Пре неколико година сам покушавао да са власником stazeibogaze.info договорим да се промене услови постављања трекова на сајт тако да могу да се користе за ОСМ, али нисмо нашли заједнички језик - чини ми се да није ни схватио о чему сам причао.
У сваком случају OsmAnd је успешно наводио по пешачким стазицама на Авали. Ако заживи унос планинарских/бициклистичких релација можемо лако да генеришемо gpx фајлове и да њих ставимо на неки сајт као прву помоћ.
OsmAnd ne moze da nadje “Pripravnicki istocni”. To je bas steta, posto mi je on ulivao najvise nade da bi mogao da se koristi. Sta mislite, da li je to “bug” (sto relation hiking ne postoji), da prijavim(o) na github-u? Nekako mi logicno da ovakav tip softvera to ima?
Ja nemam. Mislim da je ovaj prvi deo (komunikacija) mnogo tezi nego drugi:) Ali, ako mozes da pokusas - svaka cast!
Vanja, ja nešto gledah sajt PSS i vidim da imaju samo popis planinarskih staza ali ne i trekove (mape staza).
Kako si mislio da dođeš do trekova? Hoćeš lično da prepešačiš i da snimiš? Ako ćeš sam da snimaš trekove onda ti ne treba dozvola od PSS da ih ubaciš u OSM.
Za neke pešačke rute sam uneo znakove kada deluje da su znakovi deo rute ( https://www.openstreetmap.org/relation/10886455 ) . Nisam uspeo da nadjem kako bi se mapirale markacije. Naravno, kada su markacije na svakih par metara nema nekog smisla unošenje ali na nekim našim rutama markacije su na popriličnom razmaku a znači da znaš gde da je očekuješ.
Na biciklističkim rutama koje su obeležene mislim da baš ima smisla da se unose znakovi, mapirao sam veći deo Rute Sava i trudio sam se da unesem lokaciju svakog znaka ( https://www.openstreetmap.org/relation/10833727 ). EuroVelo rute imaju obeleženih par znakova.
Dobili smo odobrenje PSS da se koriste podaci o stazama sa sajta za unapređenje OSM - a. Napravio sam wiki i izvukao staze koje imaju gpx i mogu da se unose. Staze koje su unešene, za sada jedna, imaju OSM relaciju u tabeli. Počeću polako unos pa se javljam uskoro sa nekim updatom. Ukoliko je unošenje staza na OSM nekome zanimljivo javljajte da se organizujemo.
Završena je prva iteracija unošenja staza dostupnih na sajtu Planinarskog saveza Srbije. Unešeno je 80 staza od kojih 12 staza nije unešeno u potpunosti. 6 staza za koje je postojao gpx nisu unešene zbog nedovoljnog poklapanja sa postojećim putevima, nemogućnosti provere bazirane na satelitskim snimcima i osm tragovima ili kvaliteta gpx fajla.
U međuvremenu PSS je dodao 12 novih staza na sajt sa pripadajućim gpx. Nove staze su dodate u tabelu na wiki strani ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia/PSS_staze ). Plan mi je da pratim promene na sajtu PSS i ažuriram stanje u OSM.
Inicijalno sam staze dodavao koristeći kombinaciju iD i Level0 editora. Kasnije sam prešao na korišćenje samo iD editora. Naišao sam na bug u editoru, https://github.com/openstreetmap/iD/issues/7653 . iD editor prilikom svake izmene relacije pokušava da složi elemente relacije u idealan poredak. Problem nastaje u slučaju kada nisu svi elementi relacije učitani. U većini slučajeva mogućnost greške prilikom slaganja elemenata se minimalizuje prethodnim downloadom svih elemenata relacije koja se menja. Plan mi je da pokušam da popravim ovaj bug.
Uneo sam Fruškogorsku transverzalu: https://www.openstreetmap.org/relation/11510161
No, redosled nije dobar (trebalo bi da počne i završi kod Stražilova), delom zbog iD baga a delom jer sam ja preskakao segmente. No, ručno mi se ne preslaže 300 članova. Ako neko ume s JOSM-om…
Pesačke staze su “žive”. Moje iskustvo na Tari, Kopaoniku i Zlatiboru je da su ucrtane staze veoma nepouzdane, čak i one markirane (zarasle, neprohodne, slabo vidljive/obeležene, itd). Takođe nisu sve istog nivoa tehničke težine, neke su veoma nebezbedne ukoliko niste dobro obučeni i nemate odgovarajuću opremu. Vidim da se na OSM koristi T1-T6 gradacija težine. Ja unosim izmene ručno gde naiđem na neku neucrtanu stazu ili vidim da je neka ucrtana, ali jednostavno više ne postoji.
Da li bi imalo smisla pitati PSS ocene težina staza ili nekako prilagoditi opisne ocene koje su dali na stranici?
Da li na OSM ima smisla unositi naziv (možda i kontakt) planinarskog drustva koje odrzava stazu?
Postoji li grupa koja se bavi tematikom neasfaltiranih pešačkih i biciklističkih staza?
Šta je bio izvor biciklističkih staza?