Prośby o zmapowanie/poprawę

https://www.openstreetmap.org/user_blocks/3544

Dostał 0-godzinną blokadę do momentu odczytania jej treści.

Dzięki RicoElectrico. Może to pomoże i nie będzie dalszego psucia mapy. szydzio trochę tam poprawił, ja też tam kilka groszy wcisnąłem, więc mapa wraca do normalności. Nie robię revertów - niektóre zmiany warmia123 są na plus, więc tylko staram się ogarnąć te złe rzeczy.

Jeśli widać brak reakcji na komentarze do zestawów zmian, to warto wysłać wiadomość, gdyż wielu mapujących nie sprawdza maili lub ignoruje te z osm.

Wysłanie wiadomości użytkownikowi i tak skutkuje powiadomieniem mailowym, tak samo jak komentarz do changesetu. Zatem niewiele to zmieni z punktu widzenia użytkownika, który nie sprawdza lub ignoruje e-maile z OSM.

Informacja o nieodczytanych wiadomościach w poczcie wewnętrznej OSM jest wyświetlana w przeglądarce użytkownika, w prawym górnym rogu. Edytujący w iD widzą to cały czas.

A użytkownicy JOSMa w momencie dostania wiadomości dostają na ekranie informację o tym.

Potrafi ktoś ustalić jakie to wyznanie?
https://www.openstreetmap.org/note/603245 https://www.openstreetmap.org/way/277432548

Ja miałem z tym duży problem, prawdopodobna ich strona na którą kierują wyszukiwarki nic o tym nie mówi.

Ich strona i wikipedia podają, że aktualny adres to Leśna 6.
U mnie jest to otagowane tak: https://www.openstreetmap.org/way/101425458

Zdecydowanie wyznanie protestanckie, zatem denomination=protestant, ewentualnie denomination=evangelical, bo Kościoły Wolnochrześcijańskie mają charakter ewangelikalny.

Na ul. Leśnej są Babtyści, ale na ul. Bukowina to inny Zbór.
Ich strona podaje właśnie taki adres, Wiki też wymienia ten Zbór.

Też mam u siebie: https://www.openstreetmap.org/way/274710454 i jak widać otagowano jako denomination=evangelical

W takim razie pozostaje ustalenie nazwy, to jest “Zbór Chrześcijan”, “Zbór Chrześcijan w RP”, “Kościół Wolnych Chrześcijan”. Czy to w ogóle jest kościół - a więc czy ma być place_of_worship?

Edit:
https://kwch.org/nasze-zbory/ nie pokazuje zboru w Orzeszu, więc Wikipedia tu się myli.

Czy jakiś spec od obiektów 3D mógłby zrobić coś z Kolumną Zygmunta w Warszawie, bo obecnie ma ona 10 cm wysokości? I przy okazji, czy tagowanie jej jako building=yes (podobnie jak pobliskich Kilińskiego i syrenki) jest w ogóle uzasadnione?

W tym przypadku widzę, że problemem jest, że są dwa obiekty o nazwie “Kolumna Zygmunta III Wazy”
https://www.openstreetmap.org/relation/3216643/history

https://www.openstreetmap.org/way/238615551/history

z tego widać że w 2013 wszystko było dobrze, dopóki ktoś nie dodał tagów (nazw itd.) do linii budynku, zamiast do relacji.

Przenieś tagi z w238615551 na r3216643, zostawiając na tym pierwszym tylko building= i height=.

Wtedy na obiekcie *building=**, który jako jedyny jest interpretowany w zastosowaniach 2D, wciąż będzie wysokość 10cm.

Nazwę akurat podają sami - po prostu Zbór Chrześcijan w Orzeszu.
Przynależność organizacyjna w przypadku Kościołów Wolnochrześcijańskich funkcjonuje na specyficznych zasadach - często są to luźne federacje poszczególnych autonomicznych zborów, niektóre nie rejestrują się nawet formalnie w MSWiA, wychodząc z założenia że z racji na rozdział Kościoła od Państwa urzędom nic do tego kto i jak się modli (stąd też Wolne).

To zależy jak rozumiemy Kościół - jeśli jako formalną instytucję z ustalona hierarchią i władzą centralną to tutaj pewnie nie. Jeśli jednak rozumiemy bardziej jako wspólnotę ludzi łączącą się w praktykach religijnych to na pewno tak. Zatem wg wiki powinno to być amenity=place_of_worship
bo te służy do oznaczenia wszystkich miejsc kultu, niezależnie od religii lub wyznania.

Niekoniecznie. Ja stawiałbym na to że ten zbór związany jest raczej ze Stowarzyszeniem Zborów Chrześcijan a nie z Kościołem Wolnych Chrześcijan, nie dziwi zatem fakt, że na stronach kwch.org nie są wymienieni.

Kolumna nie jest budynkiem i żadnego odstępstwa stosowanego w OSM dla building= też się tu nie da zastosować. To jest tagowanie pod render 3D. Stąd też dziwaczna wartość tagu height.
Prawidłowa wartość tego tagu - za Wikipedią - to 22, a tag building należy po prostu usunąć.

Też jestem tego zdania, więc usunąłem building=yes ze wszystkich wspomnianych obiektów.

Cześć,
czy taki mostek a raczej kładkę powinno oznaczać się tagiem bicycle=no - wg mnie ten mostek nie jest dostosowany do przejazdu rowerem: Kładka w Mapillary

Tutaj rozpoczęta dyskusja przeze mnie w tym temacie: komentarz do changeset

bicycle=no oznacza zakaz prawny. A tutaj nie ma żadnego zakazu i jak ktoś chce może ryzykować przejazd, a większość sprawnych rowerzystów da tutaj radę rower przenieść.
Są trzy sposoby na tę kładkę:

  1. highway=footway zamiast highway=path
  2. bicycle=dismount
  3. tagi width= oraz hazard (ew. hazard:bicycle)

Tylko 2 pierwsze metody daję szansę na sukces w nawigacjach rowerowych.

Cześć,

Na stronie dane.gov.pl dostępne są dane o rzekach i źródłach (nazwa, stałość/sezonowość, etc). Ręcznego dodawania tagów i przerysowywania sobie nie wyobrażam, ale może ktoś bardziej obeznany wie jak to zrobić automatycznie?

Póki co znalazłem opis narzędzi ogr2ogr i shp2osm, które teoretycznie umożliwiają konwersję danych SHP do OSM, ale nie chciałbym czegoś przypadkowo popsuć.

Cześć, jesteś w stanie ocenić jakość tych danych?

O ile hydrografia w OSM kuleje, to patrząc na rejestr obiektów fizjograficznych PRNG

  • urzędowe dane często są niedokładne
  • Polacy nie mogą się zdecydować jak nazywać zbiorniki wodne i wiele obiektów nie ma jedynej słusznej nazwy, a lokalsi pienią się zgłaszając uwagi o błędach, mimo że “ich” nazwa jest w alt_name
  • niektóre obiekty po prostu już nie istnieją.
    Czyli temat rzeka :slight_smile: Nie wiem jak jest z wskazanym przez Ciebie zasobem, ale nie łudzę się, że jest dużo lepszy.

Gdyby cieki nie musiały się łączyć w sieć, to nie byłoby takiego dużego problemu. Choć przyznam, że skopiowanie sobie geometrii cieku jeśli brakuje byłoby pomocne, bo ich rysowanie jest wolne - potem tylko podpiąć go do reszty.

Ogólnie półautomatyczne importy mają szansę być o wiele lepszym podejściem, bo ktoś na każdy obiekt ma czas popatrzeć i wyłapać chociaż grube błędy.

Polecam też poczytać https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import

Właśnie że to trzeba przerysować, ale na podstawie ISOK (i orto), a nie z tych danych, gdyż różnice są zbyt duże.