Pytania początkujących

Budynki najszybciej można zrobić w JOSM z pluginem Tracer2 (dodatkowo musi być zainstalowany i uruchomiony Tracer2Server na komputerze). W Tracer2 można wprowadzić konfigurację dla WMS z budynkami z Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów i Budynków. Każdy kliknięty budynek Tracer2 obrysowuje zgodnie z WMS ale większej automatyzacji nie da się zrobić.

A możesz podać parametry dla Tracera na których ściąga Ci dobrze budynki z podkładu Krajowej Integracji?
Mi albo strzela budynki obok albo tworzy mnóstwo nadmiarowych węzłów :frowning:

Ha, jazda bez trzymanki z tymi instrukcjami, dzięki. Przydałaby się wiki z opisem, jak to wszystko dać do kupy, bo dojście do stanu, w którym widzę czerwone obrysy i tracer coś wypluwa, trwało mi od rana do teraz ;). A zanim te obrysy będą się nadawać na upload, to jeszcze wody w Odrze upłynie.

Proste w kształcie budynki (kwadratowe/prostokątne) możesz też w miarę szybko rysować w JOSM za pomocą wtyczki building_tools (klawisz skrótu B).

Chętnie dopisałbym szczegółowe instrukcje dotyczące Tracer2 ale akurat piszę na komórce a dodatkowo na komputerze firmowym zablokowali mi przez firewall dostęp do Tracer2server i sam nie mogę z tego rozwiązania korzystać :frowning: Na poprzednim laptopie działało wszystko bezproblemowo (bez firewall) i dlatego takie rozwiązanie polecałem. Spróbuję jutro na prywatnym komputerze zweryfikować ustawienia Tracer2 i wtedy instrukcja będzie bardziej profesjonalna.

Edited: 2020-01-26@22:20:
Może coś pomoże ten wątek ale wcześniej niż jutro nie uda mi się sprawdzić konfiguracji Tracer2.
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=23338&p=5

Niestety nie udało mi się zmusić Tracer2 do współpracy z KIEG. Stare ustawienia nie działają, nowych nie udało mi się znaleźć. Będę próbował dalej, bo Tracer2 jest zarąbisty do nanoszenia budynków o ile działa :-). Jak coś wymyślę, to na pewno dam znać.

Znajdź sposób na reprojekcję do EPSG:4326 biorąc jako wejście EPSG:2180 i tracer magicznie zadziała. Może to tu pisałem, ale problem polega na tym, że tracer zawsze prosi o 4326, a ten WMS nie obsługuje wprost takiego odwzorowania i daje redirect HTTP z bboxem w 2180. To tylko przybliżenie i na krawędziach kafelków powoduje szpary, bo oś północ-poludnie tych odwzorowań nie musi się zgadzać. Przez to tracer się gubi.

Pewnie proxy WMS dokonujące prawdziwej reprojekcji załatwiłoby sprawę.

WMS budynków z Krajowej Integracji zawiera za dużo zanieczyszczeń (czyli drobnych punków wokół linii), co powoduje,że Tracer2 głupieje.
Wydaje mi się, że jest robione celowo, gdyż, kilka lat temu, prawie wszystkie WMS’y budynków było sprawne, co pozwoliło mi nanieść tak wiele budynków.
Może rozmowa z nimi spowoduje poprawę jakości WMS’u.
Można użyć z Wrota Mazowsza,ale z błędem gdyż linie są za grube.
Reasumując, zależy to od jakości WMS’u.

W poście wyżej napisałem dlaczego tak jest. Analizę oparłem o obrazy dostępne w menu debugu Tracer2Server oraz ruch sieciowy przechwycony Wiresharkiem.
Szukasz spisku tam gdzie go nie ma. Na problemy składają się ograniczenie Traver2Server, który chce tylko jednego odwzorowania i leniwa/niedokładna metoda na reprojekcję do tego odwzorowania ze strony WMS-u KIEG.

Zgadza się, Tracer zawsze podmienia “SRS={proj}” na “SRS=EPSG:4326”.

Trzeba użyć formy “SRS={proj(EPSG:2180)}”, wtedy wstawi “SRS=EPSG:2180”.

Edit:
Nie należy tego rozumieć tak, że to rozwiązuje sprawę - a jedynie, że autor/autorzy Tracera problem zauważyli, tyle że jego rozwiązania nie dokończyli - na bbox to ustawienie nie wpływa.

Nie zwróciłem na to uwagi. Przepraszam. Opierałem się z swojej uwadze na używaniu Traver2Server, kilka lat temu.
Sprawdziłem teraz i klikając na obrys otrzymuję uwagę:
“Tracer2dervet nie jest uruchomiony. Proszę najpierw uruchomić server.”
Mam Javę - 11.0.6

Sprawdzając stronę projektu Tracer2 wygląda na to, że projekt nie jest już rozwijany - ostatnie aktualizacje wyszły niemal 5 lat temu (trunk-2015-07-12). Chyba nie mamy co liczyć na wprowadzenie zmian. Co prawda dostępny jest kod źródłowy ale osobiście programowania nie ogarniam na tym poziomie, więc tutaj raczej nie pomogę (chyba, że w wolnej chwili się douczę :wink: ).

Chyba lepiej by było dostosować wtyczkę AreaSelector. Nie ma ona takiej dziwnej konstrukcji, że potrzebuje osobnego serwera w .NET, bo wszystko jest w Javie.

Może masz rację, chociaż mam wrażenie, że jak Tracer działał, to jednak łatwiej było przenosić te budynki do JOSM. Dodatkowo potrafił istniejące węzły istniejącego obrysu przerzucić do nowopowstałego obrysu. Wydawało mi się, że dołożenie obsługi projekcji do Tracera będzie łatwiejsze niż przeróbka Areaselectora ale jak już pisałem - programowanie nie jest moją mocną stroną.

Tak.

Wygląda ok, taki tag bywa używany https://taginfo.openstreetmap.org/tags/note%3Amaxweight=nie%20dotyczy%20pojazd%C3%B3w%20z%20identyfikatorem%20DSDiK

forward albo backward, w zależności od tego w którą stronę jest narysowana linia w OSM.

Czy istnieje jakiś sposób na automatyczne zaimportowanie numeru TERYT/TERC/SIMC/ULIC z Głównego Urzędu Statystycznego do bazy Nominatim lub OSM? W bazie jest tylko kilka numerów, dużo brakuje. Z tego co patrzyłem to te wartości kryją się pod tagami sym_ul, simc

Tak za jednym kliknięciem to nie bardzo.
W Polsce jest według bazy PRG ponad 7 milionów punktów adresowych (w prawie 2500 gmin), jak rozumiem chciałbyś do każdego przypisać komplet tych numerów?
I pytanie - po co te dane w OSM? :confused:

Z sym_ul jest taki problem, że to tak naprawdę identyfikator nazwy ulicy (konkretniej jej wariantu: Marszałka Józefa Piłsudskiego ma inny sym_ul niż Józefa Piłsudskiego).

Nie identyfikuje on konkretnej ulicy i nie jest zachowywany po jej przemianowaniu. W OSM mamy i tak troche inne konwencje nazewnictwa ulic, więc sym_ul jest mało przydatny.

Ogólnie to chodzi mi o to, żeby dla każdej ulicy przypisać właśnie ten numer z danych, ze strony GUS. Nie potrzebuje konkretnych punktów, tylko ulice i miasta. Właśnie wydaje mi się, że w takich przypadkach sym_ul rozwiązałby mój problem bo identyfikowałbym ulicę po numerze, a nie nazwie. Mam listę ulic i nie za bardzo mogę ją zmienić, gdzie te ulice noszą inną nazwę, niezgodną z osm np skróty marz. ks. itd, kolejność imienia i nazwiska w ulicy. Nominatim w takich przypadkach się gubi, podaje całkiem inne ulice, nie wiem jak to rozwiązać, żeby zwrócić poprawny wynik wyszukiwania. Fajnie by było mieć taką bazę z nazwami ulic z osm, z przypisanymi numerami SIMC.

W dalszym ciągu nie wiadomo, jaki problem chcesz rozwiązać.