Evo malo svežih vesti od mene.
-
Napravio sam program koji treba da radi conflate, tj. da pomera puteve tako da izjednači geometrije između RPJ i OSM. Sav kod je na Gitlabu i pre nego što bilo šta uradi te lepo pita i prikaže grafički kako se putevi iz RPJ-a i OSM-a razlikuju. Radi i u režimu davanja izveštaja, treba mu oko 4 dana da izbaci rezultate. Rezultate možete da vidite na ovoj finoj strani od 4MB. Išao sam na to da analiziram svaki put iz RPJ-a zasebno (put može da ima granicu sa dva naselja ili samo sa jednim), da probam da ga nađem u OSM-u i da vidim da li može da se pomeri i zašto ne može. Kao što se vidi, 61% ćemo moći da automatizujemo, ali i dalje ima ovih 7000 koji se ne daju. Zapravo, ni tih 7000 me ne plaše, za sve mislim da može da se dosta automatizuje osim za ove 4000 greške pod imenom “ERROR_WAY_NOT_FOUND” i “ERROR_END_POINTS_FAR_APART”. U tim slučajevima - put između dva naselja ne postoji i to uglavnom zato što ima “gap” između ta dva naselja. To mora ručno da se postavi (ne mora precizno) da bi ga skripta našla. Sve ostale greške ili mogu da popravim, ili ne mogu nikako da se poprave ili ih ima mizerno malo da mogu ručno da se isprave (pitajte me ako vas neki tip grešaka baš mnogo interesuje šta je, mada ima u legendi kratko objašnjenje). Pitanje za sve je - da li ima dobrovoljaca da pomažu sa dodavanjem ovih puteva i kako ih najefikasnije dodavati, imate li ideja?
-
Odradio sam i skriptu za opštine. CSV sa analizom možete preuzeti ovde. Kao i kod naselja, jako smo dobri, skoro savršeni. Ono što je skripta otkrila je gomila gradova (od Subotice do Užica) gde RPJ ima po jedan red i u gradovima i u opštinama za ta mesta. Šta mislite šta ovde da radimo - da imam jedan relation i za admin_level 8 i još jedan za admin_level 7 ili da uzmemo samo za manji? Ne pričamo o Beogradu koji za jedan grad ima više opština (kao i Požarevac koji ima 2 opštine - Kostolac i Požarevac), već baš za mesta koje imaju jedan unos za grad i jedan za opštinu (sa istim imenom). Da li držati sve u OSM ili prekočiti opštinu? Takođe samo popravio i kolonu “points_diff”, sad daje vrednost u metrima (koliko je u proseku svaka tačka iz RPJ poligona udaljena od OSM poligona).
-
Pitao sam komšije iz Hrvatske i nemaju open dataset za granice, tako da tu nećemo ništa dirati. Nastavljam da pitam i za ostale (ako neko želi da pita neke određene komšije - slobodno, mene to ionako smara, radije bih popravljao ove puteve:)
Sledeće šta mi je u planu:
- Srediti granicu sa Kosovom (sad kad sam završio skriptu, biće više vremena)
- Pitati preostale komšije za granice
- Uneti ref:sr:maticni_broj za opštine (pošto se dogovorimo šta je opština, a šta je grad:)
- Kad unesemo ref:sr:maticni_broj, mogu da unesem onda i subarea
- Peglati ovih 11.000 puteva koji se zapravo daju pomeriti, dok neko ne smisli neko rešenje za ovih 4000 grešaka