Pytania początkujących

Bardzo dobra inicjatywa :slight_smile: , możesz zacząć całość od stworzenia strony na wiki (każdy może to zrobić) i przedstawienia swoich propozycji co do schematu tagowania wraz z uzasadnieniem.

Co do Starostwa faktycznie sensownym wydaje mi się schemat:

office=government
government=administrative
admin_level=x

ZUS widziałbym jako:

office=government
government=social_services

zaś US-y jako:

office=government
government=tax

wszystko z building=public.

building=* ma rzekomo opisywać rodzaj budynku, a nie jego wykorzystanie, więc zakładanie z góry jakiejkolwiek wartości, ponieważ aktualnie w budynku mieści się jakiś urząd, wydaje się nie na miejscu.

Czasem bywa, że budynek zmienił zastosowanie, ale charakter jest ewidentny, na przykład poprzemysłowe (lofty, kawiarnie, teatr, muzeum…), do oznaczenia funkcji służy ten tag:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl%3AKey%3Abuilding%3Ause
https://taginfo.openstreetmap.org/keys/building:use

Gdy się przejrzy stronę https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:building to widać, że używane wartości tagu building to mix użycia i wyglądu-rodzaju.
Tak to też wygląda w praktycznym użyciu.

Rozwiązanie jest logiczne i jest grupka doświadczonym mapujących, która jest adwokatem takiego mapowania. Z moich obserwacji wynika, że to się jednak nie przyjmuje.

Też tak uważam, dlatego napisałem, że building=* ma rzekomo opisywać rodzaj budynku.

Czy próg zwalniający można otagować na linii zamiast na punkcie? Bo w takich przypadkach aż się prosi, żeby oznaczyć całe skrzyżowanie jako traffic_calmic=table, a nie sam punkt na środku.

Tak - na wiki jest mowa o węźle lub linii.

Jak otagować taki płotek na jezdni?
https://i.postimg.cc/j5fxw9RY/barrier.jpg
Nie mogłem znaleźć nic podobnego w https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:barrier

Jak należy otagować pasy jezdni jednokierunkowej, 2 lewe pasy na wprost, prawy pas to kontynuacja buspasa na wprost lub skręt w prawo dla wszystkich?

Na wiki taka sytuacja nie jest opisana, więc trzeba wymyślić sensowane otagowanie. Wg taginfo jest kilkadziesiąt razy użyty tag turn:bus:lanes, możliwe więc że rozwiązaniem byłoby:
turn:lanes=through|through|right
turn:bus:lanes=through|through|through;right

A tam się nie kończy ten buspas? W sensie, że od pewnego momentu jest tylko oznakowanie, że pas do prawoskrętu? Pytam, bo tak wyglądają tego typu miejsca w okolicach, gdzie się poruszam…

Buspas się nie kończy - jest jego kontynuacja na rondzie i dalej za rondem.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:lanes:psv

Poproszę o bardziej szczegółową wskazówkę, bo na wskazanej stronie wiki nie znalazłem wyjaśnienia dla mojego pytania.

Czy dla [highway][tunnel=building_passage] stosować dodatkowo [layer=-1]?
Chodzi głównie o wjazdy na podwórka przez budynek.

Na A4 na obwodnicy Krakowa wprowadzono ograniczenie prędkości do 110 od poniedziałku do piątku w godz. 6-18. https://lovekrakow.pl/aktualnosci/gddkia-obniza-dopuszczalna-predkosc-na-a4_33320.html. Jak poprawnie to zapisać w tagu? maxspeed:conditional=110@(Mo-Fr 06:00-18:00)?

Wartość layer ma być taka sama jak dla budynku.

Tak.

Witajcie, zapytanie w kwestii dalszego działania wizualizacji

Od dawna śledzę tę wizualizacją, a teraz przestała działać (w ogóle wszystkie pod adresem osmapa.pl/w/…). Zastanawiam się więc, czy może zmienił się adres, czasowa awaria, czy projekt zakończył żywot?

Czy w przypadku takich wiadomości zmieniamy przebieg linii brzegowej (różnicę widać na Maxar Standard Imagery) tudzież zmieniamy na intermittent=yes ?

Czy “lanes=” używa się tylko wtedy, gdy pasy na jezdni są wyznaczone/namalowane, czy można używać też wtedy kiedy nie są wymalowane? Tj. jeśli jezdnia jest na tyle szeroka, że pomieści dwa auta, to można podawać wartość lanes?