Pytania początkujących

private w access=private nie oznacza własności prywatnej, ale oznacza dostęp, który jest legalnie możliwy tylko na podstawie uzyskanej wcześniej zgody. Przy czym ta zgoda może wynikać też z przynależności do jakiejś uprawnionej grupy (np. pracownicy, mieszkańcy).
Najlepiej, by to ograniczenie dostępu wynikało z przepisów prawa, ale ja honoruję też jasno wyrażoną wolę właściciela/zarządcy.

Klucz acccess należy używać tylko, gdy wszelki rodzaj ruchu podlega ograniczeniom. Często wystarczające jest vehicle=private, co pozwala na ruch pieszym.
Istnienie bramy czy furtki też nie przesądza - brama może być stale otwarta, a furtka zamykana tylko na klamkę. W takich sytuacjach daję access=permissive.

Jak powinno się poprawnie dodać takie urządzenia skanujące ciężarówki?
https://www.openstreetmap.org/changeset/80835714

https://www.portalmorski.pl/porty-logistyka/44420-dct-gdansk-z-powodzeniem-wdraza-system-ocr

barrier=lift_gate tam widzę oraz kamery. Te wiadomo jak otagować. A funkcję automatycznego rozpoznawania tablic można dodać jako atrybut do lift_gate, jeśli ktoś byłby zainteresowany takim tagiem i go wymyślił. A jak nie, to można wpisać do description.

Mam problem z prawidłowym oznaczeniem tych obszarów. Czy do obszaru nr 1 można zastosować natural=scrub, skoro są tam w większości drzewa i krzewy? Tak samo mam dylemat do obszarów nr 2,3 i stosowania do nich natural=wood czy landuse=forest.

https://i.imgur.com/1VPOJv1.jpg

Moim zdaniem to wszystko powinno być oznaczone jako drzewa. Czyli natural=wood lub landuse=forest - to praktycznie bez różnicy, choć są osoby uważające inaczej. Na wiki ładnie to podsumowano: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Forest

Co do natural=scrub - bardzo powszechne jest używanie tego dla niewysokich drzew, możliwe więc, że i ten tag stracił już swoje pierwotne znaczenie.

Mam pytanie o tag building:panel house.
Sprawa zaczęła się tak, że po aktualizacji mapy w nawigacji Magic Earth zauważyłem, że poznikały niektóre budynki. W Magic Earth stwierdzili, że to dlatego, że na mapie są złe tagi building:panel house i zalecili zamianę na np. apartments

Niektóre bloki mieszkalne otrzymały tagi:
building:yes
building:panel house

Przy edycji tych budynków pojawiał się komunikat o nieaktualnych znacznikach. I po kliknięciu w “uaktualnij znaczniki” pozostawał tylko sam building:panel house. I właśnie tak uaktualnione budynki z samym tylko takiem building:panel house przestały się wyświetlać w nawigacji Magic Earth.
Przykład takiego budynku
https://www.openstreetmap.org/?mlat=52.43567&mlon=16.93780#map=19/52.43567/16.93780&layers=N
W Magic Earth się nie wyświetla.

W związku z tym dwa pytania:

  1. Czy ten tag building:panel house faktycznie jest niepoprawny?
  2. Jeśli tak to jak znaleźć wszystkie budynki z tym tagiem aby można było to poprawić i uczynić znowu te budynki widocznymi w nawigacji.

Pozdrawiam

W OSM istnieje zasada „Any tags you like”, niemniej jednak zaleca się korzystanie z już istniejących schematów tagowania o ile są pasujące do sytuacji w rzeczywistości.
Biorąc pod uwagę że building=panel house ma bardzo mało wystąpień w taginfo i brak opisu w wiki, z jego wspieraniem przez soft bazujący na danych OSM może być różnie.
Zatem należy rozważyć czy obiektów nie da się opisać innymi, popularnymi tagami (w tym przypadku raczej tak).

Tutaj masz kwerendę do wyszukiwania budynków w Poznaniu - dotknięte są Winogrady i Grunwald (resztę Polski ja ogarnę w wolnej chwili).
Każdy budynek należałoby sprawdzić oddzielnie i wybrać odpowiedni tag - przeważnie będzie to pewnie building=apartments, ale tu i ówdzie być może co innego.
Pamiętaj też proszę, że tagujemy tak jak jest w realu a nie tak żeby w tej czy innej nawigacji się wyświetlało.
Pozdr!

Przyjęło się, że nie stostujemy spacji w nazwach i wartościach tagów, tak więc poprawnie by było building=panel_house.
Domyślam się, że chodzi o domy z prefabrykatów.
Taki tag wszedłby w konflikt z popularnymi innymi sposobami oznaczania takich budynków, czyli building=residential|apartments. Jego użycie wymagałoby więc wcześniejszych uzgodnień, by nie było mimowolnej “wojny” edycyjnej.

Dzięki.

Właśnie w realu wiele z tych budynków nie było z płyty. Mimo, że tak otagowane.

Tak. Umknęło mi _. Część z tych budynków nawet nie była z płyty czy półfabrykatów.
Poprawię na Grunwaldzie i Winogradach na apartments.

zniknęły też te które mają w tagu building=healthcare

Widocznie Magic Earth zyskał nową funkcjonalność. Nic, tylko się cieszyć z rozwoju programu :stuck_out_tongue:

^^ nie wiem czy żartobliwie to napisałeś czy na poważnie :wink: ale program się rozwija dość fajnie bo ma asystenta pasa ruchu, zgłaszanie utrudnień na drodze online dla innych użytkowników (policja, roboty na drodze, itp), traffica, ma też błędy jak choćby wyświetlanie po tej aktualizacji mapy - linii granic marin :frowning: co śmiesznie wygląda i wkurza trochę. Ale kontakt jest. I najważniejsze że osoby w okolicy z tego korzystają bo pojawiają się komunikaty o policji przynajmniej.
Przepraszam za offtopic

Rawa w Katowicach płynie w pogłębionym, betonowym korycie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rawa_(dop%C5%82yw_Brynicy)#/media/Plik:Katowice_-_Rawa_1.JPG
Jak to oznaczyć?

Ściany możesz oznaczyć tagiem barrier=retaining_wall

Ktoś z wie z czego wynikają takie edycje z edytora MAPS.ME?
https://www.openstreetmap.org/changeset/81907932
Ktoś dodał Żabkę, mimo że ona tam od dawna jest.
https://www.openstreetmap.org/node/5894953045
https://www.openstreetmap.org/node/7274900785#map=19/51.09447/16.93333
Czy w tym programie nie widać tego, że tam już jest Żabka?

Jak na MAPS.ME to dziwne, że nie ma wygenerowanego komentarza zmian.
Z tego co wiem, to jeśli mapy są starsze chyba niż 2 miesiące, to nie można edytować. Wiadomo jednak, że ten użytkownik ma nowsze mapy, na których powinna być Żabka (patrz OSM data version). https://www.openstreetmap.org/note/2075489

MAPS.ME ma czasami trudności ze zmieszczeniem ikon POI albo znikają one przy przybliżaniu, więc być może użytkownik nie zauważył tej Żabki.

Ktoś się orientuje czy na podstawie takiej infomacji wolno (licencyjnie) wrzucić do OSM przebieg planowanego tunelu jako proposed?

Jeśli chciałbyś szczegółowo, to trzeba by się zapytać UM lub Axial Projectu. Ale to raczej nie ma sensu - to nie jest projekt ostateczny, widać tam jakiś wariant a całość ma być realizowana jako “zaprojektuj i wybuduj”.
Można ten tunel jednak wyrysować na podstawie ogólnie dostępnych informacji - mniej więcej wszak wiadomo jak będzie przebiegał.

https://www.openstreetmap.org/note/2122379 Z jednej strony na zdjęciach lotniczych widać, że rondo jest okrągłe, z drugiej strony ulice do niego dochodzące są szerokie i mają fizycznie oddzielone kierunki ruchu, więc nie wiem czy można to lepiej rozrysować. Mógłby ktoś zerknąć?

Rondo jest dobrze rozrysowane. Wersja z obrysowaniem okręgiem wysepki wyglądałaby i działała gorzej.