Tematy ogólne

Czy w momencie kiedy powstaje ścieżka rowerowa po zlikwidowanej linii kolejowej zostawiamy czy usuwamy tag railway=abandoned?
Wiem, że jednej strony nie rysujemy obiektów historycznych z drugiej strony szkoda gdyby te dane zniknęły np. z https://www.openrailwaymap.org/
Pytam, bo widzę że zniknął ten tag dla całego odcinka Kraków-Proszowice-Kazimierza Wielka-Pińczów gdzie właśnie powstaje trasa rowerowa Euro Velo.

Obowiązku usuwania nie ma i często ten tag zostaje. Docelowo jednak powinien zniknąć - po jakimś czasie trudno jest już zweryfikować, czy faktycznie linia kolejowa była w tym miejscu (a nie np. 50m dalej).

Zapytałbym się autora zmiany jak on widzi użycie tego tagu.

Jestem zdania, że te linie powinny pozostać w niezmienionej formie. Pisałem już o tym kiedyś, mogą być bardzo pomocne przy realizacji map historycznych. Nie renderują się na mapie głównej, więc nie wprowadzają zamętu w odbiorze wizualnym. A po za tym, naniesione na podstawie widocznych śladów nie mają znaczących błędów o których wspomina kolega maraf24. Co innego gdy wnosimy linię historyczną, po której ślady są już bardzo zatarte (sporo takich linii wąskotorowych jest w bazie). W takim przypadku dobrze się wspomóc innymi podkładami, np. EGiB. O szczegóły trzeba by spytać osm-owych “kolejarzy”.

By to osiągnać, musiałaby to być linia pociągnięta niezależnie od drogi rowerowej.

Historyczne dane z OSM jeśli nawet są, to bardzo niekompletne. Każdy kto robi mapy historyczne musi więc posłużyć się danymi zawnętrznymi.

Miałem na uwadze głównie kwestię “docelowego usuwania” railway=abandoned, zarówno jako tagu jak i niezależnej linii. W ten sposób informacja będzie mniej niekompletna i niekompletność nie będzie narastać wraz z usuwaniem kolejnych elementów. Puki co, w niczym ta informacja nie przeszkadza.

Dzięki za odpowiedź. Napisałem do autora zmian o nieusuwanie w przyszłości tego tagu. A usunięte odcinki postaram się przywrócić.

Nie wiem za bardzo w który wątek to wrzucić, ale znalazłem dwie bardzo przydatne wtyczki.
**OpenSwitchMaps ** (Firefox, Chrome)- przełączanie między osm.org i innymi mapami (overpass turbo itp.)
JumpToOSMChangesetAnalyzer (Firefox, Chrome)- uaktywnia się na stronie zestawu zmian i pozwala go obejrzeć w Achavi lub OSMCha.

Kto opiekuje się serwisem http://taginfo.openstreetmap.pl ? Bo w podkładzie widzę mapę świata zamiast mapy Polski:

Jest propozycja, żeby zmniejszyć ilość kanałów komunikacji w OSM, włącznie z porzuceniem forum:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=780678

Nie mogę wejść w podany link. Czy po ożywionej dyskusji usunięto temat?

Przed momentem sprawdziłem i link działa bez problemu.

Link działa, ale wskazany wątek wyświetli się tylko dla osób zalogowanych na forum.

Czy ktoś wie jak odczytać dokładną datę wprowadzenia zmian, zamiast ogólnikowej informacji typu ,ponad rok temu’', np: https://www.openstreetmap.org/changeset/65502035

Po najechaniu myszką lub z HTML:


<abbr title="Utworzone: sob, 15 gru 2018 15:04:27 +0000
Zamknięte: sob, 15 gru 2018 15:04:28 +0000">ponad rok temu </abbr>

Dzięki, a ja w to klikałem :open_mouth:

Robią zdjęcia lotnicze do ortofotomapy 2020? :wink:
https://www.radarbox.com/data/registration/SP-ISS

Dokładnie tak.
“Samolot Beechcraft KingAir C90 o znakach rejestracyjnych SP-ISS, stanowi podstawę platformy pomiarowej OPEGIEKA. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli samolotów turbośmigłowych na świecie. W ciągłej produkcji od 1969 roku w liczbie ponad 3100 sztuk. Samolot został zmodyfikowany do zadań fotogrametrycznych.”
https://opegieka.pl/najwydajniejsza-platforma-teledetekcyjna-w-polsce,73,pl

No nie wiem. Może to w ramach ISOK?
Prędzej bym się spodziewał pojawienia się na Geoportalu ortofotomapy z 2019 roku dla Dolnego Ślasku, którą ma Urząd Marszałkowski i którą można sobie pooglądać na https://geoportal.dolnyslask.pl/imap/?gpmap=gp3
Geoportal ma zwyczaj udostępniania takich zdjęć z 1-2 letnim poślizgiem.

To ortofotomapa: “ORTO2020_CZ7” Faktyczny_termin_pozyskania_danych 2020-04-30 Planowany_termin_odbioru_danych 2020-12-11 Terenowy_rozmiar_piksela 0,25m Zamawiający GUGiK (źródło: zakładka “Ortofotomapa - w realizacji i planowana” w geoportalu)
http://www.gugik.gov.pl/aktualnosci/07.04.2020-umowy-gugik-na-opracowanie-ortofotomapy-w-2020-roku

No to w lutym 2021 będzie co mapować :stuck_out_tongue: