A co to za pliki .osm, które chcesz wgrywać na serwery bez żadnej modyfikacji?
Np: adresy: https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.08/50.124683/19.423872
Poza tym nie lubię JOSM, jak jest coś do poprawy, to wolę zrobić to w ID.
Tam są adresy wraz z budynkami (łącznie). Wszystko trzeba przed wgraniem zweryfikować, bo dane o budynkach są stare i zawierają te już wyburzone, a adresy potrafią się duplikować oraz wymagać np. poprawy nazwy ulicy. A jeśli gmina ma ewidencję adresową na e-mapa.net to tam dane są aktualne i stamtąd należy je pobierać.
Wgranie tych danych bez weryfikacji to import i podlega zwyczajowym regułom importowym w osm.
Możliwe więc, że brak możliwości uploadu zaraz po wczytaniu pliku od JOSM to forma zabezpieczenia przed takimi importami.
Też podpisuję się pod tym co maraf24 napisał.
Gdy kiedyś tracerem2 robiłem ~11k budynków w Starogardzie Gdańskim, zajęło mi to tydzień wieczornych sesji mapowania, może trochę mniej. Ale wyłapałem wtedy wiele rzeczy, których importując automatem bym nie zauważył.
Wszystko trzeba przed wgraniem zweryfikować, bo dane o budynkach są stare i zawierają te już wyburzone, a adresy potrafią się duplikować oraz wymagać np. poprawy nazwy ulicy.
Dokładnie, budynki.openstreetmap.org.pl to świetne narzędzie ale trzeba mieć świadomość że korzystanie z niego nie może się ograniczyć jedynie do pobrania danych i wysłania ich od razu na serwer.
Przy adresach punktem obowiązkowym jest co najmniej przejrzenie i zamiana wszystkich gen. w Generała, płk. w Pułkownika (uwaga też na formy żeńskie bo bywa również np. Porucznik Janiny Lewandowskiej !) a ks. w Księdza, przy św. już jest dużo gorzej bo to to może być zarówno Świętego jak i Świętej lub Świętych.
Sporo jest też pułapek w stylu „rynek Rynek 1” lub „aleja Aleje Krakowskie 5” co związane jest ze strukturą danych w PRG. Ostatni punkt to podwójne spacje (często występują przy np. Plac).
Poza tym nie lubię JOSM, jak jest coś do poprawy, to wolę zrobić to w ID.
Mimo że nie uważam JOSM za jedyny słuszny edytor ale korygowanie danych w ID na większą skalę jest praktycznie niewykonalne.
Skąd od razu podejrzenia o masową edycję czy importy? Czy jak po drodze zobaczyłem osiedle 5 nowych domów i po powrocie mam ochotę wprowadzić ich adresy to muszę to robić ręcznie?
Skąd od razu podejrzenia o masową edycję czy importy? Czy jak po drodze zobaczyłem osiedle 5 nowych domów i po powrocie mam ochotę wprowadzić ich adresy to muszę to robić ręcznie?
Zaraz że podejrzenia - wykorzystałem okazję do zamieszczenia na forum wskazówek jak bezpiecznie korzystać z narzędzia
Adresy możesz tak “zaimportować”, pamiętaj tylko by przed ich wgraniem wczytać do JOSMa dane dla tego obszaru (i okolic) - dzięki temu JOSM będzie miał szanę na wykrycie duplikatów.
Adresy możesz tak “zaimportować”, pamiętaj tylko by przed ich wgraniem wczytać do JOSMa dane dla tego obszaru (i okolic) - dzięki temu JOSM będzie miał szanę na wykrycie duplikatów.
Fakt, że JOSM nie pozwala z automatu wgrać pliku *.osm (,not a bug, a feature’') zmylił mnie na tyle, że wczytałem go kilka razy (bo myślałem, że nie zadziałało), a jak w końcu udało mi się coś wgrać, to okazało się, że są w bazie 3 idealnie pokrywające się duplikaty… być może nawet pojawił się jakiś komunikat ostrzegawczy, ale w niego nie uwierzyłem Człowiek cały czas się uczy.
Czy ktoś potrafi podpiąć w JOSM geoportalowy WMS Państwowego Rejestru Granic?
Z granicami czy adresami? Bo z adresami to mam tutaj:
wms_endpoint:http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaPunktowAdresowych
Granice mam skonfigurowane jak poniżej:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGiK/PRG/WMS/Boundaries?REQUEST=GetMap&SERVICE=WMS&TRANSPARENT=TRUE&FORMAT=image/png8&VERSION=1.3.0&LAYERS=Granice_obrebow_ewidencyjnych,Granice_jednostek_ewidencyjnych,Granice_gmin,Granice_powiatow,Granice_wojewodztw,Granice_panstwa,PunktyGraniczne&STYLES=,,,,,,&EXCEPTIONS=xml&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Trzeba mieć tylko projekcję ustawioną na PUWG.
A drugi powód niedziałania, gdy się to próbuje zrobić na podstawie informacji z Geoportalu, to brak dopisania na końcu User-Agent.
A drugi powód niedziałania, gdy się to próbuje zrobić na podstawie informacji z Geoportalu, to brak dopisania na końcu User-Agent.
Dzięki, wychodzi na to, że w tym to rzecz. A żadna chyba inna warstwa, jaką miałem skonfigurowaną, tego kawałka nie zawiera.
Apple zrobiło styl do JOSM-a pomagający m.in. wychwycić różne błędy
https://github.com/osmlab/applepaintstyles/wiki/JOSM-MapCSS-Paint-Style-Wiki
Szukałem, czytałem, ale nie ma, albo nie wiem czego szukać, może poradzicie. Proszę o wyrozumiałość, jestem początkujący.
Wziąłem się za katalogowanie starych kapliczek, figur przydrożnych w mojej okolicy. Robię to excelu, każda kolumna to konkretny tag oraz jego wartość (typu historic=wayside_shrine, inscription=, start_date=, itp.), do tego mam współrzędne kapliczki zczytane z exif zdjęcia. Wszystko działa fajnie, tj. po imporcie xls lub csv do JOSM tworzą mi się punkty z nowymi kapliczkami, ale co w przypadku, gdy chcę zaktualizować dane istniejącej w OSM kapliczki. Każdy węzeł w OSM ma swój unikatowy numer. Może da się do jakoś wykorzystać?, “powiedzieć” JOSM, coś w stylu: “to jest numer węzła, nie twórz nowego który będzie kapliczką tylko zaktualizuj, a pozostałe bez numerów utwórz” ?
Hej! Ja akurat też często korzystam z Excela, więc jest nas dwóch
Ja zrobiłbym następująco.
Po zaimportowaniu węzłów do JOSM do tej samej warstwy ściągasz (w trybie eksperckim) wszystkie istniejące w tym obszarze kapliczki - to wklejasz do pola *zapytanie Overpass *poprzez opcję pobieranie przez API Overpass:
[out:json][timeout:925];
// gather results
(
// query part for: “historic=wayside_shrine”
node["historic"="wayside_shrine"]({{bbox}});
);
// print results
out body;
>;
out skel qt;
Po zaciągnięciu danych z serwera w oknie Zaznaczenie (Alt+Shift+T) dajesz wyszukiwanie i wpisujesz
new historic=wayside_shrine
To wyszuka Ci wszystkie “nowe” kapliczki które chcesz właśnie dodać. Teraz jedziesz obiekt po obiekcie i sprawdzasz gdzie powstanie węzeł z nową kapliczką. Jeśli trafi ona blisko już istniejącej, wiesz że dodając nowy węzeł najprawdopodobniej zdublowałbyś już istniejący. Jeśli nowy nie ma żadnych nowych tagów możesz go usunąć a jeśli ma jakieś dodatkowe to najlepiej jak scalisz oba węzły (zaznaczasz oba węzły i dajesz z klawiatury M-połącz węzły), w ten sposób stary węzeł zostanie uzupełniony o tagi z nowego węzła. W przypadku konfliktu wartości w tagach JOSM spyta Cię którą wartość wybrać. Jak dojedziesz do końca listy masz pewność że nic nie zdublowałeś.
Jak w JOSM narysować dwie równoległe linie w zadanej odległości? Jak sobie z tym radzicie? Rzecz trywialna w CAD a w JOSM nie mogę znaleźć takiego narzędzia.
Jest przycisk z dwoma liniami “make parallel copies” (shift + p).
Być może musisz włączyć tryb ekspercki by go zobaczyć.
Jak w JOSM narysować dwie równoległe linie w zadanej odległości?
Jest przycisk z dwoma liniami “make parallel copies” (shift + p).
Korzystając z funkcji o której pisał Mateusz obserwuj dolny pasek narzędzi - będziesz widział tam linijkę podającą bieżącą odległość jednej linii od drugiej.
O super. Wielkie dzięki. O to właśnie chodziło