Pytania początkujących

Chyba lepiej by było dostosować wtyczkę AreaSelector. Nie ma ona takiej dziwnej konstrukcji, że potrzebuje osobnego serwera w .NET, bo wszystko jest w Javie.

Może masz rację, chociaż mam wrażenie, że jak Tracer działał, to jednak łatwiej było przenosić te budynki do JOSM. Dodatkowo potrafił istniejące węzły istniejącego obrysu przerzucić do nowopowstałego obrysu. Wydawało mi się, że dołożenie obsługi projekcji do Tracera będzie łatwiejsze niż przeróbka Areaselectora ale jak już pisałem - programowanie nie jest moją mocną stroną.

Tak.

Wygląda ok, taki tag bywa używany https://taginfo.openstreetmap.org/tags/note%3Amaxweight=nie%20dotyczy%20pojazd%C3%B3w%20z%20identyfikatorem%20DSDiK

forward albo backward, w zależności od tego w którą stronę jest narysowana linia w OSM.

Czy istnieje jakiś sposób na automatyczne zaimportowanie numeru TERYT/TERC/SIMC/ULIC z Głównego Urzędu Statystycznego do bazy Nominatim lub OSM? W bazie jest tylko kilka numerów, dużo brakuje. Z tego co patrzyłem to te wartości kryją się pod tagami sym_ul, simc

Tak za jednym kliknięciem to nie bardzo.
W Polsce jest według bazy PRG ponad 7 milionów punktów adresowych (w prawie 2500 gmin), jak rozumiem chciałbyś do każdego przypisać komplet tych numerów?
I pytanie - po co te dane w OSM? :confused:

Z sym_ul jest taki problem, że to tak naprawdę identyfikator nazwy ulicy (konkretniej jej wariantu: Marszałka Józefa Piłsudskiego ma inny sym_ul niż Józefa Piłsudskiego).

Nie identyfikuje on konkretnej ulicy i nie jest zachowywany po jej przemianowaniu. W OSM mamy i tak troche inne konwencje nazewnictwa ulic, więc sym_ul jest mało przydatny.

Ogólnie to chodzi mi o to, żeby dla każdej ulicy przypisać właśnie ten numer z danych, ze strony GUS. Nie potrzebuje konkretnych punktów, tylko ulice i miasta. Właśnie wydaje mi się, że w takich przypadkach sym_ul rozwiązałby mój problem bo identyfikowałbym ulicę po numerze, a nie nazwie. Mam listę ulic i nie za bardzo mogę ją zmienić, gdzie te ulice noszą inną nazwę, niezgodną z osm np skróty marz. ks. itd, kolejność imienia i nazwiska w ulicy. Nominatim w takich przypadkach się gubi, podaje całkiem inne ulice, nie wiem jak to rozwiązać, żeby zwrócić poprawny wynik wyszukiwania. Fajnie by było mieć taką bazę z nazwami ulic z osm, z przypisanymi numerami SIMC.

W dalszym ciągu nie wiadomo, jaki problem chcesz rozwiązać.

Ok, mam listę ulic, miast z których układam zapytanie do Nominatima. Problem jest taki, że jak np. dla Łodzi podam al. marsz. J. Piłsudskiego to nie znajdzie mi takiej ulicy bo w OSM jest to podpisane jako Aleja Piłsudskiego. Nie mogę wysłać zapytania do nominatima z poprawioną nazwą, problem mógłby rozwiązać właśnie ten simc ulic bo dodatkowo wysyłałbym go przy zapytaniu i znajdował sobie poprawną nazwę ulicy w OSM. Problemem jest brak jakiegokolwiek standardu w tych nazwach, raz jest Marszałka, Generała, Doktora innym razem mar. gen. dr. Przez co nie mogę otrzymać dokładnych wyników. Numer mógłby to rozwiązać bo znalazłbym ulicę mu odpowiadającą w OSM i tą nazwę ulicy wysłał do Nominatima, prościej nie umiem tego wytłumaczyć.

Nie zadziała, Nominatim nie indeksuje tego tagu.

Edit: A jednak indeksuje, bo akurat numer ulicy z teryt jest w tagu addr:* a nie w teryt:* jest numery simc czy terc dla granic i miejscowości.

Kiedy dawać access=private? Czy wtedy kiedy droga/teren jest faktycznie prywatny, jest tabliczka lub nie, ale da się wejść/przejść, czy wtedy, gdy fizycznie tam nie można wejść, bo jest brama/szlaban/płot/ogrodzenie?

Access=private jest dość problematyczne jeżeli chodzi o nawigację. Dodanie tej informacji spowoduje że nawigacja nie poprowadzi pod dany adres nawet wtedy, gdy będzie to jedyna do niego droga. Moim zdaniem lepiej użyć access=destination. To jest oczywiście zależne od sytuacji. Jeżeli droga dojazdowa jest krótka i budynek (adres) jest łatwo dostępny, to nie ma problemu z access=private - po prostu nawigacja Ci nie powie “skręć tutaj” i już. Ale jeżeli trzeba zjechać z drogi i jechać gdzieś dalej ale drogą już prywatną a budynek (adres) nie jest widoczny to access=destination zdecydowanie ułatwia sprawę. Jeżeli taki adres wprowadzisz do nawigacji to cię tam doprowadzi.

private w access=private nie oznacza własności prywatnej, ale oznacza dostęp, który jest legalnie możliwy tylko na podstawie uzyskanej wcześniej zgody. Przy czym ta zgoda może wynikać też z przynależności do jakiejś uprawnionej grupy (np. pracownicy, mieszkańcy).
Najlepiej, by to ograniczenie dostępu wynikało z przepisów prawa, ale ja honoruję też jasno wyrażoną wolę właściciela/zarządcy.

Klucz acccess należy używać tylko, gdy wszelki rodzaj ruchu podlega ograniczeniom. Często wystarczające jest vehicle=private, co pozwala na ruch pieszym.
Istnienie bramy czy furtki też nie przesądza - brama może być stale otwarta, a furtka zamykana tylko na klamkę. W takich sytuacjach daję access=permissive.

Jak powinno się poprawnie dodać takie urządzenia skanujące ciężarówki?
https://www.openstreetmap.org/changeset/80835714

https://www.portalmorski.pl/porty-logistyka/44420-dct-gdansk-z-powodzeniem-wdraza-system-ocr

barrier=lift_gate tam widzę oraz kamery. Te wiadomo jak otagować. A funkcję automatycznego rozpoznawania tablic można dodać jako atrybut do lift_gate, jeśli ktoś byłby zainteresowany takim tagiem i go wymyślił. A jak nie, to można wpisać do description.

Mam problem z prawidłowym oznaczeniem tych obszarów. Czy do obszaru nr 1 można zastosować natural=scrub, skoro są tam w większości drzewa i krzewy? Tak samo mam dylemat do obszarów nr 2,3 i stosowania do nich natural=wood czy landuse=forest.

https://i.imgur.com/1VPOJv1.jpg

Moim zdaniem to wszystko powinno być oznaczone jako drzewa. Czyli natural=wood lub landuse=forest - to praktycznie bez różnicy, choć są osoby uważające inaczej. Na wiki ładnie to podsumowano: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Forest

Co do natural=scrub - bardzo powszechne jest używanie tego dla niewysokich drzew, możliwe więc, że i ten tag stracił już swoje pierwotne znaczenie.

Mam pytanie o tag building:panel house.
Sprawa zaczęła się tak, że po aktualizacji mapy w nawigacji Magic Earth zauważyłem, że poznikały niektóre budynki. W Magic Earth stwierdzili, że to dlatego, że na mapie są złe tagi building:panel house i zalecili zamianę na np. apartments

Niektóre bloki mieszkalne otrzymały tagi:
building:yes
building:panel house

Przy edycji tych budynków pojawiał się komunikat o nieaktualnych znacznikach. I po kliknięciu w “uaktualnij znaczniki” pozostawał tylko sam building:panel house. I właśnie tak uaktualnione budynki z samym tylko takiem building:panel house przestały się wyświetlać w nawigacji Magic Earth.
Przykład takiego budynku
https://www.openstreetmap.org/?mlat=52.43567&mlon=16.93780#map=19/52.43567/16.93780&layers=N
W Magic Earth się nie wyświetla.

W związku z tym dwa pytania:

  1. Czy ten tag building:panel house faktycznie jest niepoprawny?
  2. Jeśli tak to jak znaleźć wszystkie budynki z tym tagiem aby można było to poprawić i uczynić znowu te budynki widocznymi w nawigacji.

Pozdrawiam

W OSM istnieje zasada „Any tags you like”, niemniej jednak zaleca się korzystanie z już istniejących schematów tagowania o ile są pasujące do sytuacji w rzeczywistości.
Biorąc pod uwagę że building=panel house ma bardzo mało wystąpień w taginfo i brak opisu w wiki, z jego wspieraniem przez soft bazujący na danych OSM może być różnie.
Zatem należy rozważyć czy obiektów nie da się opisać innymi, popularnymi tagami (w tym przypadku raczej tak).

Tutaj masz kwerendę do wyszukiwania budynków w Poznaniu - dotknięte są Winogrady i Grunwald (resztę Polski ja ogarnę w wolnej chwili).
Każdy budynek należałoby sprawdzić oddzielnie i wybrać odpowiedni tag - przeważnie będzie to pewnie building=apartments, ale tu i ówdzie być może co innego.
Pamiętaj też proszę, że tagujemy tak jak jest w realu a nie tak żeby w tej czy innej nawigacji się wyświetlało.
Pozdr!

Przyjęło się, że nie stostujemy spacji w nazwach i wartościach tagów, tak więc poprawnie by było building=panel_house.
Domyślam się, że chodzi o domy z prefabrykatów.
Taki tag wszedłby w konflikt z popularnymi innymi sposobami oznaczania takich budynków, czyli building=residential|apartments. Jego użycie wymagałoby więc wcześniejszych uzgodnień, by nie było mimowolnej “wojny” edycyjnej.