RGZ otvorio registar prostornih jedinica - plan za import

Svaka čast, neumoran si.

Čini mi se da se posle ažururanja adminsitrativnih granica pojavilo dosta adminsitrativnih jedinica iz okolnih zemalja koje su zašle u okvir naše teritorije.

Na http://editor.osmsrbija.iz.rs/?dataset=srbija-administrativne-granice gde je filter granica Srbije se vidi dosta stranih objekata na mapi.

Možda nešto nije ažurirano?

Update: uradio sam video uputstvo (day 19 karantina:D), mislim da ima dosta prednosti - plastično pokaže ceo proces conflate-ovanja granica, možda pokupite usput i neke fore koje niste znali, i poslednje - ako niste nikad koristili JOSM, da vidite kakav je osećaj otprilike.

https://peertube.live/videos/watch/d5ef0a85-2578-4c7d-8430-1395e853eca7
https://vimeo.com/401994061 (dupli link, ako zub vremena odnese ovaj prvi)

Imamo dva prepletanja (claimed boundaries nam se ne slažu) - 1) sa Kosovom oko Kopaonika , i 2) sa Hrvatskom na dva-tri mesta, oko onih Ada.

Ovde mogu da se vide duple granice:

Ako su ti te administrative jedinice iz drugih zemalja koje upadaju u Srbiju neke od ovih odavde, to je onda nesrećno, ali očekivano. Prosto zato što query vidi srpsku granicu i onda vidi te admin. jedinice koje su delom unutar naše granice i misli da su naše:) Ako mi pokažeš query, možemo da radimo zajedno da ga popravimo. Ako nije zbog toga (npr. na ovom tvom linku ja vidim da piše “Grandas de Salime” što nema nikakve veze sa vezom:), onda ne znam šta bi moglo biti (ali ne vidim kako je povezano sa ovim granica što radim)

Uf, misliš da ja nisam imao svojih sumnji dok sam ovo peglao?:slight_smile: Ja ovde vidim dva pravca - ili “priznajemo” te autoritativne podatke kao dobre, ili ne? Ako ih priznajemo, onda možemo da se cimamo da ih napravimo kako su tačno, ili da ih odokativno unesemo. Trenutno su “good enough”, i ostavljeno je da ih budži ko hoće, kad hoće. Verovatno će RGZ da ih menja, ali šta da se radi (koliko sam razumeo Nemanju na Telegramu, nemaju nameru da ukidaju gap-ove jer ne zavisi od njih). Usvajanje ovih podataka ima još jednu prednost, a to je da gradimo međusobno poverenje sa RGZ-om, što nam obostrano koristi, pa možda jednog dana dobijemo i neke druge dataset-ove, npr. ulice;)

Evo sad ću da okačim nešto oko etimologije, ali u principu - svako radi šta misli da ima najviše smisla (ili da će da mu najbolje ubije vreme u samoizolaciji:D)

Meni se čini da ima adminstrativnih jedinica iz svih zemalja sa kojima se graničimo koje nekako uđu u filter po granici.

Overpass Query:

[out:json][timeout:25];
(
area
[“name”=“Србија”]
[admin_level=2]
→ .country;

(
rel(area.country)[admin_level~“.*”] → .relations;
);

);

out;

http://editor.osmsrbija.iz.rs/?dataset=srbija-administrativne-granice

Mislim da se iza tog upita negde krije neki bag. Već sam nekoliko puta kliktao, a vidim da je i Branko, i svaki put iskoči neka druga administrativna jedinica drugde u belom svetu (Ukrajina, Poljska, Italija). Sad mi izbacuje Batote kod Brusa, niđe veze… :frowning:

Probaj ovako nesto:


[out:json][timeout:25];
area["name"="Србија"][admin_level=2] -> .country;
(
  rel["boundary"="administrative"][admin_level](area.country);
);
out;

Izbacio sam zagrade viska i prebacio ovaj “area.country” na kraj i dodao “boundary” i izbacio ovaj regex (ne treba, ti samo zelis postojanje taga “admin_level”). Meni sad vraca samo nase granice (+ ove sto su sporne). Ako radi - ne pitajte me zasto radi, nemam pojma:)

Sredio sam bag. Napravio sam pre neki dan kesiranje upita da rasteretim server pa sam zeznuo u imenovanju kes datoteka. Ucitavalo je u nekim situacijama pogresan kes.

Sredio sam malo i upit po ovom sto je BRanko dao. regex mi treba y aadmin level jer je to u stvari makro pa tu programski menjam vrednosti.

Kako god, i dalje vidim da u upit hvata adminstrativne granice iz okolnih drzava.

Evo naprimer, upit za sve adminstrativne podnivoe za osptinu Kanjiza daje adminstrativne granice iz Madjarske http://editor.osmsrbija.iz.rs/?dataset=srbija-administrativne-granice&admin_level=8&name=%D0%9E%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%9A%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D0%B6%D0%B0

Хм, нје ово само до државне границе.
Ево и за Стару Пазову приказује да њој припадају Земун и Батајница.

http://editor.osmsrbija.iz.rs/?dataset=srbija-administrativne-granice&admin_level=8&name=%D0%9E%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%20%D0%9F%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0

Uf, nikad nisam ovo video. Jedino što mi pada na pamet je da koristiš ovde “area” pojam za koji Overpass ne garantuje da će da bude baš tačan kao relation (ovde piše “Area creation depends on some specific extraction rules, there’s no area counterpart for each and every OSM way or relation!”). Našao sam na još jedan primer - naselje “Vizić”. Kao da area koji Overpass izgeneriše zahvati još malo nešto. Deluje da ovaj lik ima sličan problem, ali nijedno rešenje odande nisam uspeo da namestim da radi:
https://stackoverflow.com/questions/46154001/overpass-turbo-relations-inside-area

Međutim, ovo ovde pitanje https://help.openstreetmap.org/questions/63677/overpass-api-fetch-country-regions-where-no-subarea-relation mi je dalo ideju, možda da koristiš spuštanje rekurzijom da izvučeš sve podrelacije, npr:


[out:json][timeout:25];
rel[name="Општина Стара Пазова"][admin_level=8][boundary=administrative]->.c;
.c >>;
(._;>;);
out;

Ne znam tačno kako ti radi onaj program, ali ovo se ne generalizuje kada tražiš sve sublevele ispod države ili okruga, čini mi se (ne možeš da kontrolišeš šta sve dobiješ, možeš i admin_level=10 da dobiješ i ko zna još kakve relacije). Možda može ovakav budž da se za bilo šta izvuče bilo šta ispod njega:


[out:json][timeout:25];
// Prvo dohvatimo sve granice u sidu
rel[name="Сремски управни округ"][admin_level=6][boundary=administrative]->.rel_okrug;
.rel_okrug >> ->.all_boundaries_in_okrug;
// Onda dohvatimo samo ono sto nas zanima (opstine u Sidu) (e, ali ovo moze da vrati i neke dodatne greskom!)
area[name="Сремски управни округ"][admin_level=6][boundary=administrative]->.okrug;
rel(area.okrug)[admin_level=8][boundary=administrative]->.samo_opstine;
// Na kraju uradimo presek ova dva
rel.samo_opstine.all_boundaries_in_okrug;
(._;>;);
out;

Probaću. Ovo sam primetio sada. Ranije se nije ovako ponašalo pa sam pomislio da je zbog izmena administrativnih granica koje su nedavno rađene.

Naiđoh nanešto čudno sa MZ Mokra Gora. Čini se da u OSM nije dobro ucrtana granica.

Na https://overpass-turbo.eu/ sam pustio upit

[out:json];
relation[name="Мокра Гора"][type="boundary"];
out geom;

I dobio ovakvu sliku:

A na RGZ je granica ovakva:

Izgleda da je na OSM samo naselje Mokra Gora označeno kao mesna zajednica. MZ obuhvata i naselja Kršanje, Kotroman i Panjak.

Može li neko ovo da sredi? Ja baš i nisam vičan menjanju relacija a pogotovo zaizirem kad je granica u pitanju. Zatrebalo mi da prikažem granicu MZ.

Koliko vidim, granice Mokre Gore - naselja (admin_level=9) su dobro ucrtane i slažu se sa onim na a3.geosrbija.rs. Hoćeš da napravim novi entitet (Mokra Gora, kao admin_level 10, tj. mesna zajednica) koji obuhvata još i Kršanje, Kotroman i Panjak? Čisto da potvrdim pre nego što nešto uradim pogrešno?:slight_smile:

Inače, vidim tu još dosta primera gde su (ovako definisane) mesne zajednice veće površine nego naselja (npr. Zaovine obuhvataju i Konjsku Reku…), pa se pitam koliko ovo sa mesnim zajednicama koje su admin_level 10 ima smisla:D (stara priča, možda bolje da je ne pokrećemo opet:D)

Da, treba mi granica mesne zajednice koja obuhvata ova 4 naselja.

Mislim da nije toliko bitna hijerarhija pogotovo što zvanično ima i ovakvih i onakvih slučajeva. Sve dok je naselje 9 a mz 10, to je ok. Renderovaće kome kako treba.

Svakako nema smisla da se oslanjamo na to da li je naselje deo MZ ili je MZ deo naselja.

Proveri jel to to: https://www.openstreetmap.org/relation/11312911

Jeste, bravo! :slight_smile:
Hvala!

[out:json];
(
relation[name=“Мокра Гора”][type=“boundary”] → .out;
relation[name=“Кршање”][type=“boundary”] → .out;
relation[name=“Котроман”][type=“boundary”] → .out;
relation[name=“Пањак”][type=“boundary”] → .out;

);
out geom;

@Pedja, @Branko Kokanovic, @Duja

Zeleo bih da dodam geo maping i mapu ove demo aplikacije: https://housing-spa.firebaseapp.com/
Angular 10 + Asp.net Core 3.1 + Entity Framework
https://www.youtube.com/playlist?list=PL_NVFNExoAxclqXo9fLAeP0G2Qp56Fu8C

Zeleo bih da napravim nesto slicno sajtu:
https://www.halooglasi.com/nekretnine -normal (non map search)
https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova?display=map - map based.

Sajt bi bio generalnu i specijalizovanu prodaju (stvari, stanova, kola itd) rentiranje, lizing, poducavanje, biznis direktorijum itd.
Zeleo bih da se koriste geojsno podaci https://geosrbija.rs/en/ ili sta god je javno dostupno i da kosta djabe ili malo.

Hteo bih mapu da dalje unapredim da ima zoom in/out i klasterizaciju zasnovanu na primer na DBScan algoritmu:

https://en.wikipedia.org/wiki/DBSCAN

https://www.youtube.com/watch?v=J8A9IBJzgnM&ab_channel=eMWe
Narocito volim ovaj zoom efekt.
https://youtu.be/J8A9IBJzgnM?t=192

I have a code from this video presentation (written in javavascript and google map js library which needs to be converted into Angular)
Imam kod iz ove prezentacije (javascript - ovo treba da se pretvori u plug-in za Angular map komponenentu)

Nisam siguran da je je Rest API https://rest.geosrbija.rs/api/arpj/v1/doc dostupan nekome van administrativnih firmi u okviru Srbije.

Znam da postoji NPM javascript paket za DBScan
https://gis-ops.github.io/dbscan-clustering/ >> kod: https://github.com/gis-ops/dbscan-clustering

Voleo bih da mogu da lociram manja naselja kao npr: Beograd / Opština Novi Beograd / Blok 24 (Super Vero) kao na primer na ovoj strani.
https://www.halooglasi.com/nekretnine

Pa javite ko bi mogao da odradi ovaj posao na radoslav AT everestkc DOT net

Hvala
Raca

I have been asked to discuss my opinion here in the forum because of my comment at the amendment https://www.openstreetmap.org/changeset/102256891. (I apologise in advance for the incorrect abbreviations in the key during the discussion there).
You are discussing the use of a key to describe the political structure in the country. References are now written with ref::. Thus it is not relevant from which language the name comes, but in which country the key is used. As far as I know, ref:RS:maticni_broj would be correct instead of ref:sr:maticni_broj.
Since I don’t speak your language, I had to resort to the help of the Google Translator, even though I don’t always trust its results.

Замољен сам да овде на форуму расправим своје мишљење због мог коментара на амандман хттпс://ввв.опенстреетмап.орг/цхангесет/102256891. (Извињавам се унапред због нетачних скраћеница у кључу током тамошње дискусије).
Разговарате о употреби кључа за описивање политичке структуре у земљи. Референце су сада написане са реф: <код државе према ИСО-3166 алпха-2>: <име>. Стога није важно из ког језика долази то име, већ у којој се земљи користи кључ. Колико знам, реф: РС: матицни_број би био тачан уместо реф: ср: матицни_број.
Будући да не говорим ваш језик, морао сам да прибегнем помоћи Гооглетранслатора, иако не верујем увек његовим резултатима.

What you are saying makes sense and should be easily fixed. Thanks for raising it, I guess no one was paying attention to this. I would wait until Opaky finishes tidying it up now. We plan to run validation and to calculation how precise we are to official data and at that point, we can do this tag rename. I hope you are OK with it.

Ima smisla to što kažete, niko nije obraćao pažnju na ovo izgled. Kada odradimo još jedan prolaz koji sada radi Opaky, odradićemo provere i izračunati kako stojimo u odnosu na RGZ, pa ćemo tad i ovo popraviti. Nadam se da je to OK.

Of course, the change can be made after the final acceptance. Good luck with the implementation.

Наравно, промена се може извршити након коначног прихватања. Сретно са имплементацијом.

Peđa je ukazao da nam je postojeći “ref:sr:maticni_broj” losa konvencija. Hajde da pokrenem temu kako želimo da ga preimenujemo. Kad se dogovorimo, lako ću automatizovano prebaciti. Možemo ići sa:

  1. ref:RS:maticni_broj (prednost: boundary wayovi se nikako ne mešaju sa drugim stvarima i svakako je jednoznačno određen entitet. Takođe sve entitete (naselja, gradove, opstine…) ostavljamo uniformne (svi imaju isti tag). Mane je što ne prati predloženu novu konvenciju

  2. ref:RS:naselje_mb za admin 9, ref:RS:opstina_mb za admin_level 8, ref:RS:grad_mb za admin_level 7, ref:RS:okrug_mb za admin_level 6, ref:RS:pokrajina_mb za admin_level 4. Ovde je prednost što prate imenovanje “ref:RS:”, ali po cenu većeg broja tagova. Takođe, kao što znate, neki gradovi i opštine su izmešani, pa to može dovesti do konfuzije kada se čita tag.

  3. nešto treće sa “ref:RS:rgz:mb” ili tako nešto, ali to nek predloži ko želi:)

Ja sam lično za #1