Dokładnie tego co chcesz chyba nie ma.
Wszelkie dane o ruchu pochodzą spoza OSM. Jest pewnie kilka nawigacji, które prowadzą z OSM i mają jakieś źródło danych o ruchu. Np. MAPS.ME albo Yanosik.
Niemniej z tych co znam żadna nie oferuje możliwości wyliczenia trasy lub podglądu natężenia ruchu z danymi historycznymi. Może ktoś inny będzie wiedział.
Oczywiście. Fakt cześciowego zagłębienia tego nie zmienia. Miasto jest tego samego zdania, bo budynek został zaimportowany z jego zasobów. https://goo.gl/maps/ZVpjM5xfyVY5v17Q8
Witam.
Pytanie dość proste:
Jak mam “rozdzielić” budynek na dwa odrębne?
Dla przykładu: budynek był wybudowany w kształcie litery H. Dwa budynki połączone przewiązką. W OSM jest wrysowany jako jeden obiekt. Teraz przewiązkę wyburzono i powstały dwa odrębne, nie związane ze sobą budynki.
Jak zatem rozdzielić obiekt na dwa osobne?
Usunąć cały i wrysować na nowo dwa budynki czy jest inny sposób?
W JOSM takie rzeczy robię poprzez narysowanie dodatkowej linii w miejscu podziału budynku (albo innego wielokąta) a następnie zaznaczam z Shiftem ten budynek i nową linię. Kolejny krok to skrót Alt+X. W efekcie powstają dwa oddzielne budynki z takimi samymi atrybutami.
Jeżeli w środku budynku ma powstać przerwa, to powtarzam operację na nowo utworzonym budynku i niepotrzebną środkową część kasuję.
PS: Nie pamiętam, czy ta funkcja nie pochodzi z jakiegoś dodatkowego plugina.
poprawiasz ręcznie obrys tego starego budynku na taki, jaki teraz jest jeden z tych budynków
jeśli ta druga połowa budynku wygląda tak samo lub jest lustrzanym odbiciem, to zaznaczasz pierwszy budynek, [CTRL]+[C], a potem [CTRL]+[V]. W przypadku lustrzanego odbicia, trzeba wybrać odpowiednią opcję z menu pod prawym klawiszem.
jeśli nie jest, to rysujesz nowy obrys dla drugiej połowy.
Jeśli te budynki po podzieleniu to prostokąty, to nie ma dużo roboty. To z kopiowaniem budynku podałem na wypadek gdyby to były jakieś skomplikowane kształty.
Schody i tarasy zostały zaimportowane przez pomyłkę, czy raczej przez brak uwzględniania typu budynku.
Tak, widziałem takie rozwiązania.
Albo można całość potraktować jako parking piętrowy i dać parking=multi-storey. Przykład z Wrocławia: https://www.openstreetmap.org/way/101663661
Witam. Czy można prosić linka lub informację jak przenieść zaznaczone Punkty na mapie do drugiego telefonu, ktore sobie ustawiłem na wyjazd.
Nie wiem jak ro zrobić.
Chodzi o aplikacje na smartfon OSMAnd. Tam pozaznaczałem punkty i miejsca oraz skonfigurowałem na swóje potrzeby aplikacje na tyle ile mogłem.
Jestem nowy I nie za bardzo wiem jak przenieść dane z tymi zaznaczonymi punktami na drugi telefon tak żeby mieć zabezpieczenie na w razie czego gdyby coś stało się z główny. telefonem który będę używał.
Wykupilem też roczna subskrypcje OSMAnd live jeśli to moze mieć jakieś znaczenie.
Ostatnio szukałem aplikacji z mapami na wyjazd i po przeglądnięciu kilku OsmAnd wydała się najdokładniejsza i spełniająca moje wymagania odnośnie obsługi i interfejsu (chyba że są lepsze).
Witam
Jakiś czas już wprowadzam zmiany do OSM, rysuję, dodaję uwagi.
Ostatnio wziąłem się za spory projekt i trafił mi się problem:
Ilość zmian przekroczyła 2000 i nie mogę dodać nowych.
Nie wiem, co dalej z tym zrobić
Proszę o pomoc
Zamierzam zmapować rzeki/strumienie, których nie ma w OSM. W związku z tym mam kilka pytań:
Jak dokładnie mapować rzeki? Planuję wykorzystać mapy MPHP 1:50000, BDOT10K i LIDAR).
Dodać tylko rzeki główne dostępne w MPHP, czy dodawać też wszystkie strumienie dopływowe?
Czy ilość nodów ma znaczenie? Tzn. lepiej pomijać zakola rzeki i mapować to jako odcinek prosty znacznie zmniejszając ilość nodów, czy mapować dokładniej zgodnie z korytem rzeki?
Co z istniejącymi rzekami w momencie gdy ewidentnie są źle zmapowane np. na LIDARZe widać, że koryto jest 100m dalej? Poprawiać?
Czy wektoryzowanie danych z BDOT10k jest legalne i jeśli tak to czy jest jakiś dodatek do JOSM, który jest sprawdzony i działa?
Czy jak zaznaczam opcję review_requested w JOSM to ktoś to kiedyś sprawdzi? A może lepiej tego nie zaznaczać?
Lepiej tworzyć większe changesety, czy więcej mniejszych?
Ja bym rysował środkiem koryta, zachowując równą odległość od brzegów, żeby nie było widocznych załamań linii. Tak jak z drogami, torowiskami na zakrętach. Więc nie ma znaczenia liczba węzłów, ale żeby nie były to zbyt ostre kąty przy meandrującej rzece
Jak uważasz, że coś jest źle zmapowane, to poprawiaj. Pamiętaj o sprawdzeniu rożnych podkładów i wzięciu pod uwagę, kiedy robione zostały zdjęcia - może coś się zmieniło i ktoś zmienił coś, korzystając z nowszych zdjęć.
Zestaw zmian nie powinien obejmować zbyt dużego geograficznie regionu. Obszar miasta jest ok, województwo już trochę gorzej, a już na pewno nie powinien być wielkości państwa czy przechodzić przez kilka państw. Nie jest ważne więc liczba zmian w changesecie, ale jego zasięg.
Czasami nie da się tego uniknąć, edytując obiekty połączone w duże relacje, np. jak zmienisz nazwę Wisły, której odcinki są połączone w dużą relację, to zasięg zestawu będzie obejmował całą Polskę, ale to jest ok. Chodzi o to, żeby nie zmieniać czegoś z Suwałkach i w tym samym zestawie zmian w Wałbrzychu, bo ten zestaw będzie widoczny w Łodzi, gdzie nic nie zmieniłeś. Po prostu wysyłać zmiany, przed mapowaniem kolejnego, odległego rejonu.