Do Poznaniaków i okolicy :-)

Od wczoraj pojawił nam się w Poznaniu nowy user Churchill_07.
Od tego czasu zdążył zrobić w różnych miejscach miasta kilka zmian polegających głównie na przeklasyfikowaniu torowisk z *tram *na disused.
Jedną z jego zmian w obszarze Placu Wielkopolskiego cofnąłem, bo to torowisko (choć nieużywane w regularnym ruchu) często jest doraźną pętlą w przypadku remontów (ostatni raz miała tam pętlę linia 4 w te wakacje).
Przyjrzyjcie się proszę reszcie jego zmian czy są OK, bo ja nie śledzę infrastruktury transportowej aż tak dokładnie żeby się wypowiadać w pozostałych przypadkach.

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=778331#p778331

Edycja z Poznania: https://www.openstreetmap.org/changeset/81041996

W poznaniu prawnie nie funkcjonują “Delegatury urzędu miasta”, wg wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Poznania#Delegatury_po_1990_r.) jako dzielnice zostały zniesione w 1990 roku, natomiast likwidacja podziału UM na delegatury nastąpiła po 2000 roku. Nadal jednak można znaleźć je w rejestrach TERYT, REGON, GUS itp. (z własnego doświadczenia w sprawach urzędowych z zakresu rządowego (np ewidencja ludności) na dokumentach pojawia się np. Poznań-Nowe Miasto).
Dodatkowo pod admin_level=9 dotychczas (i nadal) widniały osiedla (samorządy pomocnicze).

Dwa obszary o tym samym admin_level=9 trochę gubią nominatim i generalnie nie wydają mi się dobrym pomysłem (np przy wizualizacji trudno autmoatycznie odsiać osiedla od delegatur).
Wydaje mi się że do delegatur (funkcjonujących wyłącznie w rejestrach do potrzeb statystycznych) zamiast boundary=administrative bardziej pasował by boundary=census.

Istotnie 2 obszary na admin_level=9 to tylko bałagan - popieram zmianę delegatur na boundary=census.
Ogarniesz ?

Poprawiłem tutaj: https://www.openstreetmap.org/changeset/81415570 (dodatkowo usunąłem z relacji powiatu i gminy gdzie były jako subarea, ale zostawiłem w relacji miasta).

delegatury nie są używane dla potrzeb statystycznych, do tego są rejony statystyczne. Z podziału na delegatury korzysta zdaje się ZUS, US, Prokuratura i pewnie jeszcze jakieś urzędy.
Proponowany tag boundary=census sugeruje zaś, że chodzi o obwody spisowe.

Niewątpliwie autor tych granic miał na myśli podział terytorialny kraju, stąd otagował to jako granice administracyjne i podał linki do dzielnic.
Moim zdaniem ich przydatność w OSM jest zerowa. Ktoś w Łodzi musiał myśleć podobnie, bo je zaraz usunął.

Korzystając z obecnego przebywania w domu ukończyłem dziś mój, zapoczątkowany jeszcze w ubiegłym roku, projekt uzupełniania punktów adresowych w mieście Poznań.
Pomocna była w tym zarówno moja analiza zasobów miejskich jak i narzędzie do importów Tomasza Tarasia.
Okazało się, że w skali miasta brakowało łącznie kilka tysięcy adresów, czasami było to kilkanaście punktów na danej ulicy a czasami tylko jeden. Brakowało lub miało nieprawidłowe adresy również sporo znanych obiektów miejskich jak np. Sąd Okręgowy, Fara Poznańska czy Lodowisko Chwiałka.
Oczywiście nadal będę trzymał rękę na pulsie bo miasto stale się rozwija i adresów przybywa na bieżąco, ale na chwilę obecną Poznań jest adresowo dość kompletny :smiley:

A co z kodami pocztowymi? Czemu poznańskie adresy nie mają kodów?

Po najnowszej aktualizacji stylu domyślnego na mapie pojawiły się rurociągi. Niestety nie wszystkie z tych które są ukryte pod ziemią są odpowiednio otagowane lub podzielone na nadziemne/ podziemne fragmenty.

Prośba o weryfikację dłuższych linii otagowanych jako nadziemne i ewentualne poprawki; nie powinno stanowić to dużo roboty. Wierzę, że znajdzie się jakiś śmiałek :slight_smile:

Dla ułatwienia link do Overpass: http://overpass-turbo.eu/s/SLi

Czy ktoś z Poznania wie gdzie to jest? https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Givebox_%C5%81azarz,_Poznan.jpg
I przy okazji czy mógłby zmapować :sunglasses: Tag: amenity=give_box

Znalazłam to: https://www.lazarz.pl/?id=2&nr=11019&fbclid=IwAR1xHw3kyfjlp0e0L4wrST9uw9TfnNVNUC2kkJyecdHYWBLenSFmYV5QwY0

@Maro21 Dodane :slight_smile:

https://www.openstreetmap.org/node/7551371896

Zaktualizowane https://www.openstreetmap.org/way/614519545

Nim więcej informacji tym lepiej.
Konkurencyjne mapy na “G” przereklamowane do porzygu tego nie mają i tylko mogą pozazdrościć. :smiley:

@km2bp Z linku do facebookowej strony internetowej można usunąć te znaczki po głównej części adresu (link będzie działał tak samo, a dzięki temu będzie bardziej przejrzyście). Drugi z linków oznaczyłbym natomiast nie jako “Url”, a “Source”, bo prowadzi do strony z potwierdzeniem informacji o istnieniu takiego punktu :wink:

Dzięki za poradę Co do linków to wolę się nie bawić w ich przycinanie bo próbowałem kiedyś z linkami do mapillary postępować tak jak zaleca Wiki niestety działać potem nie chciały.
Klucz “Źródło” na pewno też będę wykorzystywał w swych edycjach do opisywania rożnych obiektów o których informacje są porozrzucane gdzieś w internecie a wystarczy je tylko zebrać w jednym miejscu na OSM. Dobrym przykładam jest Strona poświęcona jedynie wieżom ciśnień https://wiezecisnien.eu/ Danych tam umieszczonych raczej importować się nie da. Tylko trzeba będzie bawić się w kopiowanie ręczne. Mozolna to praca ale za to jaka ciekawa.

Takie strony to nie wszystko są jeszcze blogi artykuły z gazet całe portale poświęcone obrazowaniu świata lub wideo-przewodniki na YouTube o obiektach historycznych i nie tylko historycznych.
Chodzi mi zasadę aby mapując robić coś więcej niż tylko wprowadzanie suchych danych kartograficznych i podlinkować jakiekolwiek źródła do obiektu.
Naturalnie priorytetowo Strona własna WWW , Wikipedia , nr.tel czy link do oficjalnej strony na facebooku

Ja stosowałem się do zasady żeby wszelkie nieoficjalne strony o obiekcie przypisywać jako URL. Www. jest zarezerwowane jako odnośnik oficjalnej strony internetowej nie wiem czy “URL” zamiast “Source” to jakiś wielki błąd
Wykorzystuję też “Description” gdzie umieszczam poza słownym opisem link albo nawet 2 różne linki po przecinku
Teraz na pewno też skorzystam z klucza “Source” choć szczerze przyznaję że nie będę w stanie ocenić kiedy będzie to bardziej właściwe niż zastosowanie “URL” które po prostu szybciej się wpisuje.
W Poznaniu już niewiele pozostało Ci do mapowania.
Jeśli zgadzasz się ze mną w kwestii przypinania do map różnych odnośników to na początek aż 9 wież ciśnień czeka w Poznaniu na dokładniejsze opisanie. Pozdrawiam i wielki szacun za precyzję w wyrysowaniu poznańskich osiedli.

Jesteś absolutnie pewien, że givebox to cały ten budynek oraz że znajduje się właśnie tam? Jeszcze w zeszłym roku była to kasa sąsiadującej pływalni (zdjecia są tu https://lazarz.pl/?id=2&nr=12796).
I tu pojawia się drugi wątek, artykuł który jest w url pochodzi z 2016 roku, od tego czasu wykonano remont basenu (wcześniej był nieczynny), obawiam się że przy okazji givebox mógł zostać zlikwidowany (jeżeli tam się mieścił).

EDIT: Powstał tam nowy pawilon kasowy i wygląda na to że nowe ogrodzenie: https://lazarz.pl/?id=2&nr=13384, pawilon który obecnie jest oznaczony jako givebox został rozebrany.

Wyjątkowo poedytowałem bez wizji lokalnej i możliwe że popełniłem błąd. Należało by poprosić jakiegoś Poznaniaka o wizję lokalną i weryfikację. Sam nie mogę rozpowszechnić tej prośby na Facebookowej grupie OSM gdyż jestem wygnańcem i mam zlikwidowane konto za mówienie prawdy na FB . Chciałem jedynie zwrócić uwagę że warto przypinać do obiektów linki zresztą sam to robisz we Wrocławiu dodając artykuły z Fotopolski jako klucz “Image”

Good news! :slight_smile:
Łazarski givebox istnieje nadal i ma się dobrze, choć faktycznie jest trochę w innym miejscu i wygląda nieco inaczej niż jak na zdjęciu z 2017 roku.

Praca nad reformą administracyjną kraju idzie pełną parą :wink: https://i.imgur.com/x2fevxE.jpg

Cześć, spojrzycie na adresację tych bloków - czy adresy bez liter są potrzebne?
https://www.openstreetmap.org/note/2217357

Hej!
Funkcjonują adresy zarówno bez litery (dla całego bloku) jak i z literą (dla poszczególnych klatek) .
Te z bez litery przeniosłem z węzła na obrys całego bloku, to powinno załatwić sprawę.