Awaria Geportalu

Co do mapillary, to chyba pierwsze musisz wejść w ustawienia → wtyczki (tu pobrać listę wtyczek <Pobierz listę> ). Wpisać w wyszukiwanie mapillary albo przeciągnąć paskiem i zaznaczyć wtyczkę. Nie pamiętam czy trzeba restartować JOSM. I później w Podkładach masz do wyboru Mapillary i Warstwa obiektów Mapillary.

Nie jestem uparciuchem który kurczowo trzyma się swych nabytych przyzwyczajeń i nie próbuje czegoś nowego zwłaszcza że tyle osób to zachwala.

Tak chciałem bardzo dołączyć do elitarnego grona zaawansowanych maperów edytujących w JOSM. Pod koniec tekstu jest film na którym pokazałem jakie problemy napotkałem. W drugiej jego części tego filmu pokazuję działanie prostego intuicyjnego edytora ID który od czasu gdy zaczynałem swą przygodę z OSM bardzo mocno i korzystnie ewoluował. Tym co z przyzwyczajenia edytują w JOSM proponuję zapoznać się z jego nowymi rozszerzonymi możliwościami które jeszcze większe są w innych krajach. Przykładowo dla Norwegi jest dostępne w edytorze ID aż 17 różnych warstw podkładu w tym aż dwie z geo-radaru lidar. Dodatkowo jest dostępne 20 różnych nakładek i jakby tego było mało jeszcze 3 dodatkowe nakładki ze zdjęciami. A tutaj link do filmu: https://drive.google.com/open?id=1cSpyCmSGpo50_sYJ3RMC1uoiB0ES289n
Być może JOSM faktycznie jest dużo lepszy od ID i moje subiektywne odczucia są błędne ale edytuję dla przyjemności i wolę już do końca pozostać amatorem niż przechodzić przez te wszystkie problemy i łamigłówki jakie dostarcza ten wspaniały reklamowany JOSM. Szkoda moich nerwów. Pozdrawiam wszystkich i czekam, może się doczekam aż geoportal w ID znów zacznie działać. :slight_smile:

Żaden edytor nie jest lepszy czy gorszy. Zależy pewnie do którego się ktoś przyzwyczaił. To prawda, że nie wszystko można zrobić w iD. Nie można cofnąć zmian, przywrócić obiektu, nie można zrobić importu czy masowych zautomatyzowanych zmian, ale to nie znaczy że iD jest dla początkujących, a JOSM dla elitarnych zaawansowanych mapujących.

WMS został z tego co widzę podniesiony - przynajmniej ja znów mam dostępny podkład Geoportal 2: Orthophotomap w ID :slight_smile:

Znowu padł?

U mnie działa :sunglasses:

Dla Lubuskiego nie działa znowu :frowning: . Sprawdzę popołudniu jeszcze bo od dawna było tak że w godzinach pracy urzędów bardzo cię mulił i najdogodniej było edytować w nocy i dni wolne od pracy.

Nie wiem czemu w Chrome kafelki ładują się, po czym zaraz znikają i pojawiają się rozmyte. Sprawdziłem, że w innych przeglądarkach tego efektu nie ma. Wygląda to na jakiś wadliwy mechanizm ładowania z wyprzedzeniem. Czy ktoś wie, jak to wyłączyć/naprawić?

EDIT: na innych przeglądarkach to samo, ale po dłuższym czasie użytkowania.

Czy u was też tak jest że nie ładuje się całe zdjęcie satelitarne .

Mnie się ładuje wszystko oprócz Krakowa i okolic. Z jakiegoś powodu od Czernichowa (małopolskiego Czernichowa) na wschód od pewnego czasu jest biała plama. Wygląda na to, że biała plama ciągnie się aż do Dębicy.

Te problemy są przy WMS, korzystajcie ze zdjęć przez WMTS.

Czy to będzie kiedyś naprawione aby można było edytować w przeglądarce?

Na FB, na polskiej grupie użytkowników QGIS-a, też zgłaszali problemy.

A czy WMS nie został po prostu wyłączony? Bo od dawna nie widziałem by działał, zastanawiam się nad jego skasowaniem z indeksu warstw.

Można by też zdjać z niego oznaczenie najlepsza warstwa, wtedy iD w Polsce chyba będzie Binga używać.

Nie wiem o co chodzi, wszak WMS Geoportalu działa. Tyle że wolniej niż kiedyś.

Mam ciekawą obserwację - Geoportal niekoniecznie wystawia najnowszą dostępną ortofotomapę na WMS/WMTS.
Przykład: Gdynia ma dostępne do darmowego pobrania orto z 2019, dobrej jakości, a w WMTS pokazuje się starsze o kiepskim pikselu 0,5 m.
Swoją drogą, ile ważyłaby ortofotmapa dla całej Polski, żeby ją hostować? Można by ją wystawić w TMS, w końcu użytkownicy iD byliby szczęśliwi.

A czy ta najnowsza ortofotomapa jest widoczna w geoportal.gov.pl?
Fanpage GUGIK na fb odpowiadał że od przyjęcia zdjęć do zasobu (i udostępnienia ich do pobrania) do aktualizacji usług sieciowych (WMTS) może minąć nawet do 2.5 miesiąca.

Nie jest, bo to co widzisz na geoportal.gov.pl to również WMTS.
Przykład: Centrum Gdyni, współrzędne N: 54°31’06.09" E: 18°32’55.79
W WMTS i na mapy.geoportal.gov.pl jest widoczny arkusz N-34-50-A-c-3-4 z 2016, a można pobrać arkusz N-34-50-A-c-3-4 z 2019.
Chyba filmik wieczorem zrobię z demonstracją.

Faktycznie :O. Np. dla całego Dolnego Śląska jest w ten sposób dostępne orto z 2019 roku, a przez WMS/WMTS najnowsze jest z roku 2017.
Te GeoTIFFy przynajmniej można sobie do Josma wczytać :slight_smile:

Jak je wczytujesz? Ja nie umiałem, ani przeciągając na okno JOSM-a, ani ładując we wtyczce PicLayer.