Pytania początkujących

Dobrze, dziękuję sprawdzę to.

Witam
Jakiś czas już wprowadzam zmiany do OSM, rysuję, dodaję uwagi.
Ostatnio wziąłem się za spory projekt i trafił mi się problem:
Ilość zmian przekroczyła 2000 i nie mogę dodać nowych.
Nie wiem, co dalej z tym zrobić
Proszę o pomoc


Jest to ograniczenie API OSM: linia może mieć maksymalnie 2000 węzłów. Jeśli trzeba, należy ją podzielić.

https://api.openstreetmap.org/api/0.6/capabilities

Dzięki
O to chodziło
:slight_smile:

Zamierzam zmapować rzeki/strumienie, których nie ma w OSM. W związku z tym mam kilka pytań:

  1. Jak dokładnie mapować rzeki? Planuję wykorzystać mapy MPHP 1:50000, BDOT10K i LIDAR).
  2. Dodać tylko rzeki główne dostępne w MPHP, czy dodawać też wszystkie strumienie dopływowe?
  3. Czy ilość nodów ma znaczenie? Tzn. lepiej pomijać zakola rzeki i mapować to jako odcinek prosty znacznie zmniejszając ilość nodów, czy mapować dokładniej zgodnie z korytem rzeki?
  4. Co z istniejącymi rzekami w momencie gdy ewidentnie są źle zmapowane np. na LIDARZe widać, że koryto jest 100m dalej? Poprawiać?
  5. Czy wektoryzowanie danych z BDOT10k jest legalne i jeśli tak to czy jest jakiś dodatek do JOSM, który jest sprawdzony i działa?
  6. Czy jak zaznaczam opcję review_requested w JOSM to ktoś to kiedyś sprawdzi? A może lepiej tego nie zaznaczać?
  7. Lepiej tworzyć większe changesety, czy więcej mniejszych?

Ja bym rysował środkiem koryta, zachowując równą odległość od brzegów, żeby nie było widocznych załamań linii. Tak jak z drogami, torowiskami na zakrętach. Więc nie ma znaczenia liczba węzłów, ale żeby nie były to zbyt ostre kąty przy meandrującej rzece :slight_smile:

Osmose później się czepia, jak rzeka jest narysowana “z grubsza” :stuck_out_tongue:
Tutaj masz mapę z takimi błędami geometrii gdy rzeka ma zbyt ostre kąty:
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/#item=1190&class=20&zoom=8&lat=52.417&lon=19.632&level=1%2C2%2C3

Ekstremalny przykład tutaj:
https://www.openstreetmap.org/way/24575686#map=14/52.8798/18.8513
Wisła wyszła z koryta i przechodzi przez las na wyspie :stuck_out_tongue:

Jak uważasz, że coś jest źle zmapowane, to poprawiaj. Pamiętaj o sprawdzeniu rożnych podkładów i wzięciu pod uwagę, kiedy robione zostały zdjęcia - może coś się zmieniło i ktoś zmienił coś, korzystając z nowszych zdjęć.

Zestaw zmian nie powinien obejmować zbyt dużego geograficznie regionu. Obszar miasta jest ok, województwo już trochę gorzej, a już na pewno nie powinien być wielkości państwa czy przechodzić przez kilka państw. Nie jest ważne więc liczba zmian w changesecie, ale jego zasięg.
Czasami nie da się tego uniknąć, edytując obiekty połączone w duże relacje, np. jak zmienisz nazwę Wisły, której odcinki są połączone w dużą relację, to zasięg zestawu będzie obejmował całą Polskę, ale to jest ok. Chodzi o to, żeby nie zmieniać czegoś z Suwałkach i w tym samym zestawie zmian w Wałbrzychu, bo ten zestaw będzie widoczny w Łodzi, gdzie nic nie zmieniłeś. Po prostu wysyłać zmiany, przed mapowaniem kolejnego, odległego rejonu.

Poziom wód w rzekach się zmienia. Czasem ekstremalnie - na ortofotomapie można trafić na suszę a czasem na powódź. Dlatego trudno jest dobrze wyrysować rzekę.
Na powódz jest sposób - trzeba patrzeć na ISOK, tam będzie widać właściwe koryto.
Susza daje zaś daje inną cenną informację - gdzie rzeka jest głębsza. A wg wiki linia rzeki powinna być ciągnięta właśnie po najgłębszym miejscu.

Odcinki niektórych rzek regularnie zmieniają swoje położenie. W OSM można trafić na przebiegi sprzed wielu lat. Oczywiście należy wtedy poprawiać - jak wyżej maro21 pisał, dobrze jest sprawdzić różne podkłady. A np. archiwalna ortofotomapa z Geoportalu może wyjasnić, skąd i z kiedy wziął się taki a nie inny przebieg rzeki w OSM.
Jeśli ortofotomapa geoportalowa i LIDAR pokazują coś innego to wierzyłbym ortofotomapie. Jest częściej aktualizowana.

Trudno powidzieć, np. dla mnie ta opcja to znak, by zestaw zmian ominąć, a nie sprawdzić.

Dzięki za odpowiedzi. Mocno rozjaśniło mi to sytuację.

Niestety na terenach, które chcę zmapować ortofotomapa nic nie da, bo to głównie zalesione obszary górskie.
Za to na lidarze bardzo dobrze widać wszystkie koryta. Zauważyłem też, że w BDOT10k rzeki idealnie pokrywają się z korytami widocznymi na lidarze.

Można mapować budynek jako relację?
https://www.openstreetmap.org/relation/10688146

W przypadku budynków relacje multipolygon przydają się do wycinania dziur (czyli jest wtedy linia/linie z rolą inner).
Multipolygony bez dziur w kontekście budynków nie są użyteczne moim zdaniem.
Takie multipolygony złożone tylko z linii outer mają w ogólności dwa zastosowania:

  • gdy faktycznie jest geometrią złożoną z wielu wielokątów
  • gdy pojedyncza linia przekraczałaby limit 2000 węzłów (jakieś wielkie lasy, granice (choć tutaj jest type=boundary zamiast type=multipolygon, ale zachowuje się podobnie)

W przypadku iD problem jest taki, że nie potrafi on poprawnie przeprowadzać łączenia obszarów, robi to w dziwny sposób i rezultatem często jest taki zbyteczny multipolygon.

Ktoś może powiedzieć co to za obiekt i do czego służy? https://www.openstreetmap.org/relation/5304

Ciekawy pomysł na uniknięcie cięcia dróg, ale dziś, przy takiej liczbie tagów opisujących drogi, już by się nie sprawdził.
Wszystkie takie relacje można skasować.

Jak się zapatrujecie na takie schody łączące dwie uliczki? Dawać łączniki w postaci highway=footway, czy darować sobie i od ulicy do ulicy prowadzić tylko highway=steps?

https://www.openstreetmap.org/way/793527309/history

Ja daję takie łączniki highway=footway przed i za schodami. highway=steps tylko tam gdzie są schody. Ale dla spocznika nie daję osobnej ścieżki. Warto jeszcze dodać znacznik incline do schodów.

Czynię tak samo jak maro21 :slight_smile:

Czy mapujecie ogrodzenia i bramy/szlabany grodzonych osiedli?

Tak, jak najbardziej to przydatna informacja. Jakiś czas temu odwiedzałem kolegę. Był pod wrażeniem że trafiłem pod drzwi bez telefonu do niego, bo inni się gubili :smiley:

Jeśli widać na ortofoto ogrodzenie działek prywatnych, to też czasami je mapuję.

Dzięki. W moim przypadku ortofoto + wizja lokalna. Czy w przypadku chodników które są przedzielone bramką z domofonem też wstawiać barrier:gate?

Tak, barrier=gate. Warto też rozdzielić drogę/scieżkę przed i za tą bramką i ustawić dostęp na private, jeśli jest zamknięta.