Zdecydowanie wyznanie protestanckie, zatem denomination=protestant, ewentualnie denomination=evangelical, bo Kościoły Wolnochrześcijańskie mają charakter ewangelikalny.
W takim razie pozostaje ustalenie nazwy, to jest “Zbór Chrześcijan”, “Zbór Chrześcijan w RP”, “Kościół Wolnych Chrześcijan”. Czy to w ogóle jest kościół - a więc czy ma być place_of_worship?
Czy jakiś spec od obiektów 3D mógłby zrobić coś z Kolumną Zygmunta w Warszawie, bo obecnie ma ona 10 cm wysokości? I przy okazji, czy tagowanie jej jako building=yes (podobnie jak pobliskich Kilińskiego i syrenki) jest w ogóle uzasadnione?
Nazwę akurat podają sami - po prostu Zbór Chrześcijan w Orzeszu.
Przynależność organizacyjna w przypadku Kościołów Wolnochrześcijańskich funkcjonuje na specyficznych zasadach - często są to luźne federacje poszczególnych autonomicznych zborów, niektóre nie rejestrują się nawet formalnie w MSWiA, wychodząc z założenia że z racji na rozdział Kościoła od Państwa urzędom nic do tego kto i jak się modli (stąd też Wolne).
To zależy jak rozumiemy Kościół - jeśli jako formalną instytucję z ustalona hierarchią i władzą centralną to tutaj pewnie nie. Jeśli jednak rozumiemy bardziej jako wspólnotę ludzi łączącą się w praktykach religijnych to na pewno tak. Zatem wg wiki powinno to być amenity=place_of_worship
bo te służy do oznaczenia wszystkich miejsc kultu, niezależnie od religii lub wyznania.
Kolumna nie jest budynkiem i żadnego odstępstwa stosowanego w OSM dla building= też się tu nie da zastosować. To jest tagowanie pod render 3D. Stąd też dziwaczna wartość tagu height.
Prawidłowa wartość tego tagu - za Wikipedią - to 22, a tag building należy po prostu usunąć.
Cześć,
czy taki mostek a raczej kładkę powinno oznaczać się tagiem bicycle=no - wg mnie ten mostek nie jest dostosowany do przejazdu rowerem: Kładka w Mapillary
bicycle=no oznacza zakaz prawny. A tutaj nie ma żadnego zakazu i jak ktoś chce może ryzykować przejazd, a większość sprawnych rowerzystów da tutaj radę rower przenieść.
Są trzy sposoby na tę kładkę:
highway=footway zamiast highway=path
bicycle=dismount
tagi width= oraz hazard (ew. hazard:bicycle)
Tylko 2 pierwsze metody daję szansę na sukces w nawigacjach rowerowych.
Na stronie dane.gov.pl dostępne są dane o rzekach i źródłach (nazwa, stałość/sezonowość, etc). Ręcznego dodawania tagów i przerysowywania sobie nie wyobrażam, ale może ktoś bardziej obeznany wie jak to zrobić automatycznie?
Póki co znalazłem opis narzędzi ogr2ogr i shp2osm, które teoretycznie umożliwiają konwersję danych SHP do OSM, ale nie chciałbym czegoś przypadkowo popsuć.
O ile hydrografia w OSM kuleje, to patrząc na rejestr obiektów fizjograficznych PRNG
urzędowe dane często są niedokładne
Polacy nie mogą się zdecydować jak nazywać zbiorniki wodne i wiele obiektów nie ma jedynej słusznej nazwy, a lokalsi pienią się zgłaszając uwagi o błędach, mimo że “ich” nazwa jest w alt_name
niektóre obiekty po prostu już nie istnieją.
Czyli temat rzeka Nie wiem jak jest z wskazanym przez Ciebie zasobem, ale nie łudzę się, że jest dużo lepszy.
Gdyby cieki nie musiały się łączyć w sieć, to nie byłoby takiego dużego problemu. Choć przyznam, że skopiowanie sobie geometrii cieku jeśli brakuje byłoby pomocne, bo ich rysowanie jest wolne - potem tylko podpiąć go do reszty.
Ogólnie półautomatyczne importy mają szansę być o wiele lepszym podejściem, bo ktoś na każdy obiekt ma czas popatrzeć i wyłapać chociaż grube błędy.
Miejscami zgrubny przebieg MPHP jest pewnie spowodowany tym, że skala opracowania to 1:50k. Jaka jest skala OSM - trudno powiedzieć, ale coś odpowiadającego BDOT-owemu 1:10k powinno być minimum dla danych, które nie będą przez nas uznawane za przybliżone.
Przeglądać pliki shp najwygodniej w QGIS-ie, parę wkazówek:
kodowanie znaków to Windows 1250
dla odniesienia można sobie podpiąć OSM (wtyczka QuickMapServices) oraz ortofoto Geoportalu (jako warstwę WMTS, adres lub tutoriale znajdziesz w internecie).
Napisałem zgłoszenie o udostępnienie tych dokładniejszych danych. Może to coś da.
Do konwersji SHP użyłem ogr2ogr (konwersja układu współrzędnych PUWG-92 (EPSG:2180) → WGS84) i później wczytałem plik do JOSM z wykorzystaniem dodatku OpenData. Działa to dość sprawnie i da się zapisać do pliku OSM. Niestety konieczna by była jeszcze konwersja tagów na wspierane przez OSM.
Czy da się w JOSM podłączyć do WMS/WMTSa BDOT10k? Próbuję to zrobić, ale za każdym razem dostaję błąd.
Poprawiłem z doskoku cztery gimnazja w okolicy, które przekształciły się w szkoły podstawowe. Może jakaś ogólnokrajowa akcja aktualizacji nazw nieistniejących już gimnazjów? Niestety, nic nie da się zrobić automatem (oprócz wyszukania oczywiście).
Wymęczyłem zapytanie w overpass, ale zwraca podejrzanie mało wyników, pewnie da się je zrobić lepiej.
Najlepiej pewnie by to było zrobić w MapRoulette. Choć nie wiem, czy nie podzielić tego na województwa / grupy po kilka województw.
Problemem jest też istny bajzel w informacjach na temat szkół, które można znaleźć w internecie. Często miałem kłopot ze znalezieniem co się z gimnazjum stało - czy przekształciło się w podstawówkę, czy liceum, czy może w ogóle budynek leży odłogiem.
Twoje zapytanie zwraca mało wyników, bo powinno być [“name”~“gimnazj”,i]
Literka “i” oznacza ignorowanie wielkości znaków, a skrócenie wzorca spowoduje także znalezienie takich nazw jak “ponadgimnazjalnych”, które również są do aktualizacji.
Może przy poprawianiu szkół powinniśmy też zrobić akcję uzupełniania ich? Dane kontaktowe, isced:level=* i inne udokumentowane na Wiki - oraz infrastruktura wokół jak boiska, place zabaw czy siłownie plenerowe.