Chyba nie rozumiem pytania. Co to jest “dowolny punkt bez centrum administracyjnego”? Co właściwie chcesz uzyskać?
Np. obrys dowolnej gminy, z zaznaczonym punktem, który nie jest tak jak w tym przypadku punktem wstawienia nazwy gminy a dowolnie wstawionym do bazy punktem o znanym np. numerze teryt.
Innymi słowy chcę uzyskać obrazek na którym obwiedziona kolorem będzie gmina i wskazany przeze mnie punkt - najlepiej bez tego żółtego tła.
To możesz tak jak maraf24 napisał.
Możesz też wzorować się na http://overpass-turbo.eu/s/MBX i do tego dorzucić dowolny węzeł np po id.
Cześć,
od jakiegoś czasu analizuję i uzupełniam braki adresacji OSM względem punktyadresowe.pl na terenie Wielkopolski.
Od strony OSM do tego celu używam prostego zapytania overpass: przykładowy powiat.
Dane wyjściowe są sformatowane jako csv, ale przy końcu danych adresowych overpass dodaje puste wiersze, które nie są adresami.
Pytanie - jak zmienić to zapytanie, aby efektem były tylko adresy, bez pustych wierszy?
Usuń dwa ostatnie wiersze, to ci nie doklei węzłów z budynków z adresami.
Działa, ale usunięcie wierszy ‘way’ powoduje nieuwzględnienie w zapytaniu wszystkich adresów scalonych z budynkami.
Dwa ostatnie wiersze to
>;
out skel qt;
Dwa ostatnie wiersze to
>; out skel qt;
Teraz działa jak należy, dziękuję!
Działa wam Overpass Turbo? U mnie nagle przestało działać.
“Błąd Nominatima. Nie można znaleźć obiektu o takiej nazwie: Wrocław”
Zniknął też przycisk “abort” przy przetwarzaniu kwerendy.
Działa wam Overpass Turbo? U mnie nagle przestało działać.
“Błąd Nominatima. Nie można znaleźć obiektu o takiej nazwie: Wrocław”
Zniknął też przycisk “abort” przy przetwarzaniu kwerendy.
U mnie działa po staremu, czyli jest OK. Testowałem zapytanie o apteki we Wrocławiu http://overpass-turbo.eu/s/T1n
U mnie też już działa, widocznie jakieś chwilowe problemy.
Mam taką kwerendę JOSM-a
ford=yes child (highway type:way child (type=route type:relation))
Chcę to przerobić na Overpass QL. Znajduje ona brody, które leżą na drogach należących do różnych relacji tras.
W przypadku tras rowerowych wiele z nich jest wątpliwe i dodano je na wyrost celem skompletowania trasy bez sprawdzenia w terenie.
Wymyślone na szybko:
https://overpass-turbo.eu/s/Xrm
Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodziło, ale opisałem kroki działania.
Potrzebuję pomocy, inspirowany Wiki tworzę skryptozakładkę (bookmarklet), która gdy jesteśmy na stronie z jakąś uwagą np. https://www.openstreetmap.org/note/2338496
otworzy nam w nowym oknie Overpass turbo i załaduje w tej pozycji dane OSM w stanie na moment utworzenia tej uwagi
(dla uwagi z linka powyżej: https://overpass-turbo.eu/s/XUA )
Kod działa gdy go wkleję do konsoli Firefoxa, ale nie umiem z niego zrobić skryptozakładki.
Jeśli ktoś się zastanawia dlaczego używam XHR do API OSM, to dlatego że data utworzenia uwagi na osm.org jest podana w języku użytkownika
javascript: (function() {
id = location.href.match(/www\.openstreetmap\.org\/note\/(\d+)/);
if (id != null) {
var req = new XMLHttpRequest();
req.open('GET', 'https://www.openstreetmap.org/api/0.6/notes/' + id[1] + '.json', false);
req.send(null);
var note = JSON.parse(req.responseText);
var date = new Date(note.properties.date_created.replace(' UTC', ''));
var lat = note.geometry.coordinates[1];
var lon = note.geometry.coordinates[0];
var zoom = 18;
var isoDate = date.toISOString();
var queryString = '[date:\"' + isoDate + '\"];\n(\n node({{bbox}});\n way({{bbox}});\n \/\/relation({{bbox}});\n);\r\nout meta;\n>;\nout meta qt;';
window.open('https://overpass-turbo.eu/?Q=' + escape(queryString) + '&C=' + lat + ';' + lon + ';' + zoom + '&R');
} else {
alert('This is not a valid OSM note page.')
}
})()
W Chromie działa?
W Chromie działa?
Tak.
Wiem do czego zmierzasz - gdy strona przekazuje nagłówek strict CSP, to Firefox nie pozwala uruchamiać skryptozakładek. (wg https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bookmarklet - Chrome się nie przejmuje)
Z tym, że to nieprawda, bo podana na Wiki skryptozakładka Achavi działa w Firefoxie 80.0.1
(Przez jakiś czas w poprzednich wersjach rzeczywiście nie działała).
I mam tu zonka, bo jedyny request jaki robię, jest właśnie do openstreetmap.org. Overpass turbo otwieram w zupełnie nowej karcie.
Ogólnie w konsoli nie dzieje się zupełnie nic.
Edit: jakoś udało mi się sprawić, że działa
Firefox z jakiegoś powodu ignoruje wklejane do paska URL-e z javascript: .
Po skasowaniu nowych linii i spacji da się to dodać do zakładek.
javascript:(function(){id=location.href.match(/www\.openstreetmap\.org\/note\/(\d+)/);if(id!=null){var req=new XMLHttpRequest();req.open('GET','https://www.openstreetmap.org/api/0.6/notes/'+id[1]+'.json',false);req.send(null);var note=JSON.parse(req.responseText);var date=new Date(note.properties.date_created.replace(' UTC',''));var lat=note.geometry.coordinates[1];var lon=note.geometry.coordinates[0];var zoom=18;var isoDate=date.toISOString();var queryString='[date:\"'+isoDate+'\"];\n(\n node({{bbox}});\n way({{bbox}});\n \/\/relation({{bbox}});\n);\r\nout meta;\n>;\nout meta qt;';window.open('https://overpass-turbo.eu/?Q='+escape(queryString)+'&C='+lat+';'+lon+';'+zoom+'&R');}else{alert('This is not a valid OSM note page.')}})()
A oto kolejna wersja, która potrafi odczytać datę aktualizacji map z uwag robionych w MAPS.ME:
javascript: (function() {
var id = location.href.match(/www\.openstreetmap\.org\/note\/(\d+)/);
if (id != null) {
var req = new XMLHttpRequest();
req.open('GET', 'https://www.openstreetmap.org/api/0.6/notes/' + id[1] + '.json', false);
req.send(null);
var note = JSON.parse(req.responseText);
var date = new Date(note.properties.date_created.replace(' UTC', ''));
var lat = note.geometry.coordinates[1];
var lon = note.geometry.coordinates[0];
var zoom = 18;
var isoDate = date.toISOString();
var noteText = note.properties.comments[0].text;
var osmDataVersion = noteText.match(/OSM data version\: ([\d]{4}-[\d]{2}-[\d]{2}T[\d]{2}\:[\d]{2}\:[\d]{2}\Z)/);
if (osmDataVersion != null) {
isoDate = osmDataVersion[1];
}
var queryString = '[date:\"' + isoDate + '\"];\n(\n node({{bbox}});\n way({{bbox}});\n \/\/relation({{bbox}});\n);\r\nout meta;\n>;\nout meta qt;';
window.open('https://overpass-turbo.eu/?Q=' + escape(queryString) + '&C=' + lat + ';' + lon + ';' + zoom + '&R');
} else {
alert('This is not a valid OSM note page.')
}
})()
I po zmniejszeniu:
javascript:(function(){var id=location.href.match(/www\.openstreetmap\.org\/note\/(\d+)/);if(id!=null){var req=new XMLHttpRequest;req.open("GET","https://www.openstreetmap.org/api/0.6/notes/"+id[1]+".json",false);req.send(null);var note=JSON.parse(req.responseText);var date=new Date(note.properties.date_created.replace(" UTC",""));var lat=note.geometry.coordinates[1];var lon=note.geometry.coordinates[0];var zoom=18;var isoDate=date.toISOString();var noteText=note.properties.comments[0].text;var osmDataVersion=noteText.match(/OSM data version\: ([\d]{4}-[\d]{2}-[\d]{2}T[\d]{2}\:[\d]{2}\:[\d]{2}\Z)/);if(osmDataVersion!=null){isoDate=osmDataVersion[1]}var queryString='[date:"'+isoDate+'"];\n(\n node({{bbox}});\n way({{bbox}});\n //relation({{bbox}});\n);\r\nout meta;\n>;\nout meta qt;';window.open("https://overpass-turbo.eu/?Q="+escape(queryString)+"&C="+lat+";"+lon+";"+zoom+"&R")}else{alert("This is not a valid OSM note page.")}})();
Czy da się w overpass w {{geocodeArea:Kraków}} wpisać dwa miasta/regiony? Np. jeśli chciałbym jednocześnie Kraków i Poznań?