Cześć
Przed każdą automatyczną czy zautomatyzowaną edycją trzeba przeprowadzić konsultacje ze społecznością, co ninejszym czynię
Jak wiecie (albo i nie) Walne Zebranie nałożyło na nas (Zarząd) zadanie polegające na pozyskaniu danych o przejazdach kolejowych, które UTK zebrał w ramach swojej akcji “żółta naklejka” (https://www.bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/). O dane wystąpiliśmy jakoś niedługo po walnym i otrzymaliśmy je kilka tygodni temu… niestety korona trochę nam pokrzyżowała plany i zabrałem się za to dopiero teraz. Łącznie dostaliśmy współrzędne i identyfikatory ponad 13 tysięcy przejazdów kolejowych. Cała akcja ma dwa główne cele - pierwszy to weryfikacja danych OSM i ewentualne dodanie brakujących przejazdów, drugi to uzupełnienie danych o identyfikatory z żółtych naklejek, które być może później Yanosik zacznie prezentować na swoich nawigacjach, a Abakus dopisze dla służb odpowiednią wyszukiwarkę i dołoży funkcje do swojego softu.
Aktualnie jesteśmy na tym etapie że kod sprawdził i wyszło, że na 13 tysięcy przejazdów brakuje nam około 1100 sztuk. Po wstępnym przejrzeniu część z nich to przejazdy na liniach nieużywanych (railway=disused), część to kwestia brakujących dróg gruntowych, ale i trafiają się czasami braki.
Do podjęcia jest decyzja co robimy z tymi przejazdami na liniach nieczynnych - ja bym je jednak dodał tylko otagował jako disused: (czy jakoś tak… propozycje?) skoro UTK uznaje to za przejazdy, nadaje identyfikatory, przykleja naklejki, tory są i krzyżują się z drogami to chyba również warto by to mieć.
Jak tę decyzję podejmiemy to chyba zrobimy z tego zadanie na MapRoulette, po czym po uzupełnieniu braków puścimy bota.
Jak wiecie dane w OSM znacznie sie różnią od tego co przekazał UTK więc nie ma sensu/możliwości zaimportować ich wprost - dlatego napisałem bota, który dla każdego z przejazdów z UTK po współrzędnych znajduje wszystkie przejazdy i przejścia (tak, takie też mają) w promieniu około 50m i dodaje im odpowiednie tagi… I teraz druga decyzja - co to są odpowiednie tagi… dane, które dostaliśmy wyglądają tak:
Nr identyfikacyjny;Współrz. geogr. dł.;Współrz. geogr. szer.;Ekspozytura ID;Zakład (IZ)
001 018 478;20,7650315;52,1572144;EKSPOZYTURA PKP PLK WARSZAWA;IZ WARSZAWA
Pytanie co z tego importujemy i jak to otagować? Jakieś propozycje? Widziałem namespace crossing:, ale w sumie to nie bardzo dane o samym przejściu, więc może dodać to jako UTK:?
Liczę na jakieś propozycje (w tym również propozycje pomocy przy uzupełnieniu braków)
Pozdrawiam