Pomocy! Nabroiłem mocno i nie wiem jak wykryć i naprawić własny błąd. Poprawiałem wczoraj kształt Lini brzegowej Odry a dziś spostrzegłem że całe koryto rzeki na odcinku od Będowa aż do Krzesina zaczęło znikać z mapy.
Wie ktoś jak to naprawić bez konieczności rysowania na nowo całej linii brzegowej na odcinku wielu kilometrów ? https://www.openstreetmap.org/#map=13/52.0560/15.1509
Podczas rutynowego przeglądania edycji na terenie mojego regionu natrafiłem na zestaw zmian #84187529 (https://osmcha.org/changesets/84187529/) użytkownika Constrado.
Rozrysował on wszystkie pasy na terminalu promowym w Świnoujściu. Jak widać, z tego powodu mapa stała się w tym miejscu dość nieczytelna.
Kwalifikuje się to do wycofania? Poprzednio było narysowane tam kilka dróg z tagiem lanes=*, co wydaje mi się być całkiem rozsądne.
na grupie fb OpenStreetMap Polska (Poland) człowiek już się żali, że mu dużo pracy wycofano. Może warto było zapytać wcześniej o podstawy i porozmawiać, wyjaśnić? Podobno jest zasada, że przed zrobieniem rewerta staramy się nawiązać kontakt. Obawiam się, że jak każdy zacznie radośnie wycofywać zmiany innych to na placu boju zostaną tylko bezrobotni policjanci a nikt nie będzie nic wrysowywał
Mapujący Constrado jest nam znany od dłuższego czasu i kontakt z nim jest nawiązany. Nie jest to też jego pierwszy rewert. Z tego też powodu ma on w zwyczaju się konsultować w sprawie co bardziej kontrowersyjnych zmian. Nie wiem dlaczego teraz od tego odstąpił.
Żali się na facebook’u, a nie napisał komentarza do mojej zmiany ani bezpośrednio przez PW, cz tu na forum
Było to świadome mapowanie pod render (co swoją drogą nie wyszło na dobre), więc nie miałem o co pytać w komentarzu. Potwierdziłem to tylko przez napisanie o tym na forum i odpowiedź @RicoElectrico, który wspomniał o regule z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Standardy_i_konwencje_dla_edycji_map_OSM#Rozdzielone_drogi Link do tego wątku podałem w “źródle” zmiany, aby nie było wątpliwość, że to tylko moja fanaberia. Po wycofaniu tych zmian żadna ważna informacja nie została usunięta. Po prostu zamiast dziesiątek rozrysowanych pasów jest kilka czytelnych dróg z tagiem lanes=*.
Sytuacja jest bardziej skomplikowana. To miejsce zostało w ostatnich latach lekko przebudowane, ale zmapowanie w OSM tego nie ozwierciedlało w pełni. Constrado uzupełnił braki oraz - niestety - dodał to rozrysowanie pasów. Czy jego uzupełnienia są prawidłowe nie jestem w stanie stwierdzić. Na pewno z orto tego się nie da wyczytać, więc albo korzystał z nieujawnionych źródeł albo zgadywał.
Tak mnie naszła wątpliwość przy okazji sprawdzania zadania szkolnego pod tytułem „zaznacz Góry w Polsce”.
Do pokolorowania były tylko Sudety i Karpaty a pokrzywdzone okazały się Góry Świętokrzyskie, choć jak twierdzi Wikipedia to też są (choć niskie) góry w Polsce.
Zastanawiam się zatem czy do istniejącej już relacji nie dodać natural=mountain_range wzorem np. Alp ?
Znowu sytuacja z zachodniopomorskiego:
User Peterlisie dodaje stare niemieckie nazwy do name:de, zamiast do old_name:de. Przykładowa zmiana (tu specjalnie przypadek, gdzie mimo nazwy w tagu old_name:de dodał i tak dodatkowo nazwę name:de): https://www.openstreetmap.org/node/31346525/history
Napisałem do niego w tej sprawie w wiadomości prywatnej i w komentarzu do zestawu zmian, ale zignorował to i dalej edytuje po swojemu (zresztą jak większość userów, którzy robili to wcześniej).
Mam więc prośbę, aby ktoś z moderatorów/adminów spróbował zająć się tą sprawą. Ja jestem już bezsilny