Uwagi do zgłaszania błędów w OSM - porady, statystyki

We Wrocławiu mamy tylko 6 nierozwiązanych uwag :slight_smile:
Za w Krakowie jest chyba więcej uwag niż mieszkańców :wink:

Jest sporo przypadków, w których treść uwagi została uwzględniona, natomiast zapomniano ją zamknąć. Warto sprawdzać, zwłaszcza starsze. Można trochę zbić statystyki niewielkim wysiłkiem.

Statystyki statystykami, choć myślę że mała liczba leżących nierozwiązanych uwag zachęca do skupienia się nad tymi, które są ważne - innymi słowy jest większy stosunek sygnału do szumu.
Myślę też, że warto rozwiązywać uwagi, bo poprawiamy mapę w miejscach, gdzie ludzie faktycznie z niej korzystają. Całej Polski nie zmapujemy perfekcyjnie (na pewno nie w najbliższej przyszłości), ale zgłoszenia z uwag pozwalają lepiej priorytetyzować czas, którego zawsze jest skończona ilość.

Osobną kwestią są uwagi stawiane przez mapowiczów dla siebie, albo uwagi ze StreetComplete… :wink: Jeśli chodzi o te pierwsze, ja tam wolę po prostu dodawać waypointy do pliku GPX i załadować w JOSM-ie.

Przyznaję, często daję uwagi dla siebie. Na ogół przeglądam mapę przed każdą wycieczką i zaznaczam wątpliwe miejsca z intencją rozwiązania ich najpóźniej następnego dnia. Niestety czasem zdarza się, że wycieczka nie dojdzie do skutku i potem wiszą miesiącami. Albo okazuje się na miejscu, że sytuacja jest bardziej zagmatwana niż się początkowo wydawało. Dlatego niektóre uwagi wiszą tak długo.

Statystyki uwag w Polsce za grudzień 2019

Po jesiennym zastoju w grudniu znowu odwróciliśmy trend i mocno zbiliśmy liczbę czekających na rozwiązanie zgłoszeń. Dziękuję wszystkim za dobrą robotę :slight_smile:
Przyczyniłem się też do usprawnienia narzędzia Pascala Neisa, które teraz szybciej aktualizuje status uwag:
http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country?c=Poland

Zeszliśmy z 8137 (12,7%) nierozwiązanych uwag na końcu listopada do 7585 (11,7%) nierozwiązanych uwag pod koniec grudnia.

110 użytkowników rozwiązało 1388 uwag. A oto Top 20:

1.  RicoElectrico         222  |  11. syntex                 30
2.  VA00                  161  |  12. Mateusz Konieczny      29
3.  grelus                 84  |  13. zuicz                  26
4.  maraf24                82  |  14. adamsc                 25
5.  maro21                 68  |  15. accek                  22
6.  eBin                   57  |  16. Bartosz Ogrodnik       20
7.  olo81                  48  |  17. sorbovit               19
8.  taxi301                43  |  18. Władysław Komorek      19
9.  conradoos              37  |  19. pio2_122               18
10. Piotr Strębski         30  |  20. Leszek Ziemnik         16

114 użytkowników otworzyło 836 uwag. A oto Top 20:

1.  anonimowy             394  |  11. zuicz                   7
2.  maraf24                86  |  12. Janusz Stasiak          7
3.  Mateusz Konieczny      32  |  13. RicoElectrico           6
4.  taxi301                30  |  14. elot360                 6
5.  Piotr Strębski         22  |  15. Mateusz_Pilszek         6
6.  m_p_13                 18  |  16. jerrystef               6
7.  adas                   18  |  17. pabloeirin              5
8.  VA00                   15  |  18. nadol                   5
9.  Msp1975                 8  |  19. syntex                  5
10. Spanholz                8  |  20. olo81                   5

Tym razem nie przychodzę z rankingiem użytkowników, ale dzielę się miłą informacją - obecnie leży 7565 nierozwiązanych uwag, co jest najmniejszą liczbą od prawie dwóch lat (konkretniej - 22 miesięcy). Dobra robota! :slight_smile:

Z tego co słyszałem od ludzi, nie wszyscy w ogóle wiedzą o istnieniu tej funkcji. Możecie zachęcić innych mapowiczów do rozwiązywania uwag - zwłaszcza tam, gdzie uwagi leżą latami, bo nikt nie ma wiedzy lokalnej, by je zweryfikować.
http://osmstats.neis-one.org/?item=countries&country=Poland oraz http://resultmaps.neis-one.org/oooc mogą być w tym pomocne.

Czy istnieje narzędzie do wyszukiwania uwag po kryteriach np. najstarsze bez komentarza lub z ostatnią odpowiedzią ponad 2 lata temu? Często to są trywialne sprawy, a przeglądając losowo widzę trochę rzeczy, których nie poprawię z domu bez aktualizacji podkładu.

Być może to spełni Twoje potrzeby: https://ent8r.github.io/NotesReview/?sort=updated_at&order=oldest&map=10%2F54.1105%2F18.5861

A czy można wyszukiwać uwagi overpassem? Czy one są w osobnej bazie danych?

Są w osobnej bazie danych.
https://planet.openstreetmap.org/notes/

Jeśli znasz SQL, przerobiłem narzędzie ChangesetMD na NoteMD :wink:

https://github.com/RicoElectrico/NoteMD

i można sobie do bazy PostgreSQL (+opcjonalnie zalecany PostGIS) zaciągnąć uwagi.
Muszę przyznać że schemat bazy danych nie jest super wygodny, bo dosłownie odzwierciedla strukturę XML-a i przez to wydobycie tekstu uwagi i autora wymaga joinów. Niemniej SQL i PostGIS to już bardzo znane narzędzia, do których tutoriale można znaleźć w całym internecie.

Długo już myślałem nad zrobieniem własnej webaplikacji do obsługi uwag, lecz nie mam motywacji żeby się do tego zabrać. W planach miałem dodawanie do uwag jakichś (leżących w mojej bazie) hierarchicznych tagów jak np. “mapsme”, “streetcomplete”, “streetcomplete:attached_photo” oraz statusów typu “wymaga sprawdzenia w terenie”, “trwające prace”, “wymaga nowego podkładu zdjęć”.

Jednak nie wiem czy by się to przyjęło, wszak i tak uwagi regularnie rozwiązuje tylko garstka mapowiczów.

Dzięki, to jest to. Nawet przy ograniczeniu w wielkości przeszukiwanego obszaru jest to dobre narzędzie do archeologii.

Bardziej zaawansowana obsługa Uwag jest wbudowana w JOSM, jest tam m.in. sortowanie i wyszukiwanie.
Do tego dużo podkładów do wyboru i łatwy dostęp do historii obiektów.

Tak, choć nie można z widoku mapy wyfiltrować po np. wieku uwagi.


Właśnie dzisiaj przekroczyliśmy 60 000 rozwiązanych uwag! :slight_smile: Jest to 6. miejsce na świecie w tej kategorii.

Ktoś ma jakiś pomysł, o co chodzi autorowi?
https://www.openstreetmap.org/note/1376983#map=14/50.2116/18.8970&layers=N

Kasztan biały to wiadomo, rodzaj drzewa.
Być może 1) zadziałał fakt, że MAPS.ME często przyciąga pinezki do centroidu zaznaczonego obiektu (nawet jeśli to jest kilkaset metrów dalej, tu mowa o lesie) 2) swoje zrobiła autokorekta.

Najbliższe ruiny to chyba dawna Elektrownia Halemba, ale ona była 3 kilometry dalej (https://www.openstreetmap.org/#map=16/50.2336/18.8500&layers=N).
Czy pojedyncze drzewa w lesie w ogóle się mapuje?

Proponuję zamknąć tą uwagę, jeżeli to coś istotnego, autor się odezwie.

Akurat uwagi userów maps.me są mało użyteczne, a ostatnio to prawie wcale nie odpowiadają na pytania.
Myślę, że niedawne wyłączenie możliwości komentowania uwag przez niezalogowanych użytkowników* mogło się do tego przyczynić.
Użytkownicy maps.me często komentowali uwagi niezalogowani, co moim zdaniem wyglądało tak: dostawali na telefonie maila, wchodzili przez mobilną przeglądarkę i nie wiedzieli że można się na osm.org zalogować. Nie dziwię się, bo mobilna wersja strony jest bardzo nieintuicyjna.
Kiedyś miałem szczęście, że udało mi się nawiązać z jednym userem maps.me kontakt: podałem mu w prywatnej wiadomości numer telefonu. Trochę z nim pogadałem i mu wytłumaczyłem jak działa parę rzeczy.

  • Jakiś anonim-oszołom, chyba z Rosji patrząc po głównym rewirze działania, komentował wszystkie uwagi pojedynczymi literami cyrylicy, irytując wszystkich.

Również uważam, że uwaga jest do zamknięcia.

Jeśli jest punktem orientacyjnym w terenie, opowiada jakąś historię to, czemu nie. Spotkałem już przypadek okazałego Kasztanowca w środku lasu jako jedyna pozostałość po leśniczówce (ruin nie było, ale była tabliczka informacyjna przy drodze, z jakiegoś powodu kasztanowca nie dodałem). Z tego co wiem to, kasztanowiec biały jest drzewem ozdobnym, długowiecznym sadzonym dawniej często wzdłuż dróg, w okolicy domów. Żeby dowiedzieć się, czy w miejscu uwagi rośnie jedyny w okolicy kasztanowiec biały byłoby trzeba wybrać się teren, jednak jeśli to jakieś drzewo jedno z milionów anonimowych w lesie to nie warto dodawać go do mapy.

Ja stosuję następujące kryteria mapowania. poza terenem zabudowanym staram się umieszczać na mapie jak najwięcej dodatkowych punktów orientacyjnych. Co do pojedynczych drzew to nawet oznaczam takie w środku lasu jeśli w jakiś sposób wyróżniają się od pozostałych kształtem , naroślą , wyglądem, naturalnie do tak utworzonego obiektu przypisuję też zdjęcia. Tutaj w punkcie 1 wyjaśniam szczegółowo jakie jest praktyczne zastosowanie takiego mapowania. https://www.openstreetmap.org/user/km2bp