Zagadka placu i ulicy Pocztowej nie jest wcale taka skomplikowana. Okazuje się, że ten teren do 1945 wyglądał inaczej.
Na zdjęciu jest właśnie plac Roli-Żymierskiego, zwany wówczas placem Pocztowym. Na prawo jest nasz budynek Pocztowa 1. Mieścił się w nim urząd pocztowy.
Jak widać, wojewoda znał lepiej historię tego miejsca niż urzędnicy gminy.
Ciekawi mnie jeszcze, jak plac (“pl. R. Żymierskiego” - tak było w TERYT) przemienił się w ulicę.
Czyli gmina w ogóle nie przyznawała się do takiej nazwy, choć plac Roli-Żymierskiego musiał funkcjonować w terenie, skoro jest na OSM. Wojewoda - nie wiadomo czemu - z placu zrobił ulicę. Nową nazwę odpowiadającą historycznej zaproponowała jednak gmina. Niemniej gminni urzędnicy dalej nie wiedzieli, gdzie tę Pocztową umieścić, skoro według nich nawet plac Roli-Żymierskiego nie istniał, a co dopiero ulica, więc maznęli kreskę na roku Podgórnej i Sulechowskiej.
Moim zdaniem więc należy olać wklejoną przeze mnie informację z bazy adresowej, przemianować plac Roli-Żymierskiego na ulicę Pocztową, a Podgórną z powrotem dociągnąć do Sulechowskiej. Obecnie zrealizowana zmiana jest jednak niepoprawna.
Najsensowniejszym rozwiązaniem w 2018 było tu zniesienie nazwy placu i zmiana adresu budynku na Podgórną. Teraz mamy bałagan.
Zmiana placu na ulicę to pewnie efekt nieuwagi - wojewoda nie zauważył pl. i użył określenia ulica i tak zostało. W efekcie oznakowanie ulicy Pocztowej umieszczono przy ulicy pechowo posiadającej już nazwę, a nie placu, który i tak już nie wyglądał jak plac. Zapewne tak już zostanie na lata.
Byłem dziś w tych okolicach ponownie szukać pozostałych bunkrów podjechałem pod budynek i wszystko wyjaśniłem. Adres budynku to Pocztowa 1 która zaraz za budynkiem zmienia nazwę na Podgórną. Rozmawiałem z mieszkanką tego domu. To pewniak. A oto dzisiejsze zdjęcie z remontowanego mostu na dowód że tam pojechałem [https://photos.app.goo.gl/Zc6kfFkiecANaLrJ9](https://photos.app.goo.gl/Zc6kfFkiecANaLrJ9)
Szacun za wnikliwość i zaangażowanie w wyjaśnianiu takiej drobnostki. Taka sytuacja upewnia mnie, że chociaż w OpenStreetMap mapują głównie amatorzy, to jednak starają się to robić na poziomie profesjonalnym. Współpraca z Wami, to sama przyjemność! Tak trzymać!
Nie wiem, czy człowiek sobie żartuje, czy to poważne mapowanie, ale wszystkie jego zestawy zmian mają tylko jedno źródło podane:
“wyssane z palca” - https://www.openstreetmap.org/changeset/84577808
Niektóre dodawane elementy pokrywają się z tymi na Bingu (jest nowszy niż Geoportal), ale wielu nie ma na żadnych zdjęciach, w tym Google.
Np. ta stacja kolejowa - https://www.openstreetmap.org/#map=16/51.9565/21.5337
Podawanie źródeł, komentowanie zmian i odpowiadanie na pytania to w OSM są tylko dobre praktyki. Niestosowanie się do nich to najprostszy sposób na bezproblemowane korzystanie z nielicencjonowanych źródeł. Zastanawia mnie, czy to jest celowe, czy “tak wyszło”.
Witam ponownie. Czy tagi (marker=yes , utility=water) dla słupków wskazujących poziom wody na rzece są wystarczające czy jest coś bardziej właściwego? Z góry dziękuję za pomoc.
Według informacji na stronach gminy oprócz Rusocic są to jeszcze Kłokoczyn, Zagacie, Nowa Wieś Szlachecka, Dąbrowa Szlachecka, Kamień, Czułówek, Czernichów i Rybna.
Jest zatem jeszcze trochę pracy w tej okolicy.
Cześć, dwa razy próbowałem nanieść mój dom na OSM ale niestety jest to dla mnie zbyt skomplikowane aby zrobić to zgodnie ze sztuką i nie narobić bałaganu. Czy mógłbym prosić kogoś bardziej doświadczonego, o zaciągnięcie danych z geoportalu do OSM?
Zrobione.
Faktycznie, było to dość trudne, ponieważ nie ma jeszcze dostępnych aktualnych zdjęć lotniczych/satelitarnych.
Budynki wyrysowałem wg danych starostwa powiatowego (jest to chyba bardzo świeży budynek, ponieważ w powiatowym geoportalu jeszcze nie ma dostępnego opisu odnośnie typów budynków, liczby kondygnacji, itp.), a drogę mniej-więcej wg działki.
Na odcinku Wizna - Radziwiłów (wzdłuż rz. Biebrza) przesunięta jest całkowicie droga(i) i idzie po budynkach (pewnie przez pomyłkę).
Jeśli ktoś ma władzę, może cofnie nieszczęsne zmiany, pewnie będzie szybciej.
link do ostatniej zmiany: https://www.openstreetmap.org/way/97515874#map=17/53.34035/22.45781
Dziękuję.
Odnośnie kościoła:
Każda bazylika (jako tytuł honorowy kościoła) jest kościołem. I takie i takie nazwanie kościoła/bazyliki będzie poprawne, ale jako początkujący nie wiem jaka zasada panuje w OSM. Dodam tylko, że istnieją bazyliki (tytuł), które nie są bazylikami (w kontekście architektury obiektu)