Популязиране на OSM

Здравейте,

По принцип не съм много по писането, но като хвана сега малко студ и се чудя какво да правя.

Гледам, че в България не сме особено активни, а има доста неща които могат да се подобрят.
От време на време ми се въртят мисли от рода на дали няма някой с дар слово да говори пред хора за OSM.

Има сега доста технологични конференции на които ходят доста хора с афинитет към отворения код и подобни проекти, като например OpenFest - няма ли някои желаещ да говори за това там? Сигурен съм, че организаторите ще се се зарадват. Или пък на някое друго подобно събитие.

Поздрави!

Здравейте,

I gave a talk about OSM at OpenFest back in 2016 – you can see it here: https://www.youtube.com/watch?v=RRgsT19B2WI

In retrospect I think it went into way too much detail. And I’m not confident enough in Bulgarian to speak in front of an audience, so it was in English. If someone wants to present OSM again at that conference, this time in Bulgarian, that’s probably a good idea.

Thanks for doing that!
I didn’t have time to watch it yet.

I am not sure where I was going with this thread at all to be honest, just wanted to check if there are perhaps some people wanting to do that.

Ами какво да ти кажа. Просто на нас мисленето на българите е едно друго. Подобни проекти са обречени на провал от самото начало. Нашето мислене за жалост е едно друго всеки да се опрява сам по себе си. От над 10г. участвам в подобни проекти или имам наблюдение над тях. Даже последно като се опитах да популяризирам както казваш Openstreetmap сред колеги те ме питаха защо го правя и каква ми била керията от това :roll_eyes: Явно на българина ако няма някаква далавера или нещо подобно което да не е с комерсиална цел не го интересува.
Пък и примерно другите големи български проекти примерно картата на DHV или BGMountains от години съм им подхвърлял идеята да се прехвърлят силите им в Openstreetmap но неуспешно. Просто авторите така са решили да си правят свои продукти, като аз уважам тяхното решение. Примерно даже BGMountains отдавна се прави на платформата на Openstreetmap.
Навремето примерно и руснаците имаха един много голям проект но не си спомням името му за карти и бяха много активни. След като се появи и Openstreetmap те хвърлиха всички сили по него.
При нас тук форума не е много активна българската секция но като цяло из страната по лични наблюдения съм видял няколко доста активни участници. За жалост не може да се похвалим като другите страни където има стотици и хиляди активни.
Аз малко последните години по рядко правя корекции единствено наблягам на разни корекции по лични тракове на разни пътеки или промени из Варна като забележа нещо грешно.

От няколко години ползвам тази карта и почти от същото време помагам доколкото мога с развитието и. Сега заради ограниченията за излизане разполагам с повече време и съм по-активен. Поради това, че имам известен опит с нави продукти имам контакт с хора които хал-хабер си нямат и им препоръчвам ОСМ. Мисля, че им харесва и някои я ползват. По-сложен е въпроса с редактирането. На запад е по-трудно да се сдобиеш с нещо безплатно (за разлика от тук) и може би за това повече хора ползват тази платформа. Освен това хората осъзнават, че ако искат да имат нещо качествено (безплатно) ще трябва да си го направят. Тук първо си крадем, второ сме неграмотни, трето ни мързи, четвърто сме тъпи или всичко накуп(говоря за масовия юзер). Всеки иска най-доброто, на готово, безплатно. Това е личното ми мнение. Не, че няма и читави хора запалени по идеята, но както е видно сме по-малко. Сабин (ОФРМ) не знам дали влиза тук. Преди и там помагах, но не ми харесва прекаления комерс и това, че не проверяват и редактират новите неща - картата им се напълни с боклук. За БГ Монтайнс мисля, че са отворени към ОСМ и прехвърлят картата си тук. Аз добавям обекти от странстванията ми когато и както мога. Най важното е НЕ СЕ ОТКАЗВАЙТЕ! Когато, каквото, колкото можете чоплете и нещата ще напредват. Срокове нямаме.

Точно така е, от 8 години чопля и напредъкът от тогава е много голям. Харесва ми анархичния елемент в цялото нещо. А пък крайният резултат е хубав и подреден.

Не е факт, че по-голяма организираност тук, би довела до по-бърз и смислен напредък. Аз лично се радвам като видя нови участници във форума.

Между другото, статията за ОСМ в Уикипедия е трагично малка и непълна. Но там си се чувствам и аз виновен, защото я започнах и така и не сколасвам да я разширя.

One way to help popularise OSM in Bulgaria is to make a landing page in Bulgarian, for instance on the OSM wiki, where a brief intro is given and a list of things a new mapper can contribute with. Anyone can then use the link to popularise OSM, for instance by including it in comments on notes added to OSM by non-users.
I’d propose to add to this to-do list:

  • translate the OSM wiki into Bulgarian
  • install Streetcomplete on your GSM (from Playstore, F-Droid) and start solving quests
  • translate Streetcomplete into Bulgarian, here https://poeditor.com/join/project/IE4GC127Ki I started on it by copy-pasting some Google translations, just so there is a start, but I’m not a native speaker so it’s probably full of errors
  • and of course: start mapping, using iD initially and maybe JOSM later.

rhhsmits
Most of the people here already do this.
My point when talking about popularization was mostly how to attract new people living in Bulgaria to map and bring more people aboard.

Бат Санде е описал много точно народо-психологията. Nothing to add.
Всъщност Streetcomplete е интересно приложение. Преведох почти половината.

@IDKS My point was that if we want to keep new people aboard, we should give them something to do immediately, or they will soon leave again. A list of easy things they can contribute with is a good start.

@plamen Great that you’re translating StreetComplete! I already see more StreetComplete-added notes appearing on the map, so your work has a great effect!

@rhhsmits Thanks!

Ако някой ми каже как се превежда “unhewn cobblestone”? Има дума “калдъръм”, но май е позабравена вече :slight_smile:

EDIT: Кажете и това Quest как е по-добре на български.

@rhhsmts I don’t think so, I think and see most of the mappers who contribute more than dozen times keeps getting back and find interesting things to map, as there is always something to do.
What I think is lacking is the popularity of OSM, even among software/web developers where google maps already is limiting the number of requests. They get familiar only when they really need it, and most of them don’t even know they can contribute to it.

So with this thread I was kind of looking for opinions and ideas how to bring new people abroad, and not how to find things to do for people already mapping.