JOSM - różne sprawy, porady

A co to za pliki .osm, które chcesz wgrywać na serwery bez żadnej modyfikacji?

Np: adresy: https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.08/50.124683/19.423872

Poza tym nie lubię JOSM, jak jest coś do poprawy, to wolę zrobić to w ID.

Tam są adresy wraz z budynkami (łącznie). Wszystko trzeba przed wgraniem zweryfikować, bo dane o budynkach są stare i zawierają te już wyburzone, a adresy potrafią się duplikować oraz wymagać np. poprawy nazwy ulicy. A jeśli gmina ma ewidencję adresową na e-mapa.net to tam dane są aktualne i stamtąd należy je pobierać.

Wgranie tych danych bez weryfikacji to import i podlega zwyczajowym regułom importowym w osm.
Możliwe więc, że brak możliwości uploadu zaraz po wczytaniu pliku od JOSM to forma zabezpieczenia przed takimi importami.

Też podpisuję się pod tym co maraf24 napisał.
Gdy kiedyś tracerem2 robiłem ~11k budynków w Starogardzie Gdańskim, zajęło mi to tydzień wieczornych sesji mapowania, może trochę mniej. Ale wyłapałem wtedy wiele rzeczy, których importując automatem bym nie zauważył.

Dokładnie, budynki.openstreetmap.org.pl to świetne narzędzie ale trzeba mieć świadomość że korzystanie z niego nie może się ograniczyć jedynie do pobrania danych i wysłania ich od razu na serwer.
Przy adresach punktem obowiązkowym jest co najmniej przejrzenie i zamiana wszystkich gen. w Generała, płk. w Pułkownika (uwaga też na formy żeńskie bo bywa również np. Porucznik Janiny Lewandowskiej !) a ks. w Księdza, przy św. już jest dużo gorzej bo to to może być zarówno Świętego jak i Świętej lub Świętych.
Sporo jest też pułapek w stylu „rynek Rynek 1” lub „aleja Aleje Krakowskie 5” co związane jest ze strukturą danych w PRG. Ostatni punkt to podwójne spacje (często występują przy np. Plac).

Mimo że nie uważam JOSM za jedyny słuszny edytor ale korygowanie danych w ID na większą skalę jest praktycznie niewykonalne.

Skąd od razu podejrzenia o masową edycję czy importy? Czy jak po drodze zobaczyłem osiedle 5 nowych domów i po powrocie mam ochotę wprowadzić ich adresy to muszę to robić ręcznie?

Zaraz że podejrzenia - wykorzystałem okazję do zamieszczenia na forum wskazówek jak bezpiecznie korzystać z narzędzia :slight_smile:

Adresy możesz tak “zaimportować”, pamiętaj tylko by przed ich wgraniem wczytać do JOSMa dane dla tego obszaru (i okolic) - dzięki temu JOSM będzie miał szanę na wykrycie duplikatów.

Fakt, że JOSM nie pozwala z automatu wgrać pliku *.osm (,not a bug, a feature’') zmylił mnie na tyle, że wczytałem go kilka razy (bo myślałem, że nie zadziałało), a jak w końcu udało mi się coś wgrać, to okazało się, że są w bazie 3 idealnie pokrywające się duplikaty… być może nawet pojawił się jakiś komunikat ostrzegawczy, ale w niego nie uwierzyłem :slight_smile: Człowiek cały czas się uczy.

Czy ktoś potrafi podpiąć w JOSM geoportalowy WMS Państwowego Rejestru Granic?

Z granicami czy adresami? Bo z adresami to mam tutaj:

wms_endpoint:http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaPunktowAdresowych

Granice mam skonfigurowane jak poniżej:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGiK/PRG/WMS/Boundaries?REQUEST=GetMap&SERVICE=WMS&TRANSPARENT=TRUE&FORMAT=image/png8&VERSION=1.3.0&LAYERS=Granice_obrebow_ewidencyjnych,Granice_jednostek_ewidencyjnych,Granice_gmin,Granice_powiatow,Granice_wojewodztw,Granice_panstwa,PunktyGraniczne&STYLES=,,,,,,&EXCEPTIONS=xml&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Trzeba mieć tylko projekcję ustawioną na PUWG.

A drugi powód niedziałania, gdy się to próbuje zrobić na podstawie informacji z Geoportalu, to brak dopisania na końcu User-Agent.

Dzięki, wychodzi na to, że w tym to rzecz. A żadna chyba inna warstwa, jaką miałem skonfigurowaną, tego kawałka nie zawiera.

Apple zrobiło styl do JOSM-a pomagający m.in. wychwycić różne błędy
https://github.com/osmlab/applepaintstyles/wiki/JOSM-MapCSS-Paint-Style-Wiki

Szukałem, czytałem, ale nie ma, albo nie wiem czego szukać, może poradzicie. Proszę o wyrozumiałość, jestem początkujący.

Wziąłem się za katalogowanie starych kapliczek, figur przydrożnych w mojej okolicy. Robię to excelu, każda kolumna to konkretny tag oraz jego wartość (typu historic=wayside_shrine, inscription=, start_date=, itp.), do tego mam współrzędne kapliczki zczytane z exif zdjęcia. Wszystko działa fajnie, tj. po imporcie xls lub csv do JOSM tworzą mi się punkty z nowymi kapliczkami, ale co w przypadku, gdy chcę zaktualizować dane istniejącej w OSM kapliczki. Każdy węzeł w OSM ma swój unikatowy numer. Może da się do jakoś wykorzystać?, “powiedzieć” JOSM, coś w stylu: “to jest numer węzła, nie twórz nowego który będzie kapliczką tylko zaktualizuj, a pozostałe bez numerów utwórz” :slight_smile: ?

Hej! Ja akurat też często korzystam z Excela, więc jest nas dwóch :smiley:

Ja zrobiłbym następująco.
Po zaimportowaniu węzłów do JOSM do tej samej warstwy ściągasz (w trybie eksperckim) wszystkie istniejące w tym obszarze kapliczki - to wklejasz do pola *zapytanie Overpass *poprzez opcję pobieranie przez API Overpass:

[out:json][timeout:925];
// gather results
(
  // query part for: “historic=wayside_shrine”
  node["historic"="wayside_shrine"]({{bbox}});

);
// print results
out body;
>;
out skel qt;

Po zaciągnięciu danych z serwera w oknie Zaznaczenie (Alt+Shift+T) dajesz wyszukiwanie i wpisujesz

new historic=wayside_shrine 

To wyszuka Ci wszystkie “nowe” kapliczki które chcesz właśnie dodać. Teraz jedziesz obiekt po obiekcie i sprawdzasz gdzie powstanie węzeł z nową kapliczką. Jeśli trafi ona blisko już istniejącej, wiesz że dodając nowy węzeł najprawdopodobniej zdublowałbyś już istniejący. Jeśli nowy nie ma żadnych nowych tagów możesz go usunąć a jeśli ma jakieś dodatkowe to najlepiej jak scalisz oba węzły (zaznaczasz oba węzły i dajesz z klawiatury M-połącz węzły), w ten sposób stary węzeł zostanie uzupełniony o tagi z nowego węzła. W przypadku konfliktu wartości w tagach JOSM spyta Cię którą wartość wybrać. Jak dojedziesz do końca listy masz pewność że nic nie zdublowałeś.

Jak w JOSM narysować dwie równoległe linie w zadanej odległości? Jak sobie z tym radzicie? Rzecz trywialna w CAD a w JOSM nie mogę znaleźć takiego narzędzia.

Jest przycisk z dwoma liniami “make parallel copies” (shift + p).

Być może musisz włączyć tryb ekspercki by go zobaczyć.

Korzystając z funkcji o której pisał Mateusz obserwuj dolny pasek narzędzi - będziesz widział tam linijkę podającą bieżącą odległość jednej linii od drugiej.

O super. Wielkie dzięki. O to właśnie chodziło :slight_smile: