Obowiązku usuwania nie ma i często ten tag zostaje. Docelowo jednak powinien zniknąć - po jakimś czasie trudno jest już zweryfikować, czy faktycznie linia kolejowa była w tym miejscu (a nie np. 50m dalej).
Zapytałbym się autora zmiany jak on widzi użycie tego tagu.
Jestem zdania, że te linie powinny pozostać w niezmienionej formie. Pisałem już o tym kiedyś, mogą być bardzo pomocne przy realizacji map historycznych. Nie renderują się na mapie głównej, więc nie wprowadzają zamętu w odbiorze wizualnym. A po za tym, naniesione na podstawie widocznych śladów nie mają znaczących błędów o których wspomina kolega maraf24. Co innego gdy wnosimy linię historyczną, po której ślady są już bardzo zatarte (sporo takich linii wąskotorowych jest w bazie). W takim przypadku dobrze się wspomóc innymi podkładami, np. EGiB. O szczegóły trzeba by spytać osm-owych “kolejarzy”.
Miałem na uwadze głównie kwestię “docelowego usuwania” railway=abandoned, zarówno jako tagu jak i niezależnej linii. W ten sposób informacja będzie mniej niekompletna i niekompletność nie będzie narastać wraz z usuwaniem kolejnych elementów. Puki co, w niczym ta informacja nie przeszkadza.
Nie wiem za bardzo w który wątek to wrzucić, ale znalazłem dwie bardzo przydatne wtyczki.
**OpenSwitchMaps ** (Firefox, Chrome)- przełączanie między osm.org i innymi mapami (overpass turbo itp.) JumpToOSMChangesetAnalyzer (Firefox, Chrome)- uaktywnia się na stronie zestawu zmian i pozwala go obejrzeć w Achavi lub OSMCha.
Dokładnie tak.
“Samolot Beechcraft KingAir C90 o znakach rejestracyjnych SP-ISS, stanowi podstawę platformy pomiarowej OPEGIEKA. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli samolotów turbośmigłowych na świecie. W ciągłej produkcji od 1969 roku w liczbie ponad 3100 sztuk. Samolot został zmodyfikowany do zadań fotogrametrycznych.” https://opegieka.pl/najwydajniejsza-platforma-teledetekcyjna-w-polsce,73,pl
No nie wiem. Może to w ramach ISOK?
Prędzej bym się spodziewał pojawienia się na Geoportalu ortofotomapy z 2019 roku dla Dolnego Ślasku, którą ma Urząd Marszałkowski i którą można sobie pooglądać na https://geoportal.dolnyslask.pl/imap/?gpmap=gp3
Geoportal ma zwyczaj udostępniania takich zdjęć z 1-2 letnim poślizgiem.
Ogólnie rzecz biorąc, to na grudzień 2020 planowanych jest dużo terminów odbiorów prac (od ortoforomapy po BDOT10k), szczególnie w zachodniej i północno-wschodniej Polsce.
Warto też wspomnieć, że duża część z zamówień na ortofotomapę i NMT pochodzi od ARiMR-u.