Κατηγορίες δρόμων

According to https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Greece#Highways_in_Greece, provincial roads use highway=secondary. The condition of the road can be described by lanes=, narrow=, surface=* and smoothness=*.

Μάλλον δεν διάβασες αυτό που σου είπα https://www.neraida-dolopwn.com/blog/5
παραθέτω ενα μικρό κομάτι από το άρθρο

… που ο ποταμός Μέγδοβας (χωρίς ακόμα γέφυρα) επιτρέπει την διέλευση οχημάτων μόνο για 3 μήνες το καλοκαίρι…

Δεν υπάρχει γέφυρα, και ο δρόμος από Μαυρομμάτα μέχρι Νεράιδα είναι άθλιος δασικός δρόμος, και μπορείς να περάσεις απέναντι μόνο όταν το ποτάμι δεν έχει νερό.
Απο το 1949 η γέφυρα δεν υπάρχει, τι είδους επαρχιακός δρόμος είναι λοιπόν, μήπως με βάση πίνακες του 1950, που τον καιρό εκείνο το 80% των δρόμων δεν υπήρχε ή αν υπήρχε ήταν όλοι άθλιοι και κάποιοι έπαιζαν τον ρόλο του κεντρικού δρόμου;
Κανονικά η κατηγοριοποίηση του 50, κατά τη γνώμη μου, δεν θα έπρεπε να λαμβάνεται υπόψιν, από τότε νέοι δρόμοι έχουν κατασκευαστεί, διαδρομές έχουν αλλάξει, και όταν δεν έχεις άποψη της κατάστασης που επικρατεί, δεν πρέπει να παίρνεις θέση και να χαρτογραφείς το συγκεκριμένο σημείο.
Καλύτερα να λείπει ένα στοιχείο από τον χάρτη, παρά να περιλαμβάνεται κάποιο ανύπαρκτο.

Yeah, that was silly of me to review it in the middle of the night. How does the dirt road look now?

Should it be unclassified with ground as surface or track?

track χωρίς δεύτερη σκέψη.
Όταν ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με άσφαλτο-μπετόν, και μια κακοκαιρία μπορεί να τον καταστήσει μη προσβάσιμο, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να χαρτογραφείται ως track.
Μπορεί να περάσεις σήμερα απο κάποιον τέτοιο δρόμο, και μετά απο καταιγίδα αποφασίζεις να επιστρέψεις, στο δρόμο θα βρεις λάσπες, λακκούβες με νερό, νεροφαγώματα, εμπόδια που ένα απλό ΙΧ δεν μπορεί να προσπεράσει.
Για το λόγο αυτό η γνώμη μου είναι track=χωματόδρομος, όπου χωματόδρομος οτιδήποτε δεν έχει επίστρωση, είτε είναι χώμα, χαλίκι γρασίδι και οτι άλλο…

Από το Wiki το Αγγλικό κείμενο (που συμφωνεί το εναρμονισμένο Ελληνικό) λέει πως:
This tag represents roads for mostly agricultural use, forest tracks etc
Κατά τη γνώμη μου, επειδή αυτός ο δρόμος ενώνει Μαυρομμάτα με Νεράϊδα και δεν νομίζω να εξυπηρετεί αποκλειστικά αγροτικούς σκοπούς, θα έπρεπε να αποδωθεί ως unclassified.

Ουτε εσύ διάβασες το link που έβαλα στο πρώτο μου ποστ.
Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ ενώνει, από το 49 και μετά δεν υπάρχει γέφυρα, και μόνο όταν δεν έχει νερό το ποτάμι, μπορούν “κάποια” οχήματα να περάσουν απέναντι.
Όπως λέει και το άρθρο, το πέρασμα είναι δυνατό μόνο 3 μήνες το καλοκαίρι που δεν έχει νερό το ποτάμι.
Και κάτι άλλο, το ότι είναι κάποιος δρόμος ο μόνος για πρόσβαση σε κάποιο χωριό, αυτό δεν τον κάνει αυτοκινητόδρομο, μπορείς να πας και με μουλάρι αν είναι κατσικόδρομος.
Επίσης σε κάποια ορεινά χωριά, κάποιοι έχουν κάνει τους δρόμους χωρίς οδόστρωμα “resintential” και για να κυκλοφορήσεις χειμώνα μέσα στο χωριό χρειάζεσαι γαλότσες…
Γιαυτό επιμένω ότι ο χάρτης πρέπει να περιλαμβάνει τα πραγματικά γεωγραφικά δεδομένα και όχι τι θα θέλαμε να είναι, άλλωστε το openstreetmap είναι βάση δεδομένων, ο χάρτης είναι μια χρήση της βάσης.

Εν μέρει έχεις δίκαιο, αλλά στην Ελλάδα, κατά την γνώμη μου, δεν μπορεί να οριστεί πάντα ένας δρόμος από τις προδιαφραφές του, αλλά και από τον χώρο που βρίσκεται.
Σε κατοικημένες περιοχές τους απλούς δρόμους θα τους ορίσεις ως residential ανεξαρτήτως αν έχουν πεζοδρόμια. Σε πολλά χωριά δεν υπάρχουν πεζοδρόμια και όντως είναι χωματόδρομοι. Για αυτό το λόγο δε, υπάρχουν παραμετροποιήσεις για το surface και το smoothness βάσει των οποίων αποτυπώνεις τους δρόμους.
Θέλω να πω δηλαδή πως ο residential δεν σημαίνει οπωσδήποτε το ιδανικό μοντέλο με άσφαλτο, πεζοδρόμια κ.ο.κ.
Επίσης το highway στο OSM δεν σημαίνει απαραιτήτως “αυτοκινητόδρομος”, απλά έχει επιλεχθεί να δηλώνει δρόμος γενικά.
Και ο residential και ο service και ο footway στο tag Highway πατάνε.

Τι δουλειά έχει το highway το οποίο είναι κλειδί (key) με την τιμή του, ακόμα και το μονοπάτι σε key highway μπαίνει, εγώ δεν μίλησα ποτέ γιαυτό, μιλάω μόνο για την τιμή (value).
Όσο για το αν είναι βατός και κατά πόσο, υπάρχει το tracktype από 1-καλός μέχρι 5-κακός.
Να μην μακρηγορούμε, η γνώμη μου είναι αυτή, ούτε θέλω να σε πείσω με το ζόρι, αλλά ούτε πρόκειται να την αλλάξω.
Χωματόδρομοι = track, tracktype= grade1-grade5 και όλα τα υπόλοιπα στους δρόμους με οδόστρωμα.
Αντε να βάλεις και το surface=*, τα υπόλοιπα είναι υπερβολή, μιας και το tracktype λέει αρκετά για τον τύπο του δρόμου.

over…

Tell us your opinion ika-chan!

o ika-chan θεωρεί οτι όλες μα όλες οι επαρχιακές οδοί να είναι secondary, ακόμα και αυτές που καταλήγουν σε απομακρυσμένα χωριά, μοναστήρια, στρατιωτικά αεροδρόμια κτλ, εγώ από την άλλη θεωρώ οτι μόνο υπο προυποθέσεις μπορεί ένας δρόμος να είναι secondary (να συνδέει τουλάχιστον κωμοπόλεις >2000, να υπάρχει έστω υποτυπώδης σήμανση και άσφαλτος). Επειδή τμήματα επαρχιακών οδών μπορεί να είναι και χωματόδρομοι, συμφωνήσαμε αυτά τα τμήματα να είναι unclassified (εννοείται να είναι προσπελάσιμοι από νορμαλ αυτοκίνητα) και γενικά καλής ποιότητας χωματόδρομοι μπορεί να είναι unclassified. Τώρα σχετικά με residential χωματόδρομους, υπάρχει θέμα πιστεύω (είχα ανάλογη συζήτηση με editors από Αγγλία που ξεκίνησε από living street κτλ), κοινή πεποίθηση ήταν οτι πρέπει να γίνει μια αναδιάρθρωση σ αυτά τα tag, ώστε να υπάρχει καλύτερη απόδοση της πραγματικότητας. Πχ θα μπορούσε να υπάρχει ένα γενικό tag highway=street ή unclassified με περαιτέρω ειδίκευση (όπως το service) και χρήση ενός tag ανάλογου με το tracktype. Αυτό θα έλυνε τα προβλήματα με κάθε είδους residential.

Έλεγα να το σταματήσω εδώ αλλά με τσιγκλάς. :slight_smile:
Δείτε ένα παράδειγμα αυτού που λες με τους secondary:
https://www.openstreetmap.org/way/50087469#map=15/38.6739/21.3537
Η καταγωγή μου είναι από το χωριό που είναι βόρεια της διαδρομής αυτής, όταν πάνε οι συνχωριανοί από τη γέφυρα προς το χωριό, κάνουν τον κύκλο από τη Νεάπολη για πιο γρήγορα, καθότι ο δρόμος δεν χωράει δυο αυτοκίνητα, πρέπει κάποιος να κάνει στην άκρη.
Αυτός ο δρόμος ήταν κάποτε βασικός, πριν γίνει η εθνική (ΕΟ5) την δεκαετία του 60, γιαυτό επιμένω ότι οι πίνακες του 50 είναι για πέταμα, κατά τη γνώμη μου πάντα. ΟΙ αλλαγές που έχουν γίνει είναι τόσες πολλές, που οι πίνακες αυτοί καθίστανται άχρηστοι.

As I have done for aitolos, individual exceptions to the default provincial road rule of highway=secondary can be considered. If accepted, use note=* to explain the situation and reduce future confusion. Due to personal health issues, you may see me less often in the forum.

Φίλε aitolos δυστυχώς οι δορυφορικές εικόνες δεν μπορούν πάντα να αποδώσουν την επίγεια πραγματικότητα.
Πάντως επειδή θέλω να βρεθεί μια σωστή φόρμουλα για τους χωματόδρομους θέλω να το αναπτύξουμε αυτό το θέμα, φυσικά και με όλους όσους συμμετέχουν.

so according to this https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrack, roads within a residential area cannot be tracks, if a car doesnt fit could be paths.

Also highway=unclassified was originally created to map british rural streets below tertiary but local country conventions can apply. I believe it has been decided how to use them in Greece (paved/unpaved roads of lower importance than tertiary, serving industrial, agricultural areas etc) and use track wherever is not suitable for normal cars.

Of course all these lower importance road tags could be better organized (too many different kinds can be confusing) but i think it could take a lot of time for a new proposal to be approved.

@Community

https://www.openstreetmap.org/user_blocks/3683

it looks like some people only participate in this forum just to argue all the time, and have their way imposed

yeah this brief block was the result of your complains from 2 months ago, it takes them so much time, all this has been resolved…btw @nikospag i have reported you too because of your mass edits resulting in duplicate EO names everywhere.

Does anybody have anything to say about actual mapping, please?

@Rick Sanchez C-137
Are you totally idiot? Who gave you the right to remove int_name keys from the map? like this https://www.openstreetmap.org/way/784579484/history?

I am still watching you, and i please DWG to do something about you. Woodpecker you did all this mess because you didn’t pay a proper attention to my report in the first place. Now i will have to report both of you. Rick Sanchez C-137 you will be reported again.

oh boy, you have some issues dude…i thought the consensus was against transliteration since its done automatically by renderers

There are so many incorrectly mapped roads (especially unpaved labelled as tertiary or secondary), whole villages are not mapped at all, english/russian/mk names instead of greek ones, residential roads with names in capital letters…and the only thing you care is reporting me for no reason, while others do whatever they like and you dont say anything, who made you the ruler of openstreetmap?Where exactly is the moderator to maintain some order, your attitude is unacceptable

Let’s please continue the discussion with more respect for each other (nikospag will be able to participate again from Friday).

Anyone on this? Should Rick have left “int_names” as they were, bacause they are displayed on road signs maybe?