Nisam se dugo javio, evo novi update:
- Sređena granica sa Rumunijom (oni su imali open dataset isto, jako su slični, nije bilo neslaganja, poklopio sam ga koliko sam mogao)
- Napravio sam program i odlepio gomilu node-ova i way-ova od drugih node-ova, way-ova i relacija (762 komada). Time smo rešili kategorije problema “ERROR_NODE_IN_OTHER_WAYS” i “ERROR_NODE_IN_OTHER_RELATION”
- Sve node-ove koji su imali neke dodatne tagove (semafor i sl.) su ispravljeni isto. Time je rešena kategorija problema “ERROR_UNEXPECTED_TAG” i “ERROR_NODES_WITH_TAGS”
- Popravio sam program da može da conflate-uje way-ove koji su imali više tačaka u OSM-u nego što ih imaju u RGZ-u (nisam taj deo bio ispitao, pa sam ga tek sad uključio). Time je rešena kategorija “ERROR_OSM_WAY_IS_MORE_COMPLEX” (663 way-a).
- Koristio sam novu verziju podataka sa RGZ-a, od marta. Nema nekih velikih promena.
- To je to bilo od lakih stvari. Sve što je ostalo su gap-ovi, koji moraju da se reše ručno. Ja bar ne znam kako, ako neko zna - slobodno!
- Ako treba ja da prelomim, prelamam da nemamo opštine gde nema nijedna druga opština pod gradom (ostavimo grad, izbrišemo opštinu). To ću da radim na dalje. Isto važi i za naselja - gde ima opština samo sa jednim naseljem, da brišemo naselje (to je slučaj danas sa sledećih 8 naselja - Vračar, Zvezdara, Novi Beograd, Rakovica, Savski Venac, Stari Grad, Sevojno i Sremski Karlovci).
Statistike:
- Popeli smo se sa 63% conflated puteva na 69%
- Procenat NEDELJENE terotorije (koja se ne slaže) po svim naseljima je popravljen sa 1.16% na 0.37% (idelno treba da je 0, jelte). 75. percentil je bio 1.098%, sad je 0.011%
- Ne postoji nijedno naselje koje ima grešku veću od 10%
Evo ovde novih fajlova:
Izveštaj conflate-a (šta je urađeno, šta fali i razlog zašto fali)
Statistike naselja (CSV deljenih/nedeljnih površina naselja)
Statistike opština (CSV deljenih/nedeljnih površina naselja)
.shp i .osm (123MB) (Svi generisani shapefile-ovi i .osm fajlovi, za celu Srbiju i po okruzima!)
Šta dalje:
Sredio sam sve programski koliko je moglo. Ostale su teške koske. Ručno sam sredio sve tako da nema nijedno naselje preko 10%. Ako pogledate .csv, ostalo je još 69 naselja koje imaju neslaganje preko 5%, a 532 preko 1%. Svako neslaganje mora da se otvori, dobro razmisli kako da se geometrija najbolje sredi i popravi. Dobra stvar je što je sve odlepljeno, tako da ne morate da se bojite da ćete pomeriti neku ulicu, nacionalni park, semafor, reku… Druga dobra stvar je što kad sređujete jedno naselje, zapravo sređujete i sve susede, tako da će ići duplo brže nego što izgleda:) Sredio sama uputstvo i ažurirao ga. Ako želite da se podelimo, javite se ovde ili na Telegram, rado ću pomoći, objasniti u početku, ali ovo nije posao za jednu osobu sad. Nije ništa ultra komplikovano, ali nije ni da se samo klikće, treba mozak malo uključiti:) Pozivam vas sve - ako neko može da se uključi, bilo bi super!
Uputstvo je ovde: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia/RGZ_Import/Uputstvo
To je to od mene, tu sam da pomognem, ali nemam više šta pametno da radim, osim da generišem ove fajlove iznova i da popravljam ova naselja kad mi je dosadno:)