Πρόβλημα με τοποθεσία στο Instagram

Καλησπέρα σας,
Έχω το εξής πρόβλημα, ενώ στο Instagram έχω βάλει σωστά την διεύθυνσή μου και το ταχυδρομικό κώδικα και όλα, όταν κάποιος χρησιμοποιήσει σε φωτογραφία ή σε ιστορία με την μορφή tag την ονομασία μου, το Instagram εμφανίζει μία οδό με το ίδιο όνομα σε τελείως άλλη περιοχή… Ξέρετε πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Καταρχήν, καλώς ήλθες.
Επειδή με αυτήν την διατύπωση της ερώτησης δεν νομίζω να σου απαντήσει κανείς, θα προσπαθήσω να διαλευκάνω την ερώτηση σου.

Ρωτάς:

Τι ακριβώς ρωτάς? :

  1. πως να διορθώσεις εσύ το πρόβλημα κάνοντας κάποιο edit στο Openstreetmap και ζητάς οδηγίες?,
    ή εννοείς? :
  2. πώς μπορεί να βρεθεί που είναι το πρόβλημα και πως μπορεί να διορθωθεί?

Επειδή πιστεύω οτι εννοείς την περίπτωση νούμερο 2, θα σου πω ότι πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες όπως:
την σωστή οδό που έχεις καταχωρίσει και ταχυδρομικό κώδικα και περιοχή
και
την λάθος οδό που εμφανίζει (που λες ότι είναι ίδια) και τον λάθος ταχυδρομικό κώδικα και περιοχή.

Αν και οι οδοί στο Openstreetmap δεν έχουν πλήρη αρίθμηση (εως καθόλου) και μια οδός με το ίδιο όνομα μπορεί να διασχίζει πολλές περιοχές, παρόλα αυτά θα έπρεπε το Instagram να προβάλει τουλάχιστον την σωστή περιοχή βάσει (και όχι “βάση” :)) του ταχυδρομικού κώδικα.

Με τις σωστές πληροφορίες, πιστεύω ότι κάποιος από την κοινότητα θα το ελέγξει ενδελεχώς.

Καλώς σας βρήκα.
Ναι για την δεύτερη περίπτωση μιλάω.
Οι σωστές πληροφορίες τις οποίες έχω καταχωρήσει κιόλας είναι: Θερμοπυλών 18,Pallini,Greece 15351
Αυτές που εμφανίζει είναι: Θερμοπυλών 21-17,Αθήνα 10435
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρατήρησα οτι εχθές (6/2/20) πρόσθεσες την σωστή διεύθυνση και ταχυδρομικό κώδικα σε ένα κτήριο, και πολύ σωστά έκανες.
Εγώ πρόσθεσα τον ταχυδρομικό κώδικα και στην οδό.
Θεωρητικά λοιπόν είμαστε σωστοί.

Τωρα όμως θα κάνεις υπομονή μέχρι να φανούν οι αλλαγές στο Instagram διότι δεν ξέρω κάθε πότε κάνει update τα δεδομένα του Openstreetmap, αν κρατάει δικό του αντίγραφο των δεδομένων.
Αν τα δεδομένα τα διαβάζει online τότε θα φανούν αμέσως.

Αν δεν διορθωθεί, να ξέρεις οτι το πρόβλημα δεν βρίσκεται στα δεδομένα του Openstreetmap αλλά στον τρόπο που διαβάζει αυτά τα δεδομένα το Instagram.

Ποιες άλλες υπηρεσίες αντλούν δεδομένα από το OSM?

Η απάντηση βρίσκεται εδώ:
Who uses OpenStreetMap

και εδώ:
They are using OpenStreetMap

συν το Instagram το οποίο δεν έχει συμπεριληφθεί ακόμη στις παραπάνω λίστες.