Właśnie że to trzeba przerysować, ale na podstawie ISOK (i orto), a nie z tych danych, gdyż różnice są zbyt duże.
Miejscami zgrubny przebieg MPHP jest pewnie spowodowany tym, że skala opracowania to 1:50k. Jaka jest skala OSM - trudno powiedzieć, ale coś odpowiadającego BDOT-owemu 1:10k powinno być minimum dla danych, które nie będą przez nas uznawane za przybliżone.
Przeglądać pliki shp najwygodniej w QGIS-ie, parę wkazówek:
- kodowanie znaków to Windows 1250
- dla odniesienia można sobie podpiąć OSM (wtyczka QuickMapServices) oraz ortofoto Geoportalu (jako warstwę WMTS, adres lub tutoriale znajdziesz w internecie).
Ja znalazłem niedokładności w przebiegu Kanału Leniwego ( https://www.openstreetmap.org/way/516720248 ), który jest oznaczony jako Kanał Ściekowy w MPHP.
Rzeczywiście, nie zauważyłem skali tych danych. Zmyliło mnie to, że na serwerze WMS są dostępne warstwy w skali 1:10000.
WMS: https://wody.isok.gov.pl/gpservices/KZGW/ISOK_MPHP/MapServer/WMSServer
Napisałem zgłoszenie o udostępnienie tych dokładniejszych danych. Może to coś da.
Do konwersji SHP użyłem ogr2ogr (konwersja układu współrzędnych PUWG-92 (EPSG:2180) → WGS84) i później wczytałem plik do JOSM z wykorzystaniem dodatku OpenData. Działa to dość sprawnie i da się zapisać do pliku OSM. Niestety konieczna by była jeszcze konwersja tagów na wspierane przez OSM.
Czy da się w JOSM podłączyć do WMS/WMTSa BDOT10k? Próbuję to zrobić, ale za każdym razem dostaję błąd.
Czy ktoś mógłby rzucić okiem na ten fragment:
Reszta mapy Dolnego Śląska wyświetla się poprawne. Wygląda jakby coś zasłaniało wszystko z tego obszaru. Tylko POI wyświetla się poprawnie.
Tutaj ten sam fragment w OSM.
Wygląda na to, że tak.
Poprawiłem z doskoku cztery gimnazja w okolicy, które przekształciły się w szkoły podstawowe. Może jakaś ogólnokrajowa akcja aktualizacji nazw nieistniejących już gimnazjów? Niestety, nic nie da się zrobić automatem (oprócz wyszukania oczywiście).
Wymęczyłem zapytanie w overpass, ale zwraca podejrzanie mało wyników, pewnie da się je zrobić lepiej.
Najlepiej pewnie by to było zrobić w MapRoulette. Choć nie wiem, czy nie podzielić tego na województwa / grupy po kilka województw.
Problemem jest też istny bajzel w informacjach na temat szkół, które można znaleźć w internecie. Często miałem kłopot ze znalezieniem co się z gimnazjum stało - czy przekształciło się w podstawówkę, czy liceum, czy może w ogóle budynek leży odłogiem.
Twoje zapytanie zwraca mało wyników, bo powinno być [“name”~“gimnazj”,i]
Literka “i” oznacza ignorowanie wielkości znaków, a skrócenie wzorca spowoduje także znalezienie takich nazw jak “ponadgimnazjalnych”, które również są do aktualizacji.
Może przy poprawianiu szkół powinniśmy też zrobić akcję uzupełniania ich? Dane kontaktowe, isced:level=* i inne udokumentowane na Wiki - oraz infrastruktura wokół jak boiska, place zabaw czy siłownie plenerowe.
https://www.openstreetmap.org/way/673008715/history
Tam jest łącznik między budynkami. Ten kawałek drogi chyba nie zasługuje na miano tunelu?
W najgorszym razie tunnel=building_passage, ale lepiej chyba samo covered=yes.
Zerknie ktoś na https://www.openstreetmap.org/changeset/83236960 i https://www.openstreetmap.org/changeset/83233645 (a przy okazji na kilka pozostałych edycji tego użytkownika) - user dodaje military=barracks (i podobne “wojskowe” tagi) do niektórych budynków i dość dziwnie to tłumaczy (do przeczytania pod tymi changesetami).
Kolega @cedaros zwrócił się w komentarzu o źródło tych zmian, jednak nie dostał odpowiedzi. Dodatkowo, autor w #83233645 przyznał się do pomylenia działek…
Na moje oko jest to naruszenie zasady “Nie mapuj tymczasowych wydarzeń i tymczasowych obiektów” https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#Don.27t_map_temporary_events_and_temporary_features nie wspominając już o nadgorliwym/błędnym tagowaniu.
Wycofałem te dwie edycje. Na wcześniejszej oznaczył jako teren wojskowy coś, co jest opisane jako obiekt wodociągowy w topo geoportalu - też to wycofałem.
Wielkie dzięki!
Ja wycofałem jeszcze zestaw #81425734 (https://overpass-api.de/achavi/?changeset=81425734) gdzie na terenie byłej cukrowni (obecnie szuwary i mokradła) dodał fake’ową osadę wojskową (z bunkrami, strzelnicą i checkpointami)…
Mam przeczucie, że jego tłumaczenie pod nowymi zmianami również jest zmyślone.
Pozostają jeszcze inne zmiany tego usera, ale tam potrzeba wiedzy kogoś z terenu, np. w https://www.openstreetmap.org/changeset/81425015 trzeba sprawdzić istnienie tych wszystkich usług (choć wątpię w ich istnienie po umieszczeniu punktu restauracji w budynku, który na ortofoto wygląda jak magazyn…).
Ogólnie rzecz biorąc - wszystkie jego edycje robione są bardzo niedokładnie, a wręcz na odwal.
Myślę, że nie trzeba tam być, żeby widzieć że to fake. Park na budynku, albo browar w budynku mieszkalnym.
Jak coś takiego poprawnie otagować? Z góry dziękuję za pomoc. Wesołych Świąt!
amenity=give_box
grave_candles=only
Tag:amenity=give_box
Świeżo przegłosowany tag.
Przy okazji, ktoś wie jak to nazwać po polsku?
Po polsku to będzie najprościej jednym słowem WYSTAWKA+nazwa wystawianej rzeczy przykładowo Wystawka zniczy Dzięki za pomoc
Gdyby ktoś potrzebował dzbanek albo pokal do piwa to podaję lokalizację: http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=52.11351&lon=15.71468&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF
Można też coś zostawić na przykład ciuchy w Nowosolskiej ciepłej szafce. http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=51.80532&lon=15.71731&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF
give box = uliczna szafa
Dziś natknąłem się na to, że tory CMK (LK nr 4) na odcinku ok. 23 km Idzikowice (https://osm.org/way/338616399) – Strzałki (https://osm.org/way/338615220) są przesunięte o kilkadziesiąt metrów w prawo.
Najpewniej od tego dwuletniego zestawu zmian wykonanym w iD: https://osm.org/changeset/54483566.
Mógłby ktoś przejrzeć i zrewertować do dobrej postaci?
Dziękuję