Wygląda na to, że Twoje zmiany dopiero się renderują. Kafelki dla różnych ‘zoom’ aktualizują się niezależnie i stąd biorą się opóźnienia. Czasami pomaga wyczyszczenie cache dla danego widoku - użyj do tego skrótu Ctrl+F5 - to często pomaga
Witam, pytania co do komunikacji miejskiej:
- czy jest sens mapowania autobusów w małym mieście gdzie mamy tylko kilka linii?
- czy mapa transportu publicznego renderuje przystanki dopiero jak istnieje już linia autobusowa?
- czy jest gdzieś poradnik (może być eng) jak prawidłowo mapować linie autobusowe?
Pozdrawiam
Jeśli tych linii nie ma w Google Maps czy Jakdojade.pl to jak najbardziej ma sens.
Przystanki renderują się niezależnie od linii.
Nie przypominam sobie łatwego poradnika, ale mogę doradzić, by na początku zrezygnować z prawidłowego mapowania wg PTv2 i ograniczyć się do PTv1.
Cześć, mogę ci taki napisać, napisz do mnie, co konkretnie chciałbyś wiedzieć
https://www.openstreetmap.org/message/new/maro21
Dzięki, na razie poczytam wiki i ogarnę jak się robi relacje w JOSM.
wiecie może jak dodać większą ilość danych do openstreetmap? chodzi o to że zebrałem dane o ilość miejsc parkingowych oraz ilości lokali w budynkach. chciałbym się nimi podzielić udostępniając na openstreetmapie tylko nie wiem jak się do tego zabrać. istnieje jakiś skrypt lub api do wgrywania bezpośrednio do bazy?
Dziękuję bardzo za twoje rady, wszytko działa
Jak podejść do takiej sytuacji:
Obrysy budynków zgadzają się z Ewidencją Gruntów i Budynków i pewnie wszystkie są częścią zajazdu ale czy wszystkie budynki opisywać tak samo ?
Dałbym tutaj 1 POI na cały budynek i zrobiłbym building=* na obrysie wszystkich części a te wewnętrzne podziały zrobiłbym jako building:part.
Ewentualnie zamiast POI dane zajazdu dałbym do obrysu zewnętrznego.
Obrysy budynków zgadzają się z Ewidencją Gruntów i Budynków i pewnie wszystkie są częścią zajazdu ale czy wszystkie budynki opisywać tak samo ?
Oczywiście, że nie, bo hotel jest tylko jeden.
Na budynkach zostawić samo building=hotel, a na hotel stworzyć jeden punkt. No i nazwa “Zajazd Wałbrzych” (bez wielkich liter).
Do sprawdzenia też, czy ten zajazd zasługuje na tag tourism=hotel, czy jest to bardziej tourism=guest_house.
Z dzieleniem budynku to nie wiem, bo nie wiem jak to wygląda w rzeczywistości. Pewnie jest to jeden budynek, ale z jakiegoś powodu został tak podzielony w ewidencji, bez zdjęcia ciężko stwierdzić czy to połączyć.
Jak podejść do takiej sytuacji:
https://i.imgur.com/ZQ3rlx3.png
Obrysy budynków zgadzają się z Ewidencją Gruntów i Budynków i pewnie wszystkie są częścią zajazdu ale czy wszystkie budynki opisywać tak samo ?
Skasować POI. Niedopuszczalne źródło - https://www.openstreetmap.org/changeset/71707826
Czy to jest poprawne zmapowanie drogi na stacji benzynowej?
https://www.openstreetmap.org/relation/2551411
Przez to ten budynek https://www.openstreetmap.org/way/101844267
całkowicie zniknął pod drogą i jest niewidoczny
Do tego nie ma dróg prowadzących na stację więc nawigacja tam nie prowadzi.
Czy to jest poprawne zmapowanie drogi na stacji benzynowej?
https://www.openstreetmap.org/relation/2551411
Relacja powinna mieć raczej tylko samo area:highway=service. W zamian za to przez teren stacji powinny być poprowadzone jezdnie (inaczej routing tamtędy nie poprowadzi).
Na stacjach zwykle można jeździć w dowolny sposób, poza samymi drogami dojazdowymi. Stąd właściwsze jest highway=service + area=yes niż area:highway=service.
Na każdej drodze można jeździć w dowolny sposób: w jedną stronę lub w drugą. I trzy czwarte tej relacji to takie właśnie drogi serwisowe o określonej osi, które powinny być zaznaczone linią highway=service i opcjonalnie obszarem area:highway=service. Co najwyżej plac, gdzie kierowcy czekają na zwolnienie się dystrybutora, mógłby być highway=service + area=yes.
Na każdej drodze można jeździć w dowolny sposób: w jedną stronę lub w drugą.
A w poprzek, w kółko?
Co najwyżej plac, gdzie kierowcy czekają na zwolnienie się dystrybutora, mógłby być highway=service + area=yes.
Na różnych stacjach może to różnie wyglądać. Są takie o konstrukcji liniowej dróg i takie, które mają duże place o ruchu swobodnym (te raczej poza granicami miast).
Ja nie jestem zwolennikiem rysowania takich obszarów, wolę same linie dróg, ale jest kilku mapujących, którzy to robią czy robili.
Może trzeba by się ich spytać?
https://www.openstreetmap.org/relation/10035170
https://www.openstreetmap.org/relation/7854161
https://www.openstreetmap.org/relation/4814169
Przypadkiem trafiłem w takie miejsce: https://www.openstreetmap.org/node/3628462479.
Myślę, że mieszkańcy Bojanowa byliby szczerze zaskoczeni, gdyby ktoś zapytał o ich marinę
Pytanie, jak otagować taki zakład wodociągów?
Pewnie jakiś landuse=industrial.
Pewnie jakiś landuse=industrial.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwater_works ← uzdatnianie wody pitnej, wpompowywanie do wodociągów
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwastewater_plant ← oczyszczalnia ścieków
Można też dorzucić landuse=industrial - poprawne a więcej wsparcia w prostym przetwarzaniu (kolorki i nazwy na mapach itp)