Jak postępować z wandalami?

Chciałbym zapytać jak postępować w OSM z wandalami. Na Wikipedii na przykład, są administratorzy, blokady, głosowania, blokady edycji artykułu na różnych poziomach i inne narzędzia. A jakie są procedury zgłaszania wandali usuwających poprawne dane, jeśli nie dało się załatwić polubownie, bo dyskusje nie przynoszą porozumienia i wandal dalej psuje, bo myśli, że wie najlepiej i zjadł wszystkie rozumy?

Stygmatyzacja… Podaj loginy :slight_smile:

Jeśli polubownie nie da rady już załatwić sprawy (tj. poprzez skomentowanie changesetu i dyskusją nad nim lub w ogóle brak jest reakcji na uwagi) i user nadal wandalizuje, pozostaje jedynie zgłoszenie mailowo kwestii do Data Working Group. Tutaj jest opisane co i jak DWG robi, szczególnie patrz akapit “I’ve seen a problem; what should I do?”

Chciałbym tu wspomnieć, że wielokrotnie Cię maro21 informowałem w komentarzach do zestawów zmian o możliwości zgłaszania trefnych edycji do DWG. Dziwi mnie więc zadawanie tu takiego pytania, czy to jakaś podpucha?

Fragment “bo dyskusje nie przynoszą porozumienia i wandal dalej psuje, bo myśli, że wie najlepiej i zjadł wszystkie rozumy?” jest deprecjonujący i o ile możesz tak myśleć, to jednak powinieneś się powstrzymać przed umieszczaniem takich wypowiedzi w przestrzeni publicznej.
Przy okazji, czy jesteś pewny, że o Tobie ktoś nie może dokładnie tego samego napisać? No właśnie.

Nie mam na myśli konkretnych osób, pytam ogólnie.

Na ogólne pytania dostaje się ogólne odpowiedzi, pozbawione niuansów i wyjątków. O ile w ogóle się dostaje, bo ludziom jest łatwiej się wypowiadać w sprawie konkretnych przypadków.

Z moich wcześniejszych obserwacji wynika, że zadajesz pytania ogólne, ale ich podstawą jest konkretny obiekt na mapie lub konkretna edycja.

Jednakże ogólna odpowiedź na Twoje pytanie istnieje i ma potwierdzenie w kilku znanych na tym forum przypadkach: z takimi wandalami nic się nie da zrobić.
Moja rada: przeczekać. Po paru latach sami znikają.

PS Jeśli ktoś nie zgadza się moją diagnozą to polecam mu Tomasza Brackę. Właśnie wrócił.

Nie mogłeś mieć, skoro nie masz edycji. https://www.openstreetmap.org/user/Nieboski/history

:slight_smile: Brawo! Kłamczuszek zaorany.

To jest spamer, założył konto, napisał coś co wygląda na post w dyskusji, a teraz dodał link do jakiejś strony w nadziei że podskoczy w wyszukiwarkach. To powszechny trik na forach internetowych.