Przejazdy kolejowe - żółta naklejka PLK - konsultacje

Czy dane dostaliśmy jednorazowo, czy możemy liczyć na ich aktualizację? Pewnie buduje się jakieś nowe przejazdy…

Które dane miałyby trafić do UTK:*? Ekspozytura i Zakład chyba pasowałyby do tagu operator lub podobnego.

Najlepsze by było disused:, ale ewentualnie można disused=yes + railway=*crossing.

highway=stop

Skoro poszczególne części numeru mają konkretne znaczenie, to raczej ze spacjami. Przy okazji proponuję uzupełnić tagi railway:position i railway:position:exact.

W przejazdach czy w zestawach zmian?

+1

Jest to niezbędne do bezpiecznego przejazdu (nie zniszczymy podwozia).
Kilkakrotnie miałem problem z przejechaniem takiego przejazdu na wprost a nie po skosie.
Tory na nasypie przejazdu były zbyt wysoko dla niskiego zawieszenia samochodów.

Zauważyłem, że w danych o przejazdach na geoportal.gov.pl dostępnych jest trochę więcej przydatnych informacji: kategoria przejazdu, a także numery telefonów do zgłaszania awarii (te, które są na żółtych naklejkach) i dodatkowo rodzaj przejazdu (stacyjny/szlakowy).

Jest jakaś możliwość uzyskania tych danych do użytku w OSM?

W jaki sposób chcecie ustalić, czy linia kolejowa jest ,nieczynna’'?

Jedno i drugie.

O kategorię przejazdu możemy potencjalnie wystąpić teraz do PKP PLK czy DSDiK. Informacja stacyjny/szlakowy jest dla “przeciętnego” użytkownika średnio potrzebna - nie zmienia ona nic w sposobie zachowania na przejeździe.
Numery telefonów do zgłaszania - tu możemy przechowywać nazwę Zakładu Linii Kolejowych a numery “zapewnią” wtedy aplikacje mobilne lub zrezygnować z przechowywania informacji o przynależności do zakładu.

W sensie prawnym? Takim źródłem wiedzy jest “Regulamin sieci” PKP PLK na dany rok.

Przykładowo: https://www.plk-sa.pl/dla-klientow-i-kontrahentow/warunki-udostepniania-infrastruktury-i-regulaminy/regulamin-sieci/regulamin-sieci-20202021/
W załączniku 2.1 znajdziesz również prędkości maksymalne - jeśli prędkość wynosi “0” - linia jest nieczynna. Pamiętajmy jednak że istnieje również pojęcie “linia zlikwidowana” - oznacza ono wyłącznie skreślenie z wykazu linii kolejowych PKP PLK, oraz przekazanie całego majątku (teren, tory, urządzenia, budynki) do PKP Nieruchomości. Tory wciąż fizycznie mogą znajdować się w terenie.

Przykład z Dolnego Śląska pokazuje że linia kolejowa która była przez wiele lat nieczynna może zostać przekazana innemu zarządcy i poddana rewitalizacji. Dlatego nie usuwałbym żadnych przejazdów z tego zbioru.

Zrobiłem KML-a z przejazdami w promieniu 15km od domu, i generalnie nie widzę większych problemów z automatycznym importem. Dwa przejazdy nie istnieją, jeden zlikwidowany kilka tygodni temu, na drugim wisi uwaga. Ale to normalne, trwają remonty.

Co zrobić, jak są dwa lub więcej torowisk? Czy numer będzie wpisywany do wszystkich, czy jednego?

Powyższy wykaz zawiera nieścisłości. Np: dla linii 103 pokazuje prędkość “0” na odcinku, gdzie jeżdżą turystyczne drezyny. To samo dla pociągów wyjeżdżających z fabryki chemicznej. Na linii 126 pokazuje “20”, a nic tam nie przejechało od lat.

Zastanawiam się jaki jest cel oznaczania, że przejazd jest “disused”? Czy chodzi o ułatwienie kierowcom ignorowania znaku STOP?

Też bym powiedział, że ze spacjami skoro kolejarze sami taki format komunikują.

Numer telefonu kontaktowego w razie awarii uważam za bardzo cenną informację - cała akcja PLK ma na celu jak mniemam podniesienie bezpieczeństwa poprzez zwiększenie wrażliwości kierowców na uszkodzenia infrastruktury przejazdów i możliwości bezpośredniego zgłaszania ich do PLK.

A nie możemy numerów kontaktowych wpisać od razu jako np. contact:phone ?

Mnie to by się jeszcze marzyło jakby potem poszła informacja zwrotna do PLK, że import już kompletny i jak bym na takim plakacie zobaczył jeszcze adnotację „Powyższe dane dostępne są również w danych projektu map Openstreetmap.org

Do wszystkich, tak jak pozostałe tagi.

Przydałby się jakiś przykład lokalizacji, w której przejazd przechodzi przez przynajmniej dwa tory należące do różnych linii kolejowych. Czy wtedy mamy dwa różne numery, np. po obu stronach przejazdu?

railway=level_crossing nie implikuje highway=stop.

Użycie disused implikuje, że nie zderzymy się z drezyną czy lokomotywą, niezależnie od tego czy znak STOP jest czy nie. Parafrazując klasyka, nie pochwalamy ignorujących znak STOP, ale ich rozumiemy…

Wczoraj przejeżdżałem przez taki nieczynny przejazd kolejowy. Nie ma go w omawianej bazie, nie ma szyn z obu stron, ale fizycznie nadal istnieje i znak STOP ciągle stoi.

Może dane o nieczynnych przejazdach też powinny pójść w ramach informacji zwrotnej?

Wczoraj natrafiłem na przejazd: https://www.openstreetmap.org/node/1893897963 który jest w bazie PKP PLK,
ale nie jest w żaden sposób oznakowany w terenie. Brak krzyża św. Andrzeja. Zgaduję, że nie znaleziono miejsca, aby umieścić naklejkę. Kilka lat temu wisiały tam ogłoszenia na temat planowanej likwidacji przejazdów kolejowych. Ale nie do końca rozumiem co PKP PLK rozumie przez ,likwidację’'. Czasem chodzi o fizyczną, czasem o logiczną (brak znaków i pierwszeństwa pojazdów szynowych?). Wypadałoby to skonsultować z kimś kto rozumie zawiłości przepisów kolejowych.

Takie przejazdy uznaję za byłe przejazdy i nie oznaczam railway=level_crossing. No chyba ze tory są używane, takie przypadki bywają na polnych drogach.
Jeśli jest krzyż św. Andrzeja, to przejazd jest. No chyba że nie ma torów… :slight_smile:

Zdarza się, że na samym przejeździe szyny są, natomiast nie ma z obydwu stron :slight_smile:

Ok Panie i Panowie - koniec akademickich dyskusji czas się wziąć do roboty…
https://maproulette.org/challenge/13214

Myślałem, że import będzie automatyczny :confused:

Bo będzie :slight_smile: Polegać on ma na zaimportowaniu wcześniej wspomnianych tagów do istniejących (i mniej więcej zweryfikowanych) punktów w OSM.
Zadanie na maproulette ma wyłapać brakujące przejazdy kolejowe (często razem z całymi drogami przez nie przebiegającymi), a w przypadku gdy przejazd nie istnieje zaznacza się to w zadaniu z opisem sytuacji.

railway=disused to nieużywany tor kolejowy, chyba nie będziemy tak oznaczać przejazdów?

W opisie zadania: “Na liniach nieczynnych wprowadzamy jako railway=disused, disused=level_crossing.”

Czy takie niestosowane wcześniej tagowanie zostało w tym wątku ustalone? Nie wynika to wcale z dyskusji.
Uważam je za błędne, gdyż:

  1. przejazd może fizycznie istnieć - być widoczny i oznakowany, a linia nieużywana.
  2. linia oznaczona jako nieużywana w OSM może być nadal w sporadycznym użyciu - np. przejazdy okazjonalne
  3. linia oznaczona jako nieużywana w OSM może być oznakowana w taki sposób błędnie - np. może być to linia niadawno przywrócona do użytku, ale jeszcze nie zaktualizowana w OSM.

Jeśli na orto widać przejazd i widnieje on w bazie, to powinien on być oznaczony tak, jak dotychczas, czyli railway=level_crossing.

Niestety nie wszyscy użytkownicy zrozumieli w całości sens zadania na maproulette :confused: Tu przykład edycji użytkownika cyrusso https://www.openstreetmap.org/changeset/84100839 Dodawał on tylko sam punkt railway=level_crossing na torach bez połączenia go z żadną drogą. Napisałem do niego w tej sprawie w komentarzu (https://www.openstreetmap.org/changeset/84100561) i na szczęście szybko udało się to wyjaśnić. Zauważyłem to przypadkowo przeglądając edycje na terenie mojego województwa.

I teraz pytanie: ile takich sytuacji nam umknęło i czy wszystkie edycje z tego zadania będzie można jeszcze raz przejrzeć przed samym importem (oczywiście najlepiej przez innego użytkownika, niż autor danej edycji)?