Kategorie dróg

Mam pytanie. Z uwagi na to, że klasyfikacja dróg w OSM nie jest powiązana ściśle z klasyfikacją urzędnicza dlaczego dla części nazw dróg nie podaje sie pełnej skrótowej nazwy? Np: Mamy A2, A8 wiadomo autostrada, S3, S11, S7 wiadomo eska, ale niższe kategorię? W mojej okolicy jest DK24, DK92 oznaczone jako jakieś 24 i 92(inne przykłady to DK3, DK11, DK7…) dlaczego? albo W116, W187 oznaczone jako 116, 187 dlaczego? drogi niższej kategorii już mają P.

Tak sobie przegladam inne kraje i tam numeracja jest pełna dla poszczególnych klas.

A widziałeś gdzieś na tablicach przy drodze oznaczenie typu DK92? Ja nie widziałem i tu jest odpowiedź na Twoje pytanie - oznaczamy tak, jak jest oznaczone w terenie.

Jeśli przed drogą jest tabliczka “droga wewnętrzna”, to dajemy highway=service?

Nie. Niejednokrotnie drogi wewnętrzne mają funkcję w tranzycie i są dość dobrej jakości, że dostają wyższe kategorie. Zwłaszcza na dużych prywatnych osiedlach się zdarza, ale nie zdziwiłbym się, gdyby znalazła się jakaś droga hipermarketu czy galerii handlowej, która też zasłużyła na residental.

Intencją postawienia takiego znaku zwykle jest zablokowanie tranzytu, który powinien odbywać się drogami publicznymi. Często wnioskuje o to lokalna społeczność, gdy nagle ich boczne uliczki stają się objazdem korków. Wyjeżdżając z takiej drogi musimy ustąpić wszystkim pierwszeństwa. Są to informacje istotne, i powinny być umieszczone na mapie. Ale zmęczony dyskusjami jak wyżej ostatnio dodaję do drogi tag traffic_sign=PL:D-46. Ewentualnie same znaki.

Niestety dużą część znaczenia tego znaku sobie dopowiedziałeś. Ten znak informuje po prostu o tym, że droga na którą wjeżdżasz nie jest publiczna. Czasem jest to droga wewnątrzosiedlowa, czasem droga do hipermarketu, a czasem droga gminy/powiatu, która nie otrzymała statusu drogi publicznej. Sam znak powoduje kilka zmian w jej używaniu (że zarządca sam decyduje o zasadach ruchu i nie ma pierwszeństwa), ale zasadniczo nie wprowadza ograniczeń w tranzycie, wciąż każdy może tam wjechać i przejechać.

Jeśli taka tabliczka nie ma znaczenia, to co decyduje o tym czy dać residential czy service? Szerokość drogi? Prędkość, nawierzchnia, liczba pasów?

Chodzi mi teraz głównie o nazwane drogi prowadzące do lub wokół dużych blokowisk.
Część z nich ma service i nie wiem czy to błąd, bo te obiekty w OSM zostały stworzone 12 lat temu, więc może kiedyś było inaczej.
Przykład:
https://i.postimg.cc/13yfHwJK/1.png
Na niebiesko są zaznaczone drogi highway=service. Wydaje mi się, że powinny mieć residential, bo prowadzą do bloków, gdzie mieszka bardzo dużo ludzi.

Kolejny przykład:
Ulica Wiślańska i Pałucka nie zasługują na residential? https://i.postimg.cc/vBTnvf8K/2.png Prowadzi na osiedle z dziesięciopiętrowymi blokami. Myślałem, że mają highway=service, bo gdzieś tam jest tabliczka, że to droga wewnętrzna spółdzielni mieszkaniowej (nie sprawdzałem), ale jeśli to nie ma znaczenia, to ja bym zmienił na residential, bo spełnia definicje “znajduje się na terenach zamieszkałych i nie jest w strefie zamieszkania”.

Albo tutaj:
https://i.postimg.cc/rF19sGDG/3.png
Droga residential, potem przez kawałek service, a potem znowu residential. Jest tu jakaś logika, czy to błąd?

Ciężko mi oceniać zmiany kogoś innego, zwłaszcza we Wrocławiu, którego dobrze nie znam. Mogę ci powiedzieć jak to wygląda w Krakowie. W Krakowie zazwyczaj te drogi są oznaczane jako lokalne bez rozróżniania na to czy znak leży czy nie – można to zauważyć na Osiedlu Ruczaj/Europejskie (np. Chmieleniec jest drogą wewnętrzną, Drukarska nie) lub na Osiedlu Za Fortem (znak drogi wewnętrznej pojawia się przy skrzyżowaniu Bartla–Wicherkiewiecza). Podobnie w Parku Handlowym Zakopianka (pomiędzy Zakopiańską a Marcika) jest residental, choć jest to droga wewnętrzna. Wydaje się, że service dostają drogi, które prowadzą bezpośrednio do parkingu/bloku lub na osiedlach zamkniętych, a drogi którymi da się “gdzieś dojechać” – residental, choć czasem można mieć wrażenie, że podstawową zasadą jest “jak się kliknie” :). Należałoby sprawdzić jak to wygląda w innych miastach.

To może być wytrych - service to informacja dla nawigacji, by wybrała taką drogę dopiero w ostateczności. Jednak ten, jako odcinek łączący drogi residential, też powinien mieć taką kategorię.

Na takich wrocławskich osiedlach Kozanów czy Nowy Dwór z których pochodzą pozostałe linki zaciera się różnica między service i residential. Możliwe, że wszelkie nieślepe i niezablokowane szlabanami drogi powinny mieć tam residential. Najlepiej, gdyby jakiś mieszkaniec, znający sposób używania tych dróg, poprawił ich kategorie. Wątpie jednak, by miało to praktyczne znaczenie.

Edit:

Tu masz przykład tranzytowej (tertiary) drogi wewnętrznej - popularny dojazd do Wrocławia dla mieszkańców pobliskich miejscowości.

Czy jeśli droga prowadzi do budynków mieszkalnych i powinna mieć residential, ale jest odgrodzona bramą, to jej kategoria zmienia się z residential na service?

Na dużym osiedlu to może nadal być residential, tyle że access=private.

Hej, mam pytanko.
Zauważyłem, że droga między Jęcznikami Wielkimi a Brzeźnem została w kwietniu oznaczona jako tertiary (wcześniej była jako unclasified). https://www.openstreetmap.org/#map=13/53.6446/17.4647
Pojechałem ostatnio sprawdzić w terenie jak wygląda ta droga. Czy czasem ta droga nie ma za wysokiej rangi? Na wykazie dróg powiatowych nawet nie ma tej drogi oznaczonej jako powiatowa. https://www.starostwo.czluchow.org.pl/images/stories/dokumenty/aktualnosci2014/wykaz_drog_powiatowych.pdf
Myślę czy czasem nie dać jej z powrotem na unclasified (a może na track?). Zmieszczą się 1,5-2 samochody szerokością.
Pozdrawiam i podaję zdjęcia z terenu.



tertiary na pewno jest przesadą, 212 wygląda na ewidentnie lepszą alternatywę dla ruchu tranzytowego.

Czy jest ona regularnie używana do ruchu pomiędzy miejscowościami czy dominuje dojazd na pola? Bo to mi wygląda na drogę do pól czyli highway=track - choć unclassified może da sie obronić.

Jeśli nie ma surface - to dodałbyś odpowiednie tagi? (nawet surface=unpaved to dobry początek, choć lepiej dokładniej)

Dałem znać autorowi dyskutowanej zmiany - https://www.openstreetmap.org/changeset/83177521#map=10/53.9443/17.6724 (warto to zrobić, może coś przegapiamy, może dostaniemy potwierdzenie że edycja była pomyłką)

Co do rangi drogi w oficjalnej klasyfikacji - nie ma to istotnego znaczenia, nawet gdyby była to droga krajowa.

Główną rolą tej drogi jest dojazd na pola. Ewentualnie okoliczni mieszkańcy mogą sobie skracać drogę. Za niedługo poprawię na unclasified i surface=unpaved. :slight_smile:

unclassified to za wysoko, gdyż taka droga nie jest tranzytowa, a lepszej jakości drogi są w pobliżu.
Jeśli mieszkańcy lubią tędy skracać sobie drogę, to track też nie pasuje. Ja takie drogi oznaczam jako service.

Jeśli wykorzystanie typu “dojazd z miejscowości do miejscowości” jest nieistniejące lub bardzo małe to i do highway=track można zdegradować.

service wygląda interesująco

Witam wszystkich. Dawno nic nie pisałem. Pomimo tego że temat stary to muszę się w końcu uzewnętrznić w temacie dróg leśnych. Pochodzę z powiatu lubaczowskiego i w naszych terenach nadleśnictwa przy modernizacji dróg jako nawierzchnię kładą asfalt. Posiadamy jedne z najlepszych dróg leśnych (zawaham się użyć sformułowania) w Polsce. Po prostu zamiast płyt jumbo czy innych nawierzchni jest asfalt. Wiem że wiki wskazuje że te drogi należy oznaczać jako track. Niestety ale nie trafia to do mnie już od kilku lat. Drogi które są lepsze od wszystkich dróg wojewódzkich w powiecie mają być oznaczane brązową krechą. To jest jakaś masakra. Z premedytacją wykorzystuję do tego tag “service”. Teraz ktoś by mógł powiedzieć że nie tworzy się pod render. Z tym się zgodzę ale trzeba też wyjść z podstawowego pojęcia mapy. Brązowy kolor kojarzy mi się tylko i wyłącznie z drogą polną - jaka by ona nie była. Wielu z was znowu ukierunkowuje się na routing - to jest tylko program/algorytm który ma za zadanie zinterpretowanie wszystkich za i przeciw i wyznaczenie drogi. Większość z nas myśli tylko o poruszaniu się autem i to nas myli ja natomiast patrzę również innymi kategoriami (np. rower). Uważam że droga leśna oznaczona tagiem “service” spełnia wszystkie warunki. Przede wszystkim do czego służy?! Do wywozu drzewa i jako droga pożarowa (a nie do jazdy na grzyby). Prawie każda z tych dróg jest opatrzona znakami zakazu wjazdu ewentualnie nie dotyczy to mieszkańców danych gmin lub turystów(pojęcie bardzo ogólne) oraz oczywiście rowerów. Odpowiednie tagi oczywiście dodaję do tych dróg aby routing tamtędy nie kierował. W tym przypadku wydaje mi się że i mapa jest czytelniejsza i routing prawidłowo zbudowany.
Jestem ciekaw waszych opinii.

To zależy od mapy. Jak przełączysz sobie na osm.org na mapę rowerową lub humanitarną to te drogi będą głównie białe, a nie brązowe.

Wartości tagu highway (track,service, residential i wyzej) są dopasowane do routingu samochodowego.

Jakie to są warunki?

Jak nie dotyczy mieszkańców to jest to highway=residential ew. service, chyba że prowadzi do wsi, to wtedy unclassified.
Jeśli tylko piesi i rowerzyści i nie prowadzi do jakichś zabudowań (leśniczówka, stacja nadawcza itp) to mimo asfaltu jest to track.

To, że u nas tracki są prawie zawsze gruntowe, nie znaczy że zawsze są. tracktype=grade1 opisuje właśnie utwardzone drogi prowadzące do lasu/pola.
Pewnie częściej spotykane są w krajach gęściej zaludnionych od Polski.
Co do koloru brązowego - zauważ, że różne tracktype mają różne wzory kreskowania. A że kolor brązowy - bo inne są już zajęte: cienka czarna linia to płoty, gruba czarna linia to tory tramwajowe. Zielony zajęty przez granice rezerwatów i szpalery drzew, czerwony do żółtego to główne drogi, niebieski to cieki, fioletowy granice administracyjne.

Jeden routingów (nie pamiętam który) znakomicie rozróżnia np. tracktype=grade2 od grade4 dla roweru i odpowiednio określi trasę. Asfalty w lesie to tracktype=grade1. Wokół Trójmiasta też ich sporo. Ale faktycznie widać (błędną) tendencję do kategpryzownia ich jako np. service, a szutrówek (albo finegravelów) jako traktype=grade1.