Awaria Geportalu

WMS został z tego co widzę podniesiony - przynajmniej ja znów mam dostępny podkład Geoportal 2: Orthophotomap w ID :slight_smile:

Znowu padł?

U mnie działa :sunglasses:

Dla Lubuskiego nie działa znowu :frowning: . Sprawdzę popołudniu jeszcze bo od dawna było tak że w godzinach pracy urzędów bardzo cię mulił i najdogodniej było edytować w nocy i dni wolne od pracy.

Nie wiem czemu w Chrome kafelki ładują się, po czym zaraz znikają i pojawiają się rozmyte. Sprawdziłem, że w innych przeglądarkach tego efektu nie ma. Wygląda to na jakiś wadliwy mechanizm ładowania z wyprzedzeniem. Czy ktoś wie, jak to wyłączyć/naprawić?

EDIT: na innych przeglądarkach to samo, ale po dłuższym czasie użytkowania.

Czy u was też tak jest że nie ładuje się całe zdjęcie satelitarne .

Mnie się ładuje wszystko oprócz Krakowa i okolic. Z jakiegoś powodu od Czernichowa (małopolskiego Czernichowa) na wschód od pewnego czasu jest biała plama. Wygląda na to, że biała plama ciągnie się aż do Dębicy.

Te problemy są przy WMS, korzystajcie ze zdjęć przez WMTS.

Czy to będzie kiedyś naprawione aby można było edytować w przeglądarce?

Na FB, na polskiej grupie użytkowników QGIS-a, też zgłaszali problemy.

A czy WMS nie został po prostu wyłączony? Bo od dawna nie widziałem by działał, zastanawiam się nad jego skasowaniem z indeksu warstw.

Można by też zdjać z niego oznaczenie najlepsza warstwa, wtedy iD w Polsce chyba będzie Binga używać.

Nie wiem o co chodzi, wszak WMS Geoportalu działa. Tyle że wolniej niż kiedyś.

Mam ciekawą obserwację - Geoportal niekoniecznie wystawia najnowszą dostępną ortofotomapę na WMS/WMTS.
Przykład: Gdynia ma dostępne do darmowego pobrania orto z 2019, dobrej jakości, a w WMTS pokazuje się starsze o kiepskim pikselu 0,5 m.
Swoją drogą, ile ważyłaby ortofotmapa dla całej Polski, żeby ją hostować? Można by ją wystawić w TMS, w końcu użytkownicy iD byliby szczęśliwi.

A czy ta najnowsza ortofotomapa jest widoczna w geoportal.gov.pl?
Fanpage GUGIK na fb odpowiadał że od przyjęcia zdjęć do zasobu (i udostępnienia ich do pobrania) do aktualizacji usług sieciowych (WMTS) może minąć nawet do 2.5 miesiąca.

Nie jest, bo to co widzisz na geoportal.gov.pl to również WMTS.
Przykład: Centrum Gdyni, współrzędne N: 54°31’06.09" E: 18°32’55.79
W WMTS i na mapy.geoportal.gov.pl jest widoczny arkusz N-34-50-A-c-3-4 z 2016, a można pobrać arkusz N-34-50-A-c-3-4 z 2019.
Chyba filmik wieczorem zrobię z demonstracją.

Faktycznie :O. Np. dla całego Dolnego Śląska jest w ten sposób dostępne orto z 2019 roku, a przez WMS/WMTS najnowsze jest z roku 2017.
Te GeoTIFFy przynajmniej można sobie do Josma wczytać :slight_smile:

Jak je wczytujesz? Ja nie umiałem, ani przeciągając na okno JOSM-a, ani ładując we wtyczce PicLayer.

Wtyczka https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/ImportImagePlugin
Opcja importu jest w tym samym miejscu co dla PicLayer. Konwersja przy pomocy gdal_translate jest tu konieczna.
JOSM jednak wyświetla taki podkład ociężale, więc to rozwiazanie jest raczej dla desperatów:)

W sumie to można by użyć gdal2tiles i podać adres podkładu TMS z protokołem file://
A parę arkuszy skleić wcześniej w jeden wirtualny raster.

Tak, to działa znacznie lepiej:) Chociaż generowanie kafli zajmuje trochę czasu.
W JOSMie link ma wówczas postać “file:///<ścieżka>/{zoom}/{x}/{-y}”.