wersji Web Start. Da się jakoś na Windows 10 przypisać takiej wersji JOSM-a rozszerzenia plików *.osm, *.gpx itd?