Ja daję takie łączniki highway=footway przed i za schodami. highway=steps tylko tam gdzie są schody. Ale dla spocznika nie daję osobnej ścieżki. Warto jeszcze dodać znacznik incline do schodów.
Czynię tak samo jak maro21
Czy mapujecie ogrodzenia i bramy/szlabany grodzonych osiedli?
Tak, jak najbardziej to przydatna informacja. Jakiś czas temu odwiedzałem kolegę. Był pod wrażeniem że trafiłem pod drzwi bez telefonu do niego, bo inni się gubili
Jeśli widać na ortofoto ogrodzenie działek prywatnych, to też czasami je mapuję.
Dzięki. W moim przypadku ortofoto + wizja lokalna. Czy w przypadku chodników które są przedzielone bramką z domofonem też wstawiać barrier:gate?
Tak, barrier=gate. Warto też rozdzielić drogę/scieżkę przed i za tą bramką i ustawić dostęp na private, jeśli jest zamknięta.
Pytanie z innej beczki - na forum był kiedyś wątek o zautomatyzowanym dodawaniu budynków z warstwy WMS za pomocą wtyczki do JOSM. Czy to nadal działa?
Katowice
https://www.openstreetmap.org/#map=16/50.1969/18.9918
Przy ul. Bażantów i Szarych Szeregów są znaki “ul. Wieżowa bez przejazdu”, ustawione pewnie po to aby nawigacja tamtędy nie kierowała. Na pewnym odcinku jest to droga gruntowa - https://www.google.com/maps/@50.1966796,18.9923446,3a,67.8y,149.32h,86.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1sPEfj9gGykTF731xpKjvEpA!2e0!7i13312!8i6656, ale nie dodano tam żadnych barierek, blokad utrudniających przejazd i nadal każdy może przejechać z jednej strony na drugą.
Jak to oznaczyć? Zmienić kawałek na drogę gruntową?
Jest już oznaczona jako gruntowa - https://www.openstreetmap.org/way/451020501
Możesz dodać jeszcze smoothness i tracktype.
Fakt, chodziło mi o zamianę na highway=track, wtedy nawigacja chyba nie powinna tamtędy prowadzić?
Dlaczego nawigacja nie miałaby tamtędy prowadzić? Droga wygląda jakby była wykorzystywana do przejazdów i to wcale nie rolnych.
Możliwe jednak, że przebiega po gruntach prywatnych i właściciel nie jest zadowolony z takiego jej wykorzystania. Jeśli nie postawił znaków znakazu, to ja dopuszczam w takich sytuacjach zmianę drogi na highway=service. Droga jest wciąż dostępna dla rowerów, pieszych czy dojazdu do posesji, ale tranzyt ją pominie.
Witam,
“odkryłem” ostatnio w mojej okolicy napowietrzną linię średniego napięcia (15kV) i postanowiłem ją dodać do mapy. Linia kończy się jednak w pewnym miejscu (tzn. schodzi do ziemi), a kawałek dalej znajduje się budynek podstacji z transformatorem z tabliczką 15kV/0,4kV (stąd wnioskuję wartość napięcia linii). Niestety nie znajduję śladów połączenia tych obiektów w terenie (jest on również częściowo ogrodzony). Warstwa uzbrojenia terenu Geoportalu wyraźnie wskazuje na położenie kabla łączącego te dwa obiekty (a także z inną podstacją), ale czy wykorzystanie tej warstwy jest legalne (na takiej zasadzie jak Ortofotomapa)?
Czy jest możliwość przeniesienia zaznaczonych Punktow na mapie w aplikacji na telefonie z OsmAnd do Maps.me?
Da się w JOSM łatwo połączyć punkt adresowy z budynkiem?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/utilsplugin2#Replace_geometry_.28Ctrl.2BShift.2BG.29 lub https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/BuildingsTools#Additional_features.
Maps.me otwiera pliki z rozszerzeniem kml, musisz sobie przekonwertować z GPX-a plik z zakładkami (favourites.gpx).
https://support.maps.me/hc/pl/articles/207895029-Jak-importowa%C4%87-zak%C5%82adki-
Tak, zaznaczasz punkt adresowy i budynek, klikasz Dane → Połącz punkty adresowe. Działa to także w przypadku wielu punktów i budynków jednocześnie.
To jakaś nowa funkcjonalność czy jakiś plugin? W 16239 tego nie widzę.