unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

Na “zielonych” drogowskazach też są umieszczone te numery dróg?

Wzorem województwa wielkopolskiego będę chciał dla pozostałych województw w przypadku dróg powiatowych i gminnych również przenieść oznaczenie tych dróg z tagu ref do tagu unsigned_ref.
O ile nie będzie jakiś zasadniczych merytorycznych obiekcji zmiany będę wykonywał sukcesywnie dla poszczególnych województw od końca września.

Aż się specjalnie zarejestrowałem na tym forum tylko po to, by podziękować za przeniesienie tych numerów dróg do unsigned_ref. Takie nieistniejące w terenie (najwyraźniej poza powiatem krakowskim) numery do niczego były nieprzydatne, nie dało się zweryfikować ich poprawności, a psuły i rendery i nawigacje. Dziękuję!

W Krakowie też nie istnieją w terenie na tyle by to mapowac jako ref (tak, zdarza się na słupkach - ale patrz https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:unsigned_ref “when the route number is not prominently signposted with a [W] reassurance marker.”).

@szydzio,
wspierając w nierównej walce z nieoznaczonymi refami, taki przykład w Warszawie: https://www.openstreetmap.org/way/306458009#map=18/52.30333/20.98399

Nie będzie łatwo https://www.openstreetmap.org/changeset/78432509

Miałem z tym userem już dyskusję w komentarzu do changeseta 75460192. Twierdzi że w tych okolicach takie oznaczenia rzekomo są na rozstajach i początkach dróg, nie ma jednak ochoty pokazać żadnych ewentualnych dowodów.
Ktoś jest może z okolic Jelcza-Laskowic lub Oleśnicy i może potwierdzić/zaprzeczyć jak to wygląda ?

Tak, w okolicach Jelcza-Laskowic spotyka się przy drodze tabliczki z numerami dróg powiatowych.

Mówimy o jednej, dwóch tabliczkach na początku/końcu drogi czy oznakowaniu na wszystkich skrzyżowaniach jak w przypadku krajowych/wojewódzkich ?

Tak wygląda oznakowanie drogi powiatowej w Obornikach Śląskich: https://goo.gl/maps/c661uurJrL8GqToq5
Znak w miarę nowy, bo w 2013 go na GSV nie ma. Zapewne postawili ich więcej, ale nie miałem okazji tego sprawdzić.

No faktycznie - fantazja lokalnych włodarzy jest niewyczerpana - prawie jak drogi interstanowe w Stanach :smiley:
Powstaje jednak zasadnicze pytanie - podobnie jak w przypadku Powiatu Krakowskiego - czy to oznakowanie jest na tyle „prominently signposted” żeby uznać to jako wystarczające do *ref *czy raczej mimo wszystko do *unsigned_ref *?

Duża, czytelna tablica tuż przy skrzyżowaniu - jest to niewątpliwie „prominently signposted” i pomocne w nawigacji.

Czy można drogi powiatowe połączyć w relację wzorem dróg wojewódzkich?

Tak, jak najbardziej !
Obecnie mamy w Polsce ponad 600 relacji opisujących drogi powiatowe – czyli biorąc pod uwagę liczbę takich dróg to dość niewiele.
Z tego w regionie gdzie mapujesz najwięcej, czyli woj. podkarpackie - w ogóle :frowning:
Zatem jest jeszcze sporo do naniesienia w OSM w tej materii.
Najczęściej (80% ogółu relacji) są mapowane jako network=pl:local, niektóre nawet na tyle szczegółowo że mają podaną długość.

Masowe przemieszczenie ref do unsigned_ref powoduje spore uciążliwości. Kilka razy usiłowałem zgłaszać zabite zwierzęta przy drogach powiatowych na zadupiu, które nie posiadają żadnej nazwy. Wcześniej w takiej sytuacji wyświetlał się przynajmniej numer drogi powiatowej i urzędnik mógł sobie go zanotować. A tak trzeba to robić opisowo w stylu ,za trzecim zakrętem od elektrowni skrzyżowanie kilometr przed wsią i droga w prawo’'. Efekt zerowy. Może w takiej sytuacji wpisać po prostu nr. drogi powiatowej do nazwy, np: name=1051K? Pakowanie tego w relację nic nie poprawi jeżeli chodzi o użyteczność mapy.

Nie prościej podyktować współrzędne geograficzne? Wskazują konkretne miejsce, nr drogi zaś wielokilometrowy odcinek.

Popieram, wg współrzędnych nie ważne jakiej nawigacji użyjesz, każdy trafi.

Wpisywanie numerów dróg powiatowych do tagu name byłoby niepoprawne, bo to nie jest nazwa tylko numer.

Również uważam, że współrzędne geograficzne są w takiej sytuacji zdecydowanie użyteczniejsze.

Panowie sobie żartujecie, czy naprawdę uważacie, że to możliwe? Pierwsze pytanie, skąd mam wziąć współrzędne? Powiedzmy, że prosto z mapy OSM, np: 50.20776/19.49511. Niestety, nie mam na tyle dobrej
pamięci aby zapamiętać te liczby, nie noszę kartki i ołówka, kreda też nie pomoże, jak nie ma asfaltu. Ale powiedzmy, że mam je gdzieś przed oczami w momencie gdy dzwonię. Urzędnik pyta: gdzie Pan jest? A ja mu na to: 50.20776 N 19.49511 E :smiley: Przy następnej okazji wypróbuję Wasze rady … ciekawe co na to CZK. Przerabiałem to już kiedyś, tłumacząc, że w EXIF-ie przesłanego zdjęcia jest pozycja GPS i poległem.

Nawiasem mówiąc, od lat nie mogę pojąć, jak to jest, że rodzina i znajomi stale widzą moją pozycję GPS na mapie, a tzw. ,służby’’ (Policja, Straż, CZK) nie? Bywa, że tracę 15 min na ustalenie w jakiej jednostce administracyjnej się znajduję, a to dopiero początek tłumaczenia urzędnikowi lokalizacji. Potem często trzeba zrobić to jeszcze raz, dla firmy utylizacyjnej. A to nie są goście biegli w GPS-y, bywało, że musiałem dosłownie wziąć ich za rękę i zaprowadzić na miejsce.

Numery dróg powiatowych były de facto standardem w komunikacji z urzędnikami w podobnych sytuacjach, dla nich jedynym zrozumiałym. Oczywiście, zawsze mogę odczytać je z bazy, bo nadal tam są jako unsigned_ref. Ale wcześniej wystarczył rzut oka. Może dnia pewnego unsigned_ref też doczeka się renderingu.

Ależ to jest możliwe i nawet nie za bardzo skomplikowane. Współrzędne pobiera się błyskawicznie: w Yanosiku wystarczy powiększyć mapę na maxa przytrzymać palec w miejscu “kursora pokazującego pozycję” i w okienku pokażą się współrzędne. W OsmAnd ta sama metoda tylko współrzędne są ukryte pod linkiem “SZCZEGÓŁY” w lewym dolnym rogu ekranu. Proste i szybkie.

No bo w tym przypadku trzeba już trochę wiedzy jak je wyciągnąć. W urzędach mają najczęściej “gołe” systemy, bo przecież nie wolno niczego samodzielnie instalować a nie każdy wie jak takie dane ze zdjęcia wyjąć.

Musiałeś kiedyś wyrazić zgodę na pobieranie i przekazywanie Twojej lokalizacji dla swojego operatora. Pamiętam taką akcję w Plusie jak u innych operatorów to wygląda nie mam pojęcia, ale zapewne podobnie.