Przejazdy kolejowe - żółta naklejka PLK - konsultacje

Wczoraj natrafiłem na przejazd: https://www.openstreetmap.org/node/1893897963 który jest w bazie PKP PLK,
ale nie jest w żaden sposób oznakowany w terenie. Brak krzyża św. Andrzeja. Zgaduję, że nie znaleziono miejsca, aby umieścić naklejkę. Kilka lat temu wisiały tam ogłoszenia na temat planowanej likwidacji przejazdów kolejowych. Ale nie do końca rozumiem co PKP PLK rozumie przez ,likwidację’'. Czasem chodzi o fizyczną, czasem o logiczną (brak znaków i pierwszeństwa pojazdów szynowych?). Wypadałoby to skonsultować z kimś kto rozumie zawiłości przepisów kolejowych.

Takie przejazdy uznaję za byłe przejazdy i nie oznaczam railway=level_crossing. No chyba ze tory są używane, takie przypadki bywają na polnych drogach.
Jeśli jest krzyż św. Andrzeja, to przejazd jest. No chyba że nie ma torów… :slight_smile:

Zdarza się, że na samym przejeździe szyny są, natomiast nie ma z obydwu stron :slight_smile:

Ok Panie i Panowie - koniec akademickich dyskusji czas się wziąć do roboty…
https://maproulette.org/challenge/13214

Myślałem, że import będzie automatyczny :confused:

Bo będzie :slight_smile: Polegać on ma na zaimportowaniu wcześniej wspomnianych tagów do istniejących (i mniej więcej zweryfikowanych) punktów w OSM.
Zadanie na maproulette ma wyłapać brakujące przejazdy kolejowe (często razem z całymi drogami przez nie przebiegającymi), a w przypadku gdy przejazd nie istnieje zaznacza się to w zadaniu z opisem sytuacji.

railway=disused to nieużywany tor kolejowy, chyba nie będziemy tak oznaczać przejazdów?

W opisie zadania: “Na liniach nieczynnych wprowadzamy jako railway=disused, disused=level_crossing.”

Czy takie niestosowane wcześniej tagowanie zostało w tym wątku ustalone? Nie wynika to wcale z dyskusji.
Uważam je za błędne, gdyż:

  1. przejazd może fizycznie istnieć - być widoczny i oznakowany, a linia nieużywana.
  2. linia oznaczona jako nieużywana w OSM może być nadal w sporadycznym użyciu - np. przejazdy okazjonalne
  3. linia oznaczona jako nieużywana w OSM może być oznakowana w taki sposób błędnie - np. może być to linia niadawno przywrócona do użytku, ale jeszcze nie zaktualizowana w OSM.

Jeśli na orto widać przejazd i widnieje on w bazie, to powinien on być oznaczony tak, jak dotychczas, czyli railway=level_crossing.

Niestety nie wszyscy użytkownicy zrozumieli w całości sens zadania na maproulette :confused: Tu przykład edycji użytkownika cyrusso https://www.openstreetmap.org/changeset/84100839 Dodawał on tylko sam punkt railway=level_crossing na torach bez połączenia go z żadną drogą. Napisałem do niego w tej sprawie w komentarzu (https://www.openstreetmap.org/changeset/84100561) i na szczęście szybko udało się to wyjaśnić. Zauważyłem to przypadkowo przeglądając edycje na terenie mojego województwa.

I teraz pytanie: ile takich sytuacji nam umknęło i czy wszystkie edycje z tego zadania będzie można jeszcze raz przejrzeć przed samym importem (oczywiście najlepiej przez innego użytkownika, niż autor danej edycji)?

Zawsze istnieje ryzyko, że za takie zadania wezmą się początkujący czy osoby nie mające opanowanych podstaw OSM. Dlatego też ja nie lubię narzędzi przyciągających takie osoby (MapRoulette,Osmose,KeepRight itp).
Pozostaje nam monitorować, poprawiać i edukować mapujących.

Edit: Pewnym rozwiązaniem mogłoby być dodanie linku do strony na wikiosm. Tam mógłby być szczegółowszy opis, w razie potrzeby każdy by mógł go uzupełnić.

Nie zostało ustalone bo do ustalania czegokolwiek nikt się nie kwapi, za to wątek poszedł w kierunku akademickich dyskusji, czy to pomoże łamać przepisy, czy przez przejazd należy jeździć w poprzek, czy trzeba na nim zwalniać, które tory można uznać za nieczynne i kto ma jak niskie zawieszenie i jakie są konsekwencje za kolizje na nieczynnym przejeździe.

Na etapie tego zadania dla mnie sprawa jest prosta - nie rozwodzę się nad torami - zależy mi na przejazdach. Jeśli to zadanie kogoś zainspiruje do przejrzenia torów i oznaczenia które są używane a które nie to chwała mu i splendor, ale mnie osobiście najbardziej zależy na samych przejazdach bo taki obowiązek nałożyło na mnie Walne Zebranie.

Skoro nie ma konkretów to ja podałem takie rozwiązanie analogicznie do np. highway=primary, jak jest w remoncie dajemy highway=construction, construction=primary…

Raczej nie szedłbym w kierunku oznaczania takich przejazdów dokładnie tak samo jak innych - czynnych - bo renderery mogą mieć problem z rozróżnieniem ich (uwaga - to nie tagowanie pod render tylko tagowanie tak, żeby była szansa zrobienia prawidłowego renderu bez dodatkowych operacji). Później są akcje, że pojawiają się jakies dziwne przejazdy na mapie a torów nie ma :slight_smile:

Oczywiście jeśli ktoś ma inne propozycje to słucham - byle nie były to propozycje dotyczące podniesienia zawieszenia w moim samochodzie żebym mógł przez każdy przejazd przejechać nie-w-poprzek i z odpowiednią prędkością.

Misje na maproulette można w każdej chwili przeedytować

Dyskusja się rozkręcała, powoli dochodziliśmy do uświadomienia sobie problemu z częścią przejazdów - nieoznakowanych lub oznakowanych z problematycznymi torami.

Nie spotkałem się z praktyką stosowania innego oznaczania przejazdów przez tory nieużywane. Możliwe, że nie ma na to zapotrzebowania, gdyż:

  1. w razie potrzeby można to odczytać z linii z tagiem railway przecinającej się z drogą.
  2. dla kierowców liczy się oznakowanie a nie stan torów

Jak już pisałem, skoro zadanie dotyczy przejazdów z bazy, więc oficjalnie istniejących, to jeśli tylko orto temu nie zaprzecza należy je mapować jak normalny przejazd.

Doświadczenie zdobyte w mapowaniu disused raliway=crossing należy później przenieść na highway=crossing. Jest mnóstwo przejść dla pieszych i zebr prowadzących znikąd donikąd na orto. Lokalni użytkownicy znają też przejścia gdzie nigdy nie widziano pieszych. Właściwie to większość należy do tej kategorii. Proponuję wszystkie otagować jako disused i przestać renderować, po co rozpraszać uwagę użytkowników Yanosika.

@VA00 - wybacz, ale analogia trochę nie trafiona - przejście jest przejściem, a pieszy nie potrzebuje specjalnych warunków (jak tory) żeby na nie wejść… z drugiej strony taki pociąg raczej nie pojedzie po torach na których rosną już 10 letnie brzozy (Przypadek? - nie sądzę). :slight_smile:

Problem nam się cyba rozwiązał i nie ma co się nad nim rozwodzić. Dokumentacja podaje, że nie używane przenosimy do namespace disused:, czyli dla takich powinno być disused:railway=level_crossing

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenRailwayMap/Tagging#Level_crossings

Taguję nieużywane przejazdy - tj. wyglądające na nieużywane, bo orto pewności nie daje - jako
railway=level_crossing
disused=yes

Prefiks disused: powszechnie stosuje się do wyłączania niefunkcjonujących obiektów oznaczonych jak shop czy amenity, gdyż taki obiekt traci funkcję opisaną przez ten klucz, np. disused:shop pasuje, bo zamknięty sklep sklepem (z punktu widzenia klienta) nie jest.
Natomiast nieczynny przejazd dla kierowcy samochodu, jeśli jest oznakowany i widać tory, niczym on się nie różni od przejazdu czynnego. A brak możliwości odróżnienia w terenie wielu przejazdów nieużywanych od używanych implikuje ich oznaczanie tym samym tagiem głównym.

Dodając brakujące przejazdy z bazy na Dolnym Ślasku, natknąłem na tory oznaczone jako railway=disused, które:

  1. wyglądały jakby zostały nie tak dawno temu wyremontowane
  2. wyglądały, jakby od 20 lat nic tam nie jeździło i raczej nic już tam nie pojedzie - krzaki i drzewa między torami, ledwo dostrzegalne (lub niedostrzegalne) tory na przejazdach (zapewne przykryte ziemią)
  3. w ogóle nie wyglądały, bo ich fizycznie nie było

Taguje je odpowiednio jako:

  1. railway=level_crossing
  2. railway=level_crossing + disused=yes
  3. abandoned:railway=level_crosssing

Ogólnie zasady, które określił maraf24 w ostatnim poście do mnie przemawiają. Ale trafiłem na jeszcze jeden przypadek, którego nie umiem dopasować :slight_smile:

Jak otagować taki przejazd, który nie istnieje: nieistniejący przejazd w iD Edytorze (zadanie w maproulette). Poniżej obrazek z JOSM.

Ja bym dał po prostu “goły” węzeł na drodze tylko z opisem w note:pl.

W takiej sytuacji należałoby jeszcze przedłużyć i przeprowadzić przez ten węzeł sąsiednie linie railway=abandoned.

Sam bym tu nic nie zrobił, zgodnie z zasadą niemapowania nieistniejących już obiektów. Odpada tu też sytuacja ostrzeżenia innych mapujących, że obiekt nie istnieje, skoro na domyślnej orto widać, że tak właśnie jest.

Pozostaje pytanie do UTK, dlaczego mają w bazie taki kwiatek.

OK, pieszy rzeczywiście może ,wyleźć’’ z krzaków gdziekolwiek, zgadzam się. Nie da się zagwarantować, że się nie pojawi, nawet gdy jest ono w szczerym polu, co zdarza się bardzo często. Przez analogię rozumiem, że disused:railway=level_crossing chcesz wstawiać, gdy można ** zagwarantować **, że nigdy nie pojawi się na nim żaden pojazd szynowy. Dla mnie warunek minimum, aby to zrobić, to brak szyn lub fizyczne blokady z obu stron.

Znam przypadek, gdy garstka zapaleńców odczyściła w kilka tygodni taki 10 km odcinek i uruchomiła linię drezynową: https://goo.gl/maps/XyU1EoVAZtFQD3oS8

Ale jakie jest obiektywne kryterium? Mam mierzyć obwód brzóz czy wysokość sosenek? Nie chciałbym być tym, który wprowadził w OSM tag disused=yes w sytuacji gdy dojdzie do wypadku, a sprawą zajmie się prokurator… Szczególnie, że oficjalnie dostarczona przez PKP PLK baza nie zawiera tego typu rozróżnienia. Naprawdę nie wystarczy railway=disused na torach? Nadal nie rozumiem intencji ,ulepszania’’ danych dostarczonych przez PKP. Chyba, że PKP potem pousuwa przejazdy oznaczone przez was jako disused ze swojej bazy i pozrywa naklejki? Nadal niezbyt rozumiem o co tu chodzi, jaki jest cel mieszania w dostarczonych danych. Czy w PKP o tym wiedzą?

Nikomu nie postawi zarzutów, ponieważ punkt 7.1 licencji ODbL wyłącza odpowiedzialność. Zaakceptowałeś warunki tej licencji rejestrując się w OSM. :wink:

Może po prostu zróbmy tak: wprowadźmy do OSM te przejazdy, które nie budzą zastrzeżeń, a zgromadźmy te, które budzą wątpliwości. Wtedy będzie można nad nimi się zastanowić.

Jeśli chodzi o dotychczasową praktykę, to np. w Niemczech przejazdy po nieużywanych torach (disused:) są oznaczone po prostu jako railway=level_crossing -
http://overpass-turbo.eu/s/TtT