Moim zdaniem to wszystko powinno być oznaczone jako drzewa. Czyli natural=wood lub landuse=forest - to praktycznie bez różnicy, choć są osoby uważające inaczej. Na wiki ładnie to podsumowano: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Forest
Co do natural=scrub - bardzo powszechne jest używanie tego dla niewysokich drzew, możliwe więc, że i ten tag stracił już swoje pierwotne znaczenie.
Mam pytanie o tag building:panel house.
Sprawa zaczęła się tak, że po aktualizacji mapy w nawigacji Magic Earth zauważyłem, że poznikały niektóre budynki. W Magic Earth stwierdzili, że to dlatego, że na mapie są złe tagi building:panel house i zalecili zamianę na np. apartments
Niektóre bloki mieszkalne otrzymały tagi:
building:yes
building:panel house
Przy edycji tych budynków pojawiał się komunikat o nieaktualnych znacznikach. I po kliknięciu w “uaktualnij znaczniki” pozostawał tylko sam building:panel house. I właśnie tak uaktualnione budynki z samym tylko takiem building:panel house przestały się wyświetlać w nawigacji Magic Earth.
Przykład takiego budynku https://www.openstreetmap.org/?mlat=52.43567&mlon=16.93780#map=19/52.43567/16.93780&layers=N
W Magic Earth się nie wyświetla.
W związku z tym dwa pytania:
Czy ten tag building:panel house faktycznie jest niepoprawny?
Jeśli tak to jak znaleźć wszystkie budynki z tym tagiem aby można było to poprawić i uczynić znowu te budynki widocznymi w nawigacji.
W OSM istnieje zasada „Any tags you like”, niemniej jednak zaleca się korzystanie z już istniejących schematów tagowania o ile są pasujące do sytuacji w rzeczywistości.
Biorąc pod uwagę że building=panel house ma bardzo mało wystąpień w taginfo i brak opisu w wiki, z jego wspieraniem przez soft bazujący na danych OSM może być różnie.
Zatem należy rozważyć czy obiektów nie da się opisać innymi, popularnymi tagami (w tym przypadku raczej tak).
Tutaj masz kwerendę do wyszukiwania budynków w Poznaniu - dotknięte są Winogrady i Grunwald (resztę Polski ja ogarnę w wolnej chwili).
Każdy budynek należałoby sprawdzić oddzielnie i wybrać odpowiedni tag - przeważnie będzie to pewnie building=apartments, ale tu i ówdzie być może co innego.
Pamiętaj też proszę, że tagujemy tak jak jest w realu a nie tak żeby w tej czy innej nawigacji się wyświetlało.
Pozdr!
Przyjęło się, że nie stostujemy spacji w nazwach i wartościach tagów, tak więc poprawnie by było building=panel_house.
Domyślam się, że chodzi o domy z prefabrykatów.
Taki tag wszedłby w konflikt z popularnymi innymi sposobami oznaczania takich budynków, czyli building=residential|apartments. Jego użycie wymagałoby więc wcześniejszych uzgodnień, by nie było mimowolnej “wojny” edycyjnej.
^^ nie wiem czy żartobliwie to napisałeś czy na poważnie ale program się rozwija dość fajnie bo ma asystenta pasa ruchu, zgłaszanie utrudnień na drodze online dla innych użytkowników (policja, roboty na drodze, itp), traffica, ma też błędy jak choćby wyświetlanie po tej aktualizacji mapy - linii granic marin co śmiesznie wygląda i wkurza trochę. Ale kontakt jest. I najważniejsze że osoby w okolicy z tego korzystają bo pojawiają się komunikaty o policji przynajmniej.
Przepraszam za offtopic
Jak na MAPS.ME to dziwne, że nie ma wygenerowanego komentarza zmian.
Z tego co wiem, to jeśli mapy są starsze chyba niż 2 miesiące, to nie można edytować. Wiadomo jednak, że ten użytkownik ma nowsze mapy, na których powinna być Żabka (patrz OSM data version). https://www.openstreetmap.org/note/2075489
MAPS.ME ma czasami trudności ze zmieszczeniem ikon POI albo znikają one przy przybliżaniu, więc być może użytkownik nie zauważył tej Żabki.
Jeśli chciałbyś szczegółowo, to trzeba by się zapytać UM lub Axial Projectu. Ale to raczej nie ma sensu - to nie jest projekt ostateczny, widać tam jakiś wariant a całość ma być realizowana jako “zaprojektuj i wybuduj”.
Można ten tunel jednak wyrysować na podstawie ogólnie dostępnych informacji - mniej więcej wszak wiadomo jak będzie przebiegał.
https://www.openstreetmap.org/note/2122379 Z jednej strony na zdjęciach lotniczych widać, że rondo jest okrągłe, z drugiej strony ulice do niego dochodzące są szerokie i mają fizycznie oddzielone kierunki ruchu, więc nie wiem czy można to lepiej rozrysować. Mógłby ktoś zerknąć?
Hej, krótkie pytanko.
Szukałem i znalazłem kilka projektów, ale niestety martwych.
Czy istnieje może jakaś usługa, strona, aplikacja, która działa na danych OSM i wykorzystuje np. archiwalne dane o ruchu drogowym? Chodzi o możliwość wyznaczenia trasy z podaniem godziny wyjazdu, aby otrzymywać zróżnicowane wyniki.
Dokładnie tego co chcesz chyba nie ma.
Wszelkie dane o ruchu pochodzą spoza OSM. Jest pewnie kilka nawigacji, które prowadzą z OSM i mają jakieś źródło danych o ruchu. Np. MAPS.ME albo Yanosik.
Niemniej z tych co znam żadna nie oferuje możliwości wyliczenia trasy lub podglądu natężenia ruchu z danymi historycznymi. Może ktoś inny będzie wiedział.
Oczywiście. Fakt cześciowego zagłębienia tego nie zmienia. Miasto jest tego samego zdania, bo budynek został zaimportowany z jego zasobów. https://goo.gl/maps/ZVpjM5xfyVY5v17Q8